14 Günde Saç Çıkaran İlaç

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Saç Çıkarır MI?

14 günde saç çıkaran ilaç isminde piyasada bulunan ürünlerin hemen hepsi aynı mantık, bilimsel çalışmalardan uzak, belli bir reçeteden ziyade gelişi güzel olarak piyasaya sürülmüş merdiven altı ürünlerdir ve tabi ki saç çıkarmaz. Aslını söylemek gerekirse yazımızın devamında detaylıca bahsedeceğimiz bazı kimyasal bileşenler, insan vücudunda geçici bir tüylenmeye sebep olur ancak devamlılığı olmaz. Hatta bundan da ziyade var olan az kalmış saçınızın da dökülmesine sebep olur. Eğer 14 günde saç çıkaran bir ilaç icat edilmiş olsaydı, bu devrim niteliğindeki buluştan herkesin haberi olurdu.

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Nedir

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Nedir?

14 günde saç çıkaran ilaç, bilimsel olarak hiçbir kanıtı olmayan, üretim patenti alınmamış, sağlık bakanlığı tarafından satış izni alınmamış, herhangi bir dermatoloji uzmanı veya sağlık örgütünün onayına sunulmamış, merdiven altı olarak tabir edilen organik bileşenlerin şişelenerek satışa sunulduğu ürünlerin genel adıdır.  Ayrıca bakanlık tarafından satış izni almış ürünlerin saç çıkardığı manası çıkarılması yanlış bir tutum olur. Sağlık bakanlığı piyasada saç çıkardığını iddia ederek internet üzerinden ve sosyal medya mecraları üzerinden satışa sunulan ürünler için kesin bir dille halkı uyarıyor. Günümüzde Dr. Mardeen, Bingöllü Fatih Binox şampuan ve buna benzer eczacıların kendi bulduklarını iddia ederek karışım şeklinde sattığı, ucuz ve pahalı birçok ürün bulunuyor. Halk arasında bu tip ilaçlar 14 günde saç çıkaran ilaç olarak adlandırılıyor ancak kesinlikle tavsiye edilesi ürünler değildir.

Özellikle erkeklerde saç dökülmesi genetik haritamızda bulunan kalıtsal bir rahatsızlık veya hormon kaynaklıdır. Testosteron hormonlarına bağlı olarak saç dökülmesi yaşayan bireylerdeki saç dökülmesini durdurmanın günümüz itibariyle tek yolu DHT hormonlarını engellemekle mümkün. Bu sebeple, içinde bulunduğunuz durumu fırsata çevirmek isteyen ve sizleri bir losyon, solüsyon ve şampuan gibi basit bir yöntem yardımıyla saç çıkardığını iddia eden ilaçlar, orijinal ilaçların imitasyonundan başka bir şey değil. Zira orijinallerinin dahi işe yaramadığını düşünürsek, taklitlerinin ne denli faydalı olduğunun mukayeseni siz yapın.

14 Günde Saç Çıkaran İlaç İçerisindeki Maddeler Nelerdir?

14 Günde Saç Çıkaran İlaç İçerisindeki Maddeler Nelerdir?

14 Günde saç çıkaran ilaç olarak piyasada bulunan ürünlerin hemen hepsinde ortak içerikler bulunmakta. Bunların birçoğu kimyasal ve organik kimyasal sınıfındaki ürünlerdir.

Minoksidilin: Minoksidilin saç çıkarma konusunda etkisi kanıtlanmış en belirgin  vazodilatörler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Minoksidilin saç büyümesine nasıl neden olduğu bilinmemektedir. Bu ilaç ani ya da düzensiz saç dökülmesi, açıklanamayan saç dökülmesi (örneğin, ailede saç dökülmesi öykünüz yoksa) veya doğumdan sonra saç dökülmesi için kullanılmaz. İlacın saç kalınlaştırma, var olan saça bakım yapma gibi özellikleri bulunsa da bunların kalıcılığı yoktur. Zamanla saç oluşumuna yardımcı olan ilaç daha sonra var olan saç derisini de tahrip edebiliyor. Ancak insan sağlığına tahrip edici zararları olduğu tespit edilen ilaç bilinçsiz ve aşırı dozlu kullanımlarda telafisi zor olan rahatsızlıklara sebebiyet vermesinden ötürü bazı hükümetler tarafından kullanımları sınırlandırılmış durumda. İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bu kimyasal ilaçlar günümüzde saç çıkarma losyonu olarak piyasaya sunulmuş amatör üreticiler tarafından en çok tercih edilen çözeltilerdendir.

Sodyum Hiyalüronat: Sodyum hiyalüronat, bir doku yağlayıcı olarak işlev görür ve bitişik dokular arasındaki etkileşimlerin modüle edilmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Suda viskoelastik bir çözelti oluşturur.

Tocopherols: E vitamini aktivitesine sahip olan bir organik kimyasal bileşikler sınıfıdır (daha kesin olarak çeşitli metillenmiş fenoller). Tokoferoller ve tokotrienoller yağda çözünen antioksidanlardır, ancak vücutta birçok başka işlevi de vardır.

Polisorbat 20: Polisorbat 20, emülsiyonları ve süspansiyonları stabilize etmek için farmasötik uygulamalarda bir eksipiyan olarak kullanılır ve su bazlı kozmetik formülasyonlara, uçucu yağların ve koku yağlarının ilave edildikleri bazlarla karıştırılmış kalmasını sağlamak için gereken son bileşen olarak eklenir.

Panthenol: Pantenol, B-5 vitamini olarak da bilinen pantotenik asitten yapılan kimyasal bir maddedir. Organik olarak oluşur ve hem bitki hem de hayvan kaynaklarından üretilebilir. Dünyadaki çeşitli kozmetik ürünlerinde katkı maddesi olarak kullanılır.

Biotin: H vitamini veya B7 olarak da bilinen biyotin, vücudun yağları, karbonhidratları ve proteini metabolize etmesine yardımcı olan suda çözünür bir vitamindir. Suda çözünen vitaminler vücutta depolanmaz, bu yüzden saç losyonlarında çok etkili olduğu söylenemez.

Alcohol Denat: Bazı kozmetik ürünlerde ve merhemlerde, deri tarafından vücuda daha iyi emilmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Kullanıcı Yorumları

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Kullanıcı Yorumları

Bu ürün ve benzerleri için sosyal medyada, forum sitelerinde ve sözlüklerde çok fazla olumsuz yorum bulunuyor. Siteler üzerinde yer alan bazı yorumlarda birçok şikayete rastlanmaktadır. Facebook üzerinden ürün için yorum yapıldığında yorumlarının silinip sayfadan engellendiği söylenmekte. Aynı zamanda sosyal medya hesapları üzerinden cevap alamadığı ve sipariş öncesinde ilgilendikleri, sonrasında cevap dahi alamadıkları tarzında yorumları okuyabilirsiniz. Özellikle şikayet sitelerinde bu ürünler için vücutlarındaki olumsuz etkileri olduğu söylenmektedir. Uzun süreli kullanımlarda dahi bir sonuç alamadıklarını veya var olan saçlarını da kaybettikleri tarzlarda yorumlar bulunmaktadır. Bu yorumların tümü, ürün kullanıcıları tarafından yapılmış olduğundan, mukayese ve karar verme tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır. Ancak genel itibariyle bu ürünler için işe yaradığı yönünde pek fazla bir kanıt bulunmuyor.

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Nasıl Kullanılır

14 Günde Saç Çıkaran İlaç Nasıl kullanılır?

14 günde saç çıkaran ilaç olarak piyasada bulunan saç losyonlarının hemen hepsinin uygulama şekli aynıdır. Kafanızı suyla duruladıktan sonra ıslak kafanıza uygulayabilirsiniz. Losyonu, seyrelme ve dökülme yaşadığınız kısma masaj yapma şeklinde iyice derinize nüfuz etmesini sağlayın. Ardından 10 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı durulayın. Bu işlemi günde iki kere uygulamanız tavsiye edilir.

14 Günde Saç Çıkaran İlacın Yan Etkileri

Günümüzde, kanserojen kimyasal etkilere bağlı ölümcül hastalıkların azımsanamayacak kadar çok olduğu gerçeğini göz önüne aldığımızda, içerisinde ne olduğunu ne kadar olduğunu ve özellikle sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamış ürünlerden doğacak sayısız risk faktörü bulunmakta. Özellikle minoxidil ve finasterid gibi kimyasallar erkeklerin vücut kimyasını bozduğu gibi, kalp sorunları, iktidarsızlık, kısırlık, kalp ritmi bozuklukları, prostat kanseri, jinekomasti gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Üstelik tüm bu rahatsızlıklar yalnızca iki madde ile olurken, ilaç içerisinde koku vermek ve etkiyi arttırmak gibi unsurları gözeterek bilinçsizce eklenen kimyasal bileşenler, çeşitli rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu tip ilaçları kullanmadan önce, doktorunuzu bilgilendirmeniz ve alerjik reaksiyonlarınız olup olmadığını bilmeniz azami önem arz ediyor.

14 Günde Saç Çıkaran İlacın Fiyatı ve Nereden Temin Edilir?

İlaç fiyatı kişiden kişiye farklılık göstermekte. Ancak bahsettiğimiz fark uçuk. Örneğin bir forum sitesinde; “Ben kullandım işe yaradı isteyene elimde fazladan var temin edebilirim.” şeklinde satış yapmaya çalışan kişiler olabilir. Bu kişiler 50 TL’ye bu ürünü satabimekteler. Bir internet sitesi aracılığı ile kendi profilinde satışı sağlayan kişiler ise 150 TL’ye satış yapmaktadır. Facebook sayfasında 2 alana 1 bedava şeklinde kampanyalarla satışı yapılabilmektedir.

Ürün özellikle amatör satıcıların hizmet vermesine olanak sağlayan online satış mağazalarında, Facebook sayfalarında ve İnstagram sayfalarında satılmakta.

Saç Ekim Merkezleri makalemizi mutlaka okumanızı tavsiye ederiz

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. Bingöllü fatih Binox olanı bir yıldır kullanıyorum keo kafam saç doldu herhangi yan etki de görmedim diğer ürünlerin yorumlarını fatih abinin ürünlerinin adı ile bir arada geçirmek etik değildir binox binlerce Saçı çıkan öncesi sonrası kullanıcı resimleri ve yorumları ile ortadadır

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....