Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir ve Nasıl Olur?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ayrıca önlemi alınmaz ise ciddi kellik durumlarına da yol açabilir. Saç dökülmesinin pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden birisi olan mevsimsel saç dökülmesi, belki de en masum ve geçici durumlar arasında değerlendirilebilir. Ancak mevsimsel saç dökülmesi zannedilen durum çok daha farklı bir etken barındırıyor olabilir. İşte pek çok insanın merak etiği mevsimsel koşullara bağlı saç dökülmesine dair bütün bilgiler.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nasıl Olur?

Saç dökülmesi aslında doğal bir döngünün parçasıdır. Çünkü dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır. Mevsimsel saç dökülmeleri de bunlardan biridir. Mevsimsel saç dökülmeleri genellikle eylül ve ekim aylarında artmaktadır. Aslında bu durumun sebebi sonbahar ayları değildir. Aksine güneşli ve cıvıl cıvıl yaz aylarıdır. Neden mi?

Yaz aylarında ister istemez saçlar güneş ışığına daha fazla maruz kalmaktadır. Fazla güneş ışığı vücudun melatonin hormonunu salgılaması anlamına gelmektedir. Bu hormon epifiz bezi tarafından üretilir ve vücudun daha fazla uyanık kalmasını sağlama gibi bazı görevleri vardır. Saç kökleri de tıpkı bir pompa gibi bu hormonu sentezler. Dolayısıyla bu sentez sebebi ile saç kökleri önce anajen fazda kalır, daha sonra katagen fazına geçer. Ve birkaç ay sonra da dökülmelerin görüldüğü eksojen fazında yer alır.

İşte bu noktada mevsimsel saç dökülmesi denilen konu ortaya çıkar. Yani bu durum aslında yaz aylarında başlayan bir sürecin sonucudur. Endişe edilmemesi gereken, geçici bir durum olmakla birlikte takip gerektirir. Çünkü devam eden ve artan saç dökülmelerinin sebebi mevsimsel koşullar da olmayabilir. Genellikle mevsimsel koşullara bağlı dökülmelerde her gün ortalama 100 saç telinin dökülmesi beklenmektedir.

Mevsimsel Saç Dökülmesi ve Güneş Etkisi

Mevsimsel Saç Dökülmesi ve Güneş Etkisi

Güneş ışığı almak vücuda faydalıdır. Ancak kararında ve belli saatler aralığında. Özellikle de her gün alınacak 20 dakika bir güneş banyosu prolaktin seviyesinin düşmesine ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca güneş ışığı yeteri kadar alındığında vücuttaki D vitamini açığı da kapanır. Hali hazırda D vitamini eksikliği de saç dökülmesini tetiklemektedir. Ancak fazla güneş ışığı, içerdiği UV ışınlar sebebi ile faydadan çok zarar verecektir. Bu ışınlar saçlarda kırılma ve dökülmelere sebep olur. Bu nedenle sıcak yaz aylarında, uzun saatler güneş altında kalınacak ise hava aldıran bir şapka takmak çok önemlidir. Aksi halde sönük, kırılgan ve donuk saçlar söz konusu olacaktır.

Yapılandırıcı Saç Bakımları

Yapılandırıcı Saç Bakımları

Eğer yaz aylarında çokça dışarıda kaldıysanız ve saçlarınız güneş ışığından dolayı yıprandıysa bazı besin takviyeleri bu noktada yetersiz kalabilir. Özellikle de kırılgan ve sık dökülen, parlaklığını yitirmiş saçlarınız var ise profesyonel bir destek alabilirsiniz. Özellikle de keratin içerikli yapılandırıcı saç bakımları bu noktada önemli bir rol oynamaktadır.

Bazı güzellik merkezlerinde uygulanan nano moleküler yapıdaki bakım kürleri, saçların eski sağlığına kavuşabilmesi için oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Canlı, parlak ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için, saç uzmanının tavsiye ettiği aralıkta bu hizmeti alabilirsiniz. Buna ek olarak bir süre saçlarınızı boyatmamalı, föne ve ısıya maruz bırakmamalısınız.

Mevsimsel Saç Dökülmesi ve Beslenmenin Önemi

Mevsimsel Saç Dökülmesi ve Beslenmenin Önemi

Beslenme alışkanlıkları ile saç sağlığının arasında ilişki bulunduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Dolayısıyla saç dökülmelerini en aza indirmek için beslenmeye de önem vermek şarttır. Beslenme ile dökülmeleri engelleyen melatonin hormonu artırılır ise mevsimsel saç dökülmesi gibi bir sorun da ortadan kalkacaktır. İşte bunun için yapılabilecekler;

 • Portakal, muz ve ananas gibi melatonin hormonunu salgılayıcı meyveler bol miktarda tüketilmelidir,
 • Yaz aylarında sıkça tüketilen tropikal meyvelerden oluşan kokteyller tüketilmelidir,
 • Protein ağırlıklı beslenilmelidir,

Aslında buradan da anlaşılacağı üzere, meyvelerin melatonin hormonu artıracağı kesindir. Zaten yaz aylarında sık bulunan tropikal meyveler doğal birer antioksidan olacağından saç sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacaktır.

Anormal Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmelerinin pek çoğu mevsimsel saç dökülmesi olabileceği gibi başka sebeplerden ötürü de kaynaklanıyor olabilir. Bu diğer sebeplere örnek olarak;

 • Kıl gelişimi bozuklukları,
 • Genetik faktörler,
 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Stres,
 • Sistemik hastalıklar,
 • Gebelik,
 • Kemoterapi ve bazı ilaçlar,
 • Saç derisi hastalıkları,
 • Bazı vitaminlerin eksikliği,
 • Hormonal bozukluklar,

gösterilmektedir. Peki dökülen saçlarınızın normal bir durum olan, mevsimsel saç dökülmesi olup olmadığını anlamak için ne yapmalıyız.Aslında bunu anlamanın oldukça basit bir yöntemi bulunmaktadır.

Dökülmenin ciddiyetini anlamak için vereceğimiz uygulamayı yapabilirsiniz. Bunun için 5 kez, parmaklarınız ile saçlarınızı alından enseye doğru tarayın. Her taramanızda elinizde kalan saçlarınızı beyaz bir kağıdın üzerine koyun. Eğer kağıdın üzerinde 10 ile 15 tel arasında saç görüyorsanız endişelenmenize gerek bulunmuyor. Bu doğal bir döngüden kaynaklı ya da mevsimsel geçişler ile alakalı bir saç dökülmesidir. Ancak daha fazla saç teli görüyorsanız bu ciddi bir sorun oluşturabilecek saç kaybı anlamına gelmektedir. Bunun için bir saç uzmanına görünmenizde fayda bulunmaktadır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler

Mevsimsel Saç Dökülmesi İçin Doğal Çözümler

Mevsimsel saç dökülmelerine doğal çözümler uygulayarak, dökülmeleri en aza indirmek mümkündür. Evde uygulayabileceğiniz bu doğal bakımlar aynı zamanda bütçe dostudur.

 • A Vitamini Desteği: Biber, tatlı patates ve ıspanak gibi sebzeler A vitamini bakımından zengindir. Bu vitaminlerin saç derisine faydalı olduğuna dair çalışmalar da bulunmaktadır.
 • Protein: Tavuk, balık, kırmızı et ve yumurta gibi besinler protein içerikli doğal ürünlerdir. Bu yiyeceklerde bulunan bol miktardaki aminoasitler sayesinde saç derisi güçlenir ve saç dökülmesi azalır.
 • Yeşillikler: Akdeniz tipi beslenme de denilen yeşillik ağırlıklı bir diyet, saç dökülmesini azaltmaktadır. Özellikle marul, roka, kekik, nane gibi besinlere mutlaka her öğünde yer verilmelidir.
 • D vitamini Desteği: D vitamini sağlıklı saçların olmazsa olmazıdır. Kullanılan saç bakım kürlerinde de bol miktarda bulunur. D vitaminini güneşten, doğal yollarla alabileceğiniz gibi, tablet şeklinde de alabilirsiniz. Ancak ikinci durumda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Güneşten bol miktarda D vitamini alabilmeniz için, güneşin tepede olduğu saatlerde, 20 dakika bilekleriniz yukarıya bakacak şekilde beklemelisiniz.
 • Multi Vitamin: Multi vitaminler de saçları besleyici bir özelliğe sahiptir. Ancak kesinlikle kulaktan duyma bilgiler ile kullanılmamalıdır. Bir saç ya da cilt uzmanına danışarak alınmalıdır.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı hem cilt, hem de saç için oldukça önemlidir. Özellikle de saçları UV ışınlarından korumaya yardımcı olur. Haftada bir kez Hindistan cevizi yağı ile saçlarınıza bakım yapabilir ve kaybettiği sağlığını geri kazanabilirsiniz.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağı da hem saçlar, hem de cilt için mükemmel bir bakım ürünüdür. Özellikle de saçların kaybettiği nemi geri kazandırmak için birebirdir. Kırılgan ve mat saçlarınıza her hafta, banyodan önce uygulayacağınız yarım çay bardağı zeytinyağı, daha parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....