Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Kadınlar için dış görünüşün ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok! Güzellik ve bakım konusunda en önemli detayların başında ise saç sağlığı ve güzelliği geliyor. Ancak, saç dökülmesi; erkekler için olduğu kadar kadınlar için de önemli bir problemdir. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi probleminin çok sayıda sebebi vardır. Genetik faktörlerin yanı sıra hamilelik, hormon değişimleri, çevresel faktörler, stres gibi nedenler; saç dökülmesine sebep oluyor.

Saç dökülmesi; her yaştan insanın canını sıkan bir problem olsa da kadınları biraz daha fazla etkilediğini söyleyebiliriz. Erkeklerin saçları olmadan da yaşayabildiği biliniyor. Ancak, kadınlarda kelliğin psikolojik etkisi çok daha fazla olacaktır. Saç dökülmesinin üç farklı kategoriye ayrıldığını ifade etmeliyiz. Bölgesel dökülmenin yanı sıra hem kadın tipi hem de erkek tipi saç dökülmesi olmak üzere üç farklı saç dökülmesi söz konusu!

Erkek tipi saç dökülmesine tıpta Androgenetik Alopesi adı verilir. Tahmin edebileceğiniz üzere bu tür saç dökülmesinin erkeklerde görülme ihtimali bir hayli fazladır. Fakat, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi de sıklıkla görülür. Hatta, kadınlardaki kellik ve saç kayıplarının yüzde 80’lik kısmının erkek tipi saç dökülmesi sebebiyle meydana geldiğini söyleyebiliriz. Yazımızda, kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi ile ilgili olarak aradığınız her bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri değişkendir. Tıbbi sebeplerin yanı sıra ilaç kullanımı, stres veya duygusal stres gibi etkenler saç dökülmesine neden olur. Ancak, bu tür saç dökülmesine sebep olan en önemli etkenin genetik faktörler olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanı sıra, hormonal düzensizliklerin de saç dökülmesine sebep olma ihtimali bir hayli fazladır. Hormonal düzensizliklerin DNA yapısıyla bağlantısının olduğu hallerde ise kişinin saç dökülmesine karşı genetik bir yatkınlığının olduğunu eklemek gerekir.

Androjen hormonunun normalden fazla salgılanması; kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin nedenleri arasında ilk sırada bulunur. Androjen hormonlarından birisi olan DHT; saç köklerini olumsuz etkiler. Saç köklerinin ilk olarak zayıflamasına sebep olurken bir sonraki aşamada ise saçların dökülmesini kolay hale getirir. Androjen hormonu; lise biyoloji derslerinden aşina olduğumuz üzere hem erkeklerde hem de kadınlarda salgılanır. Kadınlarda cinsel isteğin oluşması; bu hormonun dengeli ve yeterli sağlanmasıyla yakından alakalıdır. Ancak, hormonun fazla salgılandığı hallerde saç kökleri hormondan olumsuz olarak etkilenir. Saçlar; tepe noktasından itibaren dökülmeye başlar.

Kadınlarda Saç Dökülmesi adlı yazımızda, saç dökülmesine sebep olan nedenlere ayrıntıları ile değindik. O yazımızı da okumayı ihmal etmeyiniz.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Belli Olur?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Belli Olur?

Saç dökülmesi; üç farklı şekilde gerçekleştiği için kadınların hangi dökülmenin erkek tipi kategorisinde olduğunu bilmesi önem taşır. Kadınların saç kökleri; normal seviyedeki androjen hormonuna karşı dayanıklıdır. Fakat, kalıtımsal özellikleri sebebiyle birtakım saç köklerinin bu hormona karşı dayanıksız olması söz konusudur. Bu yüzden, erkek tipi saç dökülmeleri erken dönemde başlayabilir. Androjen hormonunun etkisinden dolayı ilk olarak saç köklerindeki damarlar tıkanır. Saç köklerinin daralması neticesinde iyi beslenemeyen saç kökleri bir süre sonra zayıflar. Saç köklerinin zamana bağlı olarak tüy şeklinde kıllara dönüşmesi kaçınılmazdır. Erkek tipi saç dökülmesi yukarıdaki gibi gerçekleşir.

Bir kadında erkek tipi saç dökülmesi olup olmadığını anlamak adına saç dökülmesinin nereden başladığına bakmalısınız. Bu noktada, tepe noktasından başlayan ve alın bölgesinden açılmaya devam eden dökülmenin bu kategoride olduğunu ifade etmeliyiz. Ayrıca, bu tür saç dökülmesinde ense bölgesi ya hiç dökülmez ya da çok az dökülür.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi; kendisini farklı şekillerde belli eder. Her şeyden önce, ense bölgesinde herhangi bir saç kaybı olmayacağını bir kez daha hatırlatmalıyız. Bu durum; erkek tipi saç dökülmesinin en belirgin özelliğidir. Ense bölgesinde yer alan saç köklerindeki androjen reseptör seviyesinin düşük olmasından kaynaklı olarak böyle bir durum meydana gelir. Bir başka deyişle, düşük androjen seviyesine sahip ense bölgesinde hiçbir şekilde saç kaybına rastlanmaz.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi teşhisi konmadan önce hastanın fiziki durumu ve saç dökülmesi geçmişi incelenmelidir. Bu noktada, saç dökülmesini bir an önce teşhis etmek ve altında yatan problemi belirlemek adına hastaya hormon testi yapılmalıdır. Bir başka deyişle, hastanın östrojen ve androjen seviyelerine bakılmalıdır. Ayrıca, hastanın demir düzeyi de incelenmelidir. Siz de erkek tipi saç dökülmesinden şüpheleniyorsanız aşağıdaki belirtilerin var olup olmadığını sorgulamalısınız.

  • Saçların giderek seyrekleşmesi
  • Saçların tepe bölgesinden itibaren açılmaya başlaması
  • Yoğun miktarda saç dökülmesi (Günlük 100 saç telinin üzerine çıkılması)
  • Saçların döküldüğü bölgenin net bir şekilde görülmeye başlaması

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi; hormon testleri ve saç analizi sayesinde tespit edilir. Fakat, yine de belirgin bir saç kaybının en net belirti olduğunu ifade etmeliyiz. Buna ek olarak, diğer saç dökülmelerini hızlandıran etmenlerin aynı zamanda erkek tipi saç dökülmesine de sebep olduğunu söylemeliyiz. Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi; genellikle 25-30 yaşları arasında başlar. Yaşın ilerlemesiyle beraber saç kayıplarının da artacağını söylemeliyiz. Bunun yanı sıra, bazı kişilerde hormonal sebeplerden dolayı saç dökülmesi ergenliğin hemen ardından başlayabilir.

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi hakkında emin olduktan sonra bu sorunu önlemek adına bazı tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığından bahsetmeliyiz. Bitkisel, medikal, dermokozmatik tedavi yöntemleri; erkek tipi saç dökülmesi sorunu karşısında yetersiz kalır. Bu tip saç dökülmesi; daha önce de söylediğimiz gibi erken yaşlarda başlar. Güncel tarih itibariyle, kadınlardaki erkek tipi saç dökülmesini iyileştirecek bir tedavinin olmadığını söylemeliyiz. Erken dönemde yapılan bir teşhis ile dökülmeyi yavaşlatmak mümkündür. Fakat, yine de kalıcı bir dökülme olmasından dolayı bu sorunu yaşayanların işi bir hayli zordur.

Saç dökülmesine uygun ilaç ve serumlarla desteklenen saç kökleri; kadınlarda kel görüntünün ortaya çıkışını bir süreliğine engeller. Bir başka deyişle, yalnızca geciktirici tedavinin varlığından bahsetmeliyiz. Erkek tipi saç dökülmelerinin etkisi ise hastadan hastaya farklılık gösterir. Bu sorundan muzdarip olan kadınlarda ortalama beş ila on yıl gibi bir sürenin ardından orta seviyede kelliğe rastlanabilir. Sonuç olarak, siz de erkek tipi saç dökülmesinden şikayet ediyorsanız yapacağınız en iyi şey saç ekimi olacaktır.

Kadınlar Saç Ekiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Saç ekimi yaptırmayı tercih ettiyseniz bu işlemin ardından bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Ekim işleminin tamamlanmasının ardından ilk 3-4 günlük sürede bölgeye hiçbir şekilde dokunmamalısınız. Ayrıca, yıkama başta olmak üzere herhangi bir su değdirme işleminden uzak durmalısınız. Saçlarınızı ilk kez saç ekimi yaptırdığınız yerdeki profesyonel sağlık ekibine yıkatmalısınız.
  • Saçlarınızı siz yıkamaya başladıktan sonra bilhassa ilk yıkamalarda havlu kullanmamalısınız. Ayrıca, saçlarınızı saç kurutma makinesiyle düşük ısıda kurutmalısınız.
  • Saç ekiminin ardından bölgede birtakım kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu tür kabukları parmakla veya tırnakla çıkartmanız yanlış bir hareket olacaktır.
  • Saç ekiminin ardından yatış şeklinize de dikkat etmelisiniz. Bilhassa ekim yapılan alanın yastıkla temas etmemesi şarttır.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde saç ekimi sürecini kolay atlatırsınız.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....