Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunlarının Nedenleri

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda saç dökülmesi, hormonal değişikliklerin daha sık ve daha farklı şekilde yaşanması nedeniyle, daha farklı şekilde gerçekleşir. Genel olarak saç dökülmesi sorunu, yüksek oranda genetik faktörle ortaya çıkan bir durumdur. Ancak dökülme sorunu yaşayanların yaklaşık yarısı genetik dışı nedenlerle saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Bu nedenler arasında en güçlülerinden bir tanesi hormonal değişikliklerdir. Bunun yanında, vücutta ki demir, B12 Vitamini, çinko ve magnezyum eksiklikleriyle birlikte, bu eksikliklerin süreklilik arz etmesi, bağırsak parazitleri, bazı geçici rahatsızlıklar, sinüzit ve çeşitli iltihaplar saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Bunun dışında, aşırı tozlu, hava kirliliğinin yoğun olduğu, kimyasal karışımların havaya yoğun şekilde karıştığı bölgelerde sürekli bulunma zorunluluğuyla birlikte, çeşitli hastalıkların tedavisi nedeniyle kullanılan yoğun ilaç kürleri de dökülmelerin diğer nedenleri arasında yer alırlar.

Saç dökülmesi, erkek ve kadınlarda benzer nedenlerle ortaya çıksa da sorunun ortaya çıkış şekli ve sonuçları itibariyle birbirlerinden ayrılır. Dilerseniz Kadınlarda saç dökülmesi neden gerçekleşir buna değinelim.

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Menopoz
Menopoz Dönemlerinde Saç Dökülmeleri Daha Fazla Görülmektedir

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Menopoz

Toplumda kadınların yaşlanmasıyla eşdeğer tutulan menopoz, aslında kadınların olgunluk döneminin başlangıcıdır. Menopoz döneminin başlamasıyla birlikte, kadınların doğal bir süreç olarak aylık şekilde yaşadıkları regl döneminin bitmesi gerçekleşir. Bu döngünün bitmesi, aynı zamanda kadınların vücudunda bulunan yumurtaların da bitmesi anlamına gelir. Yumurta olgunlaşma süreci, kadınların vücudunda aynı zamanda kadınlık hormonu adı da verilen Östrojen ve yanı sıra progesteron hormonlarının salgılanmasının ve üretiminin de durması anlamına gelir.

Menopoz öncesi dönemde Östrojen hormonuyla birlikte, 2’ye 10 düzeyinde erkeklik hormonu adı verilen testosteron hormonu da vardır. Menopozla birlikte artmayan Östrojen nedeniyle, Östrojen ve Testosteron hormonu 10/2’den 1/1 gibi bir orana dönüşür. Dolayısıyla Testosteron hormonu artmaz ancak oransal açıdan kadının vücudundan daha fazla hale gelir. Bu durum erkek tipi saç dökülmesinin kadınlarda saç dökülmesi türlerinden biri olarak görülmesinin ana nedenidir. Ancak kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi, eski tarihlerde nadiren görülen bir durumken, son yüzyılda giderek artmıştır. Bunun çevresel etkilere ve yeni yaşam standartlarına bağlı olarak ortaya çıktığı bilimsel çevrelerde kabul gören nedendir.

Menopoz döneminin başlamasıyla birlikte, kadınların en az %50’si gibi bir oranında hormonlarda yaşanan değişikliğe paralel bir saç dökülmesi görülür. Ancak bu dökülme erkek tipi saç dökülmesi gibi değildir. Yani özellikle tepe bölgesinde ve şakaklarda zayıf bir şekilde başlayarak, kalıcı olarak açılmanın oluştuğu bir saç dökülmesi şeklinde değildir. Erkek tipi saç dökülmesinin ana nedeni genetik faktördür. Ancak son yıllarda bu tip dökülme de kadınlarda saç dökülmesi türleri arasında yer alıyor. Kadınlarda olağan saç dökülmesi, ön taraftan başlayarak, her bölgeden azalma olarak ortaya çıkar. Kellik veya kalıcı dökülme çok nadir görülen bir durumdur.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Engellenebilir Mi?
Saç Ekimi Kadınlarda Görülen Dökülmelerin En Kalıcı Çözümüdür

Kadınlarda Saç Dökülmesi Engellenebilir Mi?

Kadınlarda saç dökülmesi, özellikle erkek tipi saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkmadan önce, çeşitli tedavi yöntemleriyle engellenebilen bir durumdur. Saç dökülmesi konusunda şikayetlerin oluşmasıyla birlikte, mutlaka bu alanda uzman bir doktora başvurmanız önemlidir. Bu sayede erken yapılan müdahale ve çeşitli tedavilerle, saç dökülmesinin azaltılması ya da engellenmesi söz konusu olabilir. Bunun yanında saç ekimi gibi yeni estetik tedavi yöntemlerine de başvurulabilir. Ancak erken teşhis de, erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerinin ortadan kaldırılması mümkün olur. Erken teşhis ve iyi bir tedaviyle birlikte, dökülmenin önlenmesi ve yeniden saç çıkması bile alınabilecek sonuçlar arasında yer alır.

Ancak menopoz döneminin başlamasıyla birlikte yaşanan hormonal değişiklikler, saç dökülmesi durumunun %50 ihtimalle oluşmasına neden olacaktır. Bunun için de menopoz dönemi boyunca doktor kontrolünde olmak ve saçlarla ilgili bir uzmanın takibine başvurmak önemlidir. Bu dönemde oluşacak saç dökülmeleri de, belirli oranda kontrol altında tutulabilir ve buna uygun tedavilerle birlikte saçlarınızın dökülme oranı azaltılabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri
Saçlara Yapılan Yanlış Bakımlar Dökülmeye Yol Açabilir

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Bunların yanı sıra kadınlarda saç dökülmesi nedenleri arasında bulunan çeşitli etkiler de vardır. Bunlar arasında;

  • Genetik etkenler,
  • Yanlış beslenme alışkanlıkları,
  • Cilt sorunları,
  • Mineraller ve vitaminlerde eksiklik,
  • İlaç kullanımı,
  • Yanlış kozmetik ürün kullanımı,
  • Depresyon ve stres gibi ruhsal sorunlar bulunmaktadır.
Genetik Faktörler
Genetik Faktörler Doğrultusunda Saç Dökülmesi Görülmektedir

Genetik Etkenler

Genetik etkiler saç dökülmesinin erkeklerde de kadınlarda da ana nedenleri arasında yer alır. Kellik ve saç dökülmesi sorunlarının yarıya yakını genetik etkenlidir. Kadınlarda saç dökülmesi nedeni genetik faktöre dayalıysa, erken teşhis ve doğru bir tedavi süreci, dökülmenin azaltılması ve yavaşlatılmasını ve sürenin uzamamasını sağlayan sonuçlar oluşturur.

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları
İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durulmalıdır

Yanlış Beslenme Alışkanlıkları

Dengeli bir beslenme olmaması, vücudumuzun çeşitli organlarında ve tüm sisteminde oluşacak sorunların da habercisi durumundadır. Saçlarımızın gereksinim duyduğu ve gereksiniminin sürekli olduğu çeşitli mineraller ve Vitaminler bulunur. Gıda yoluyla alınan bu maddelerin, dengesiz bir beslenme nedeniyle sürekli alınamaması, bir süre sonra eksikliklerinin kapatılamaması durumunu oluşturur. Bu noktadan sonra saç zayıflaması ve dökülmesi sorunuyla karşılaşılır.

İlaç Kullanımı
Bazı İlaçlar ve Tedaviler Kadınlarda Saç Dökülmesine Neden Olmaktadır

İlaç Kullanımı

Çeşitli kronik rahatsızlıklara bağlı olarak sürekli kullanılan ilaçlar, kemoterapi gibi terapi türleri, saçlarımızı öncelikli olarak etkileyen maddelerle sürekli karşılaşmamızı sağlar. Bu türlü saç dökülmeleri için doktorunuzun önerileri dikkate almanız gerekecektir.

Yanlış Kozmetik Ürün Kullanımı
Yanlış Şampuan Tercihi Saç Dökülmelerine Yol Açabilir

Yanlış Kozmetik Ürün kullanımı

Saç dökülmesi nedenleri arasında, azımsanmayacak nedenler arasında yer alır. Ucuz ya da pahalı olsa bile, içerdiği maddeler nedeniyle, vücudumuz açısından zararlar oluşturan kozmetiklerin kullanımı ve seçimi çok önemlidir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....