Saç Çizgisi Düzeltme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saç Çizgisi Düzeltme

Saç çizgisi düzeltme operasyonları son günlerde sıklıkla tercih edilen bir operasyondur. Bu operasyona bir sanatçının sanatına gösterdiği hassasiyet gibi bir hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Nitekim saç çizgisi kişinin tüm görünümünü etkileyen önemli bir unsurdur. Buna bağlı olarak ekimi gerçekleştirecek olan merkezin ve kadronun konusuna uzman, tecrübeli ve de marifetli olması ehemmiyetlidir. Dolayısıyla saç ekiminin eğitimli, tecrübeli ve uzman bir plastik cerrah ya da saç ekimi uzmanı tarafından yapılması lazımdır. Saç çizgisi düzeltme operasyonuna karar verilme aşamasında operasyonun ardından ortaya çıkacak ön hattın da tasarlanması gereklidir. Bu tasarım saç ekimi yapılacak kişinin sosyal yaşamı, toplumsal statüsü ve saç eğilimine uygun biçimde tasarlanıp büyük titizlikle yapılmalıdır.

Ön Saç Çizgisi Nedir?

Ön Saç Çizgisi Nedir?

Ön saç çizgisi insanın estetik görünümünde önemli bir öğedir. Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlarda saç çizgisi yok olduğu gözlemlenmektedir ve saç çizgisi yok olanlar geniş alınlı gözükmektedir. Saç ekimi ameliyatları düşünülenin aksine ciddiyet, bilgi ve de tecrübe gerektiren önemli bir operasyondur. Bunun sebebi ise yapılacak bir hatalı işlemin geriye dönüşün olmaması ve telafi edilmesi mümkün değildir. Saç ekim operasyonları gerçekleştirilirken en ehemmiyetli nokta ise ön saç çizgisinin doğal olması ve saç sıklığı orantısının yerinde olmasıdır.  Bu operasyonlarda saç çizgisi kadar diğer aşamalarda çok hassas ve önemlidir. Ne var ki ön saç çizgisi hayati önem içermektedir.

Saç Çizgisi Neden Önemlidir?

Saç ekimin amacı operasyon işlemi sonrasında sağlıklı ve natürel saçlara sahip olmaktır. Sağlıklı ve doğal görünümlü saçlara sahip olmanın en önemli şartı ise saç çizgisidir. Bunun için yukarıda değindiğimiz gibi ön saç çizgisinin tasarımı ehemmiyetlidir. Saç ekim operasyonlarında hayati önem taşıyan saç çizgisi tasarımı insandan insana farklılıklar göstermektedir. Bu farklılığın nedeni ise insanların yüz şekillerinin farklılığıdır. Bu farklılık sebebiyle standart bir ölçüm de söz konusu değildir. Ön saç çizgisinin planlanması aşamasında hesaplanması gereken farklı değişkenler ise kişinin yaşı, anatomik kafa yapısı ve ekimi yapılacak greft miktarıdır.

Uzmanlar saç ekimi operasyonu için gerekli olan ön saç çizgisi ölçümüne iki kaş arasından başlamaktadır ve ortama alın genişliği 7cm olarak hesaplarlar. Bu değer kişinin yaşı ve gerekli greft miktarına göre değişebilmektedir. Alın bölgesinde, kişinin yaşını, anatomik kafa yapısını ve greft sayısını dikkate alarak işaretleme yaparlar. Kısacası ön saç çizgisi tüm operasyonun temelini oluşturmaktadır. Dolayısıyla sonuca olan etkileri dikkate alındığında ne kadar hassas ve önemli olduğu ortadadır.

Ön Saç Bölgesi Nasıl Olmalıdır?

Ön Saç Bölgesi Nasıl Olmalıdır?

Ön saç çizgisinin oluşturulması cerrahi ve sanatsal beceri istemektedir. Ana gaye ise operasyon sonrası hastanın yeni ön saç çizgisinin doğal gözükmesini sağlamaktır. Aynı zamanda bu saç çizgisinin ilerleyen yaşlarda bozulmadan kalması da ana amaçlardan biridir. Çizginin yerinin tespitinin ardından sonucun daha doğal görünmesi için belli işlemler yapılması gerekir. Saç ekim uzmanı ilk olarak saçların çıkış yönlerini bulur. Ardından saç ekim planlamasını bu doğrultuda gerçekleştirir.

Planlamalar sonrasında bu belirlenen yöne doğru bir adet saç kökü barındıran foliküler ünit ekilir. Bu bir tane ekimdeki amaç ise saçın en görünür bölgesinde yara izi kalmasını engellemektir. Bu foliküller sayesinde daha az yarık açılıp daha yakın bir şekilde ekim yapılmaktadır. Zira saçın doğallığı gereği ön bölgedeki saçlar arka kısımdan daha seyrek olmaktadır. Dolayısıyla saç çizgisi bölgesine ve şakaklara entegre edilecek saçlar tespit edilirken daha güçlü ve ince telli olanları tercih edilmelidir.

Bu ifade ettiklerimiz göz önüne alınarak saç ekimi kişiye özel olarak tasarlanır. Saçların doğal görünecek bir şekilde yapılandırılmasıyla kişinin saç ekimi geçirdiği bile belli olmaz. Bunun için hastalar maliyetlere ve farklı fiyatlara bakmadan merkezlerin referanslarını, tecrübe ve uzman kadrosunu öncelikli olarak değerlendirmelidir. Böylelikle ameliyat sonrası herhangi bir sorunun oluşmasını önleyebilirler.

Ön Saç Çizgisi Düzeltme

Ön Saç Çizgisi Düzeltme

Saç ekimi alanında yaşanan gelişmelerin her geçen gün artmakta olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Artan bu ilerleme ve gelişmelere bağlı olarak farklı alanlarda da kişilerin saç problemlerine çözümler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de saç çizgisi düzeltme tedavisidir. Saç çizgisi düzeltme tedavisi aynı saç ekimi gibi son zamanlarda sıklıkla talep gören bir operasyondur.

Saç çizgisi insana baktığımızda alın bölgesinde saçın ön kısmının olduğu hattır. Dolayısıyla saçlarda ilk dikkat çeken kısım olma özelliğine de sahip bir bölgedir. Bu sebeple bu bölgede ortaya çıkan veya çıkabilecek bir sorun estetik açıdan hemen giderilmesi gereken bir durumdur. Ancak insanlar saç çizgisine gerekli ehemmiyeti vermez ve geri planda düşünürler. Oysaki saç ekiminde en önemli noktalardan biridir. Çünkü bu, saçın dış hattını belirleyecek olan çizgidir. Saç ekimi yapılırken bu hattın şeklinin düzgün bir şekilde korunması çok önemlidir.

Kadınlarda veya erkeklerde saç çizgisi çok fazla önde olanlar için saç çizgisi düzeltme ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında saç ekimi işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saç çizgisinin özenle belirlenmesidir. Saç ekimi büyük dikkat ve özen gerektiren bir tedavidir. Sıradan ve günümüzün son koşullarına uymayan şartlarda yapılması durumunda eskisinden de kötü bir görünüme sahip olmanız kaçınılmazdır.

Saç çizgisi düzeltme işleminden önce uzmanların dikkat etmesi gereken etkenler şunlardır;

  • Saç çizgisi düzeltme işlemi yapılacak hastanın yaşı dikkate alınmalı ve ekim buna göre gerçekleştirilmeli.
  • Hastanın anatomik kafa yapısı dikkate alınmalıdır.
  • Saç dökülme sürecinin devam edip edilmediği uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Saç çizgisi düzenleme işlemleri artık ülkemizde de sorunsuz ve güvenli bir biçimde yapılmaktadır. Hastalar ne istediklerini bilemediklerinde de uzman doktorlara danışmalıdır. Uzmanlar tarafından yapılan doğru yönlendirmelerle artık herhangi bir kafa karışıklığı ve soru işareti de kalmamaktadır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....