Erkeklerde Saç Dökülmesi Problemi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi, toplumda kellik, tıp terminolojisinde alopesi adıyla da anılır. Erkeklerin de, kadınlarında saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalması mümkündür. Ancak erkeklerde saç dökülmesi nedenleriyle, kadınlardaki saç dökülmesi nedenleri birbirlerine benzese de aynı değildir. Kadınlarda genellikle menopoz dönemi ve yaşanan hormonal değişikliklerle birlikte başlayan dökülmeler söz konusuyken, erkeklerde saç dökülmesinin an nedeni genetik faktörlerdir. Erkeler arasında görülen saç dökülmelerinin % 85 gibi çok büyük bir oranı kalıtsal faktörler nedeniyle oluşur. Ailesinde kellik bulunan erkeklerin kesin bir şekilde kel olacağı ya da saçlarının döküleceği söylenemeyeceği gibi, ailesinin dayandığı atalarında kellik görülen ancak görülebilmiş akrabalarda eklik bulunmayan kişilerin genetiğinde de, saç dökülmesine yatkınlık bulunabilir. Bu durum tam tersi şekilde de yorumlanabilir. Dolayısıyla kalıtsallık, görülmüş ve yakın geçmişte ki akrabalarla ilişkili değildir. Daha geniş bir çerçevede ele alınması gereken bir durumdur.

Genetik Saç Dökülmesi Önlenebilir Mi?

Genetik Saç Dökülmesi Önlenebilir mi?

Erken teşhis ve erken tedaviye başlama, erkeklerde saç dökülmesi oranını azaltabilir, dökülmeyi yavaşlatarak, kelliğin daha geç ortaya çıkmasına neden olabilir. Ancak kalıtsal nedenli oluşan saç dökülmeleri tamamen tedavi edilemez. Bunun yanında günümüzde bu alanda ilerleyen estetik tedaviler, kelliğin oluşmasından sonra da saça sahip olabilmenizi sağlayan çözümler oluşturuyor. Kalıtsal nedenli olmayan saç dökülmeleri sorunları için, çok çeşitli önlemler ve tedaviler söz konusu olabilir. Nedene paralel olarak oluşturulan bu tür tedaviler, tam olarak sonuç verebilir.  Yanı sıra kalıtsal faktörlü saç dökülmeleri, kaçınılmaz olsa da, bu dökülmenin yanlış uygulamalar ve alışkanlıklar yoluyla, hızlanması ve daha erken ortaya çıkmasına da sebep olunabilir. Kalıtsal saç dökülmesi konusunda şüpheleriniz varsa, saç dökülmesinin hızının arttığını düşünüyorsanız, olabilecek en erken zamanda bir uzmana danışmanız, saç dökülmesinin azaltılması ve daha geç kellik oluşması için önlemler almanızı sağlayacak şekilde bilinçlenmenize yardımcı olacaktır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Başlıca Nedenleri

Erkeklerde saç dökülmesi sorunu, çok büyük bir nüfusu ilgilendiren bir sorundur. Ancak bu dökülmelerin nedenleri arasında, yeni yaşam standartlarıyla birlikte, yanlış ve hatalı alışkanlıklar da rol oynar. Bunlar arasında;

  • Sigara kullanımı,
  • Yanlış ya da hiç olmayan saç bakım uygulamaları,
  • Saçların temizliği,
  • Yanlış Beslenme,
  • Stres ve depresyon gibi sorunlar,
  • Hormonal bozukluklar,
  • Çeşitli sağlık sorunları,
  • Mevsimsel ve çevresel etkiler gelir.

Sigara Kullanımı

Sigara kullanımı

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri arasında önemli bir orana sahiptir. Saçların sağlıklı olmasında, sigara ve alkol kullanımının bağımlılık düzeyinde olması arasında bir paralellik bulunur. Sigara kullanımı ve alkol kullanımının azaltılması veya tamamen bırakılması, saçların daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda saç dökülme hızının azalması ve kelliğin oluşma süresinin uzamasına yardımcı olacak bir yaklaşımdır.

Yanlış Yapılan Saç Bakımı

Yanlış Yapılan Saç Bakımı

Saçların şekillendirilmesi için kullanılan jöle ve benzeri saç şekillendiricilerin doğru seçilmesi önemlidir. Bununla birlikte bu ürünlerin sürekli bir şekilde de olsa kullanılması, erkeklerde saç dökülmesi sorununu hızlandırma ya da saç dökülmesi oluşturma gibi etkilerde bulunmaz. Bu konuda oluşan bir şehir efsanesi bulunur ve ileride saç dökülmesi yapacağı inancı hakimdir. Bu tamamen gerçek dışı bir söylemdir, ancak bu ürünlerin yanlış kullanımı, saç dökülmesini hızlandıracağı gibi, saçların ve saç dersinin sağlığını kaybetmesine neden olacaktır. Bu durumda da haliyle saç dökülmesinin artması kaçınılmaz olacaktır. Burada ki yanlış kullanımdan kasıt, şekillendiricileri çok fazla olarak kullanmak, her kullanım sonrasında mutlaka yıkanarak temizlenmesi sağlamak gerekirken ihmal etmek ve yanlış ve ucuz şekillendiricilere yönelmektir.

Saçların Temizliği

Saçların Temizliği

Saçların temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması, saç derisi ve saç sağlığınız açısından çok önemlidir. Bununla birlikte bu temizliğin haftada 3 defadan fazla olmaması da gerekir. Ancak bu durum şekillendiricilerin kullanıldıktan sonra temizlenmesinin mutlaka gerekmesiyle çelişir. Çünkü bu durumda her gün şekillendirici süren bir kişinin, her gün saçlarını yıkması da gerekecektir. Bu kadar sık bir yıkama ise saçlarınızın sağlık dengesini tamamen bozacaktır. Bu durumun süreklilik arz etmesiyse, sağlıksız saçlar ve erkenden dökülmelerin başlaması olarak karşınıza çıkacaktır. Bu sebeple şekillendiricilerin doğru bir şekilde kullanılması, doğru bir şekilde seçilmesi, saçların rutin ve doğru bir takvimde temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir.

Saç bakımı için uygun ve doğru şampuan seçimiyle, olası dökülmelerin yavaşlatılması sağlanır. Erkeklerde saç dökülmesi sorununu engellemek için aynı şampuanı kullanmak yeterli bir çözüm değildir, çeşitli bakım uygulamalarıyla hem saç derinizin sağlığını ve hem de saçlarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz. Şampuan, saç bakım malzemeleri gibi konularda gelişmeleri takip etmeniz, olabildiğince doğal ürünlere yönelmeniz de diğer önemli konulardır.

Yanlış Beslenme

Yanlış Beslenme

Erkeklerde saç dökülmesi nedenleri arasında önemli bir yeri bulunan bir sebeptir. Dengesiz ve yanlış beslenme, sadece saçlarımızın değil, çeşitli organlarımızın ve tüm vücudumuzun sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Saçlarımızın sürekli bir şekilde ihtiyaç duyduğu Vitamin ve minerallerin, gıdalar yoluyla sürekli bir şekilde alınması gereklidir. Dengesiz bir beslenme de eksik kalan mineral ya da Vitaminlerin, zamanla saçlarımız üzerinde olumsuz etkileri görülecektir.

Çevresel ve Mevsimsel Etkiler erkeklerde saç dökülmesi

Mevsimsel ve Çevresel Etkiler

Hava kirliliği, toz ve kimyasal dış etkenlerin yoğun olduğu ortamlarda uzun süreler bulunmak, mevsim geçişleri nedeniyle oluşan dış etkenler de, erkeklerde saç dökülmesi nedenleri arasında yer alır. Bu tür etkilerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte, saç dökülmesi engellenebilir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....