Mavi Su Hakkındaki Şaşırtıcı Tüm Gerçekler

Mavi Su Saç Çıkartır Mı?

Saç dökülme sorunları her kişide farklı nedenlerden olabiliyor. Bazı kişilerde genetik sebeplerden saç dökülmelerine rast gelinirken bazı kişilerde tamamen psikolojik sebepler nedeniyle saç dökülmeleri görünebilmekte. Mavi su gibi saç çıkaran serumların günümüzdeki iddiaları oldukça net. Fakat bakanlık konu hakkında çok ciddi açıklamalar yaptı.

Hiçbir serum, losyon, ilaç ya da şampuan kesin olarak ya da kesinlikle saç çıkarır demek doğru değildir. Herkeste oluşan saç dökülmesi ya da seyrek saçlı olmak gibi sorunlar aynı sebeplerden oluşmayacağı için bu tür ürünler için saç çıkarır şeklinde yorum yapmak doğru olmaz. Dolayısıyla kadın tipi saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmeleri de bulunuyor. Her iki cinsiyette aynı sebeplerde saç dökülmesi sorunu olabilir. Hormon, genetik sorunlar, çevresel etkenler gibi farklı nedenler saç dökülmelerine neden olabiliyor. Bu tip saç çıkarıcı ürünler olarak piyasada sunulan ürünlerin bakanlık onayı olup olmadığına kesinlikle dikkat ediniz.

Yapılan son araştırmalara göre saç dökülmelerine etkili olan ürünlerdeki saç folikülü oluşmasını sağlayan maddelerin kullanımı oldukça düşük seviyededir. Bu tip ürünler piyasaya ilk çıktıklarında oldukça yüksek seviyede olan bu maddeler git gide daha işe yaramaz formüller kullanmaya başladı.

İlk zamanlar bakanlığın gözünü boyayarak onayı alan bu tür markaların çoğu çeşitli reklam ve farklı tanıtımlar ile isimlerini duyurmayı başardı. Bugün mavi su adı altında birçok ürün 20 TL gibi fiyatlara eczanelerde satılabiliyor. Bazı firmalar ise içtiğimiz sudan çok da farklı olmayan içeriğinde işe yaramaz maddeler olan mavi suları 400 ile 600 TL arası satışa sunabiliyor. Mavi su adı altında satılan ürünlerin mavi suyu kullanmadan önce ve sonrası gibi fotoğraflarla kişiler üzerindeki etkileri tartışılıyor. Bu tür reklamlarda oynayan ünlü isimlerin güvenilirliğine hemen inanan insanlar ne yazık ki var. Fakat bu tür ürünler saç çıkarma konusunda ne yazık ki söyledikleri söylemlerden çok daha farklı içerik ve işleve sahiptir. İçeriği tartışma konusu olan bu serumlardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mavi Su Nedir?

Mavi Su Nedir?

Mavi Su, genetik, hormonal ve çeşitli psikolojik sebepler nedeniyle saçları dökülen kişilerde yeniden saç çıkmasına neden olacağı iddia edilen ürünlerin genel adıdır.

Mavi su yeniden saçlarına kavuşmak isteyen ya da dökülen saçlarını durdurmak isteyen kişilerin yoğun olarak tercih ettiği tartışma konusu içeriği olan serum adı altında satılan sıvıdır.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz ay mavi su adlı serumlar hakkında uzun ve detaylı bir bildirge paylaşarak, vatandaşların bu tür ürünlere itibar edilmemesi gerektiğini söylemişti. Yani mavi su adı verilen bu tür serumlar tamamen halkın sağlığını riske atan ve saç çıkarmak ya da dökülen saçlara destek olmak bir yana, kullanan kişilerde birçok sağlık sorunlarına neden olmuş bir ürünün genel adıdır.

Mavi su satan kişilerin stres ve çeşitli hastalıklar sebebiyle saçları dökülen kişilerin yeniden kafalarında saç çıkacağı iddia ediliyor. Saç ekimi konusunda tereddüt sahibi olan halk ise mavi su adlı seruma oldukça ilgi gösterdi. Mavi su kafaya uygulanan masaj ile birkaç dakikalık ile birkaç kullanımın ardından saç çıkardığı iddia edilen serumdur. İlk çıkarılan ürünlerde saç sıklığı görülmüş ancak ürünü kullanmayı bırakan kişiler kendi saçlarından da olmuşlardır. Bu arada bakanlık mavi suyun 40 yaş üstü kişilerin özellikle risk faktörü olduğunu duyurmuştu. Orijinal Mavi Su adı altında birçok zararlı maddelerden oluşan ürünler piyasada satılmaktadır.

Mavi Suyun İçerisindeki Etken Maddeler

Mavi Suyun İçerisindeki Etken Maddeler

Mavi su saç çıkaran serumların içerisinde tamamen bitkisel olduğu iddia edilen maddeler bulunuyor. Mavi su denilen serumlarda saç dökülmelerine iyi geldiği var sayılan içerikler bulunuyor. Bu konuda yapılan bir araştırmada bazı riskler ortaya çıkmıştır.

Bu yan etkileri fark eden bir Amerikalı firma 86 yılında minoksidil içeren bir solüsyonu satmaya başladı ve buna mucize ilaç dedi. O günden beri bu madde saç çıkarma ürünlerinde %5 seviyesini geçmeyecek şekilde kullanılıyor. İşte bu ürünlerde minoksidil adı verilen bu sakıncalı maddelerden ölçüsüz ve tamamen bilinçsizce %20 ile %50 seviyesinde yer alıyor. Bu madde yasal sınırdan 10 katı kadar kullanılabiliyor. Kullandığınız ürünün içeriğini dikkatlice araştırmalı ve bakanlık onayı olduğundan emin olmalısınız.

 

Mavi Su Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı yorumlarına baktığımızda, ürünü kullanıp randıman alamadığını söyleyen binlerce insanın yorumlarına ulaşabilirsiniz. Şikayetvar, sözlük ve e-ticaret web sitelerinde ürünü kullanan kişilerin yorumlarını görebilirsiniz. Çoğu zaman ürün kişilerde yan etki oluşmasına sebep olurken, ürünü iade etmeye çalışan kişiler de iade işlemini gerçekleştirememişler.

Mavi Suyun Yan Etkileri

Mavi suyun yan etkileri çoğunlukla aynı sebeplerden dolayı yaşanırken alınan serum adı altındaki ürünün içeriğine göre kişilerde görülebilecek yan etkiler farklılık görünebilir. Mavi su serumu kullanan kişilerin yazdığı yorumlar dikkate alınırsa eğer birçok kişide tahriş ve ciltte yanma gibi sorunlar gözlenirken, bazı kişilerin yazdığı yorumlarda ürün saç çıkarmak yerine daha fazla saç dökülmelerine neden olmuş ve paralarını iade edememişler. Bu tür ürünlerin mutlaka sağlık bakanlığı onayı olmasına özen gösterin. Üzerinde ambalajı olan ve eczanede satılan her ürün insan sağlığına yan etkisi olmayacağı anlamına gelmiyor.

Uzmanlar ise bu konuda halkı uyarıyor. Saç çıkmasını istediğinizde kafanızdaki saçların tamamından kalıcı olarak veda edebilirsiniz. Bu sebeple bu tür yan etkileri olan saç çıkarıcı ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Mavi su yan etkileri çoğunlukla deri ve tahriş gibi sebeplerden olsa da Bakanlık 40 yaş üstü kişilerin bu tür serum adı altında satılan ürünlerinde kalp krizi riskini arttırdığı etkisini ortaya çıkardı.

Yani mavi suyun yan etkilerinin arasında en büyüğü kuşkusuz kalp krizi riskini tetikliyor olması geliyor.

Piyasa Fiyatı Ve Temini

Mavi Su Fiyatı ve Temini

Saç çıkarıcı ürünler olarak satılan serumların fiyatları internette birçok sitede farklılık gösterebiliyor. 20 TL’den 399 TL’ye kadar oldukça yüksek fiyat farkı bulunan ürünün eczane fiyatı da eczaneden eczaneye göre farklılık gösterebiliyor. Satın almaya karar verdiğiniz ürünün içeriğini muhakkak kontrol etmeyi unutmayınız. Her ne kadar kullanılması uygun görülmese de, bu saç çıkarıcı serumlar internet üzerinden birçok siteden temin edilebilirken birçok eczaneden de temin edebilmektedir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....