Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler!

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler!

Birçok insanın kabusu olan saç dökülmesi; genel olarak genetik sebeplerden kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Saç dökülmesine ne iyi gelir doğal yöntemler açısından bakıldığında birçok alternatif göze çarpmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşamış olduğu bazı hastalıkların da saç dökülmesini tetiklediğini söyleyebiliriz. Enfeksiyon başta olmak üzere sinüzit ve bağırsak paraziti; saç dökülmesine sebep olan ciddi rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Buna ek olarak, demir, çinko, magnezyum ve B12 eksikliğinin de yine saç dökülmesine sebep olan etmenler arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bir insanın belirli bir miktara kadarki saç tellerinin gün içerisinde dökülmesi son derece normaldir. Çünkü, saç sağlığı adına saç dökülmesi olması gereken bir durumdur. Zayıflayan saçlar; kendilerini yenilemek adına dökülürler. Bu sayede, saç köklerinden yepyeni ve sağlıklı saçlar meydana gelmektedir. Fakat, daha önce de söylediğimiz gibi bu dökülmenin belirli bir oranının olması şarttır. Olaya bilimsel açıdan yaklaşmak gerekirse dökülen saç teli oranı; toplam saç teli miktarının yüzde onluk kısmını geçmemelidir. Yaşamış olduğunuz saç teli dökülmesi; bahsettiğimiz oranın üzerinde yer alıyorsa vakit kaybetmeden dermatoloğa başvurmalısınız.

Saç Dökülmesi Nedir ve Nasıl Meydana Gelir

Saç Dökülmesi Nedir ve Nasıl Meydana Gelir?

Saç dökülmesi; bilhassa erkeklerde ergenlik dönemiyle beraber başlamaktadır. Bunun sebebi ise erkek genetiğinin saç dökülmesine müsait olmasıdır. Bu yüzden, erkeklerin ilerleyen yıllarda saç dökülmesi sorunuyla karşılaştığı bilinmektedir. Kadınlarda ise erkeklere kıyasla saç dökülmesi yaşanma riski çok daha azdır. Bireysel gen farklılıklarından dolayı yaşanan saç dökülmelerine kadınlarda daha çok rastlanmaktadır.

Tüm bu sebeplere ek olarak, tiroit hormonunun yetersizliği başta olmak üzere kişinin stresli bir hayatın içerisinde olması, doğum kontrol hapı kullanımı, doğum ve emzirme süreci, menopoz dönemi olmak üzere kadınlarda saç dökülmesini tetikleyen başka etkenler de bulunmaktadır. Ayrıca, saç bakımı adı altında kalitesiz saç ürünleri kullanılarak veya işi bilmeyen kadın kuaförlerine yaptırılan işlemlerin neticesinde de saç dökülmesi riski ortaya çıkmaktadır. Bilhassa perma ve fön gibi saç derisinin aşırı ısıya maruz kalmasına sebep olan durumların ertesinde saç dökülmesine rastlanmaktadır.

Saç Dökülmesini Önlemek Adına Ne Yapılmalı

Saç Dökülmesini Önlemek Adına Ne Yapılmalı?

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusu; bu sorundan muzdarip olan kişilerin aklında bulunmaktadır. Her şeyden önce, kişinin bir dermatolog ile görüşmesi ve yapılan incelemenin ardından kendisine saç dökülmesi teşhisi konması gerekmektedir. Bilhassa hastalığa bağlı bir saç dökülmesi yaşanıyorsa buna uygun bir tedavi izlenmelidir. Doktorun tavsiyelerine bağlı olarak vitamin takviyesi yapılabilir. Bunun yanı sıra, protein destekli beslenme ile de bu sorun çözülebilir. Hormonal denge bozukluğu yaşanıyorsa bu durumun ivedilikle tedavi edilmesi gerekir.

Saç dökülmesine ne iyi gelir diye düşünenlere uzmandan yardım almaları gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sayede, daha etkili sonuçlar alabilirler. İlaç kullanımı sayesinde zayıf olan saç tellerinin güçlenmesi başta olmak üzere dökülmeye yüz tutmuş saç tellerinin tedavisi sağlanacaktır. Bilhassa saç mezoterapisi adı verilen yöntem ile beraber saç derisine mineral, vitamin ve dolaşımı düzenleyici maddeler mikro iğnelerle enjekte edilmektedir. Bu işlemin bitmesinin ardından ise saç derisine masaj yapılmaktadır. Bu sayede, enjekte edilen maddelerin saç köklerine dengeli bir şekilde yayılması sağlanacaktır.

Son olarak, saç ekiminin saç dökülmelerine karşı en etkili çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa erkek tipi saç dökülmelerinde bu yola başvurulmaktadır.

Saç Dökülmesi İçin Doğal Yöntemler

Saç Dökülmesi İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesi için yukarıda bahsedilen yöntemler uygulanabilir. Ancak, yalnızca doğal yöntemlerle bu sorundan kurtulmak isteyenlerin yapması gereken farklı işlemler bulunmaktadır. Yazının en önemli kısmında saç dökülmesi için doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Saç dökülmesini önlemek adına saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması gerekmektedir. Bu noktada, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı ile saç diplerine masaj yapılmalıdır. Bu sayede, kan dolaşımının hızlanması mümkün olacaktır. Buna ek olarak, bir tutam biberiyenin yaklaşık yirmi dakika kaynatılması ve soğutulmasının ardından saç durulanmasında kullanılması söz konusu olacaktır. Bu sayede, saçların güçlenmesi sağlanarak dökülmelerinin önüne geçilir. İsteyenler, biberiye karışımını saç kremi olarak da kullanabilirler. Doğal yöntemler sayesinde saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür. Ancak, ileri seviyede bir dökülme yaşanıyorsa kesinlikle bir dermatologdan yardım alınmalıdır.

Saç Dökülmesi Önleyen Bitkisel Çözümler

Pahalı ürünler ve ilaçlar olmadan da saç dökülmesine yalnızca doğal yöntemlerle çözüm bulmak mümkündür. Öncelikli olarak eter yağları masajı yapılarak saç derisine uygulanmalıdır. Bu işlem için her gün birkaç dakikanın ayrılması yeterli olmaktadır. Masajın etkisini arttırmak adına birkaç damla lavanta, kekik, nane, biberiye, sedir ağacı ile jojoba, üzüm çekirdeği, Hindistan cevizi, susam yağı karıştırılarak saç derisine uygulanmalıdır.

Uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise yumurta yağı bakımıdır. Yumurta yağı sayesinde saç dökülmesinin önlendiği tespit edilmiştir. Bu konuda, bilimsel bir araştırma olmasa da saçların beyazlamasını durdurmak, kepeği önlemek ve saçları nemlendirmek adına yumurta yağının işe yaradığı bilinmektedir. Yumurta yağı; saç derisine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Ardından, bir gece boyunca saçta kalması gerekmektedir.

Aynı zamanda sıcak yağ tedavisi de saçların kaybetmiş olduğu nemin geri kazandırılmasında işe yaramaktadır. Sıcak yağ; saçlara uygulandığı takdirde nem vermektedir. Ayrıca, saçın uzamasını sağlamaktadır. Bu işlem sırasında aspir yağı, kanola veya zeytinyağı kullanılabilir. Aynı zamanda, mayonez de saç kremi işlevi görmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler ve Çözümler

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler ve Çözümler

Saç dökülmesi için kullanabileceğiniz diğer doğal yöntemler ise şu şekildedir;

  • Saçların güçlendirilmesi başta olmak üzere sağlıklı saçlara sahip olmak adına hint kınası sürülmelidir. Hint kınası; saç kütiküllerini hapsederek saç kılı yuvalarını köklerinden güçlendiren yeşil bir toz olarak bilinmektedir. Ancak, vücudun kınaya karşı tepki göstermesi söz konusu olabilir. Bu gibi hallerde, kına kullanımı, ekseriyetle durdurulmalıdır.
  • Farklı bir yöntem olarak yeşil çay tavsiye edilmektedir. Her ne kadar bilimsel açıdan yeşil çayın olumlu etkisi kanıtlanmasa da saç dökülmesini önleyecek ve saçların uzamasına yardım edecek türden bir etkisi olduğu tahmin edilmektedir. Bir bardak suya iki poşet yeşil çay koyup demlenmelidir. Ardından, çayın saça uygulanması gerekmektedir. Yeşil çayın saçta bir saat kalması gerekir. Sonrasında ise saçlar durulanmalıdır.
  • Çemen otu tohumu tedavisi farklı bir doğal yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bu işlem; düzenli olarak saçlara uygulandığı takdirde saçlara hem güç hem de parlaklık katacaktır. Buna ek olarak, saçların şeklinin korunmasına da fayda sağlayacaktır.
  • Birçok hususta faydasının olduğu tespit edilen Aloe vera suyunun saç dökülmesi sorununu da kontrol altına aldığına inanılmaktadır. Bilhassa Aloe vera; uygulandığı bölgedeki kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Buna ek olarak, yalancı tespih ağacı macununun ise birçok faydası vardır. Her şeyden önce, saçların uzamasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, saç derisini nemlendirmek ve derinin daha sağlıklı olmasını sağlamak gibi faydalı özellikleri de bulunmaktadır.
  • Son dönemlerde popüler olmaya başlayan avokado saç maskesinin de saç dökülmesini önlediğine dair iddialar bulunmaktadır. Avokado; son derece besleyici bir meyve olmakla beraber saçı koruyup güçlendirmektedir. Bunun için yarım avokado, bir yumurta sarısı ve bir kaşık bal karışım haline getirilmektedir.
  • Tüm bunların yanı sıra, şifalı bitkiler ve gıda tedavileriyle de saç dökülmesine çözüm bulunmaktadır. Bu noktada, birçok kişinin önerisi olan cüce palmiye tedavisi uygulanmalıdır. Buna ek olarak, vitamin desteği asla aksatılmamalıdır.

Son olarak, saç dökülmesiyle mücadele edenlerin stresli hayatlarından kurtulmaları ve saçlarına daha iyi bakmaları önemli bir husustur. Erkeklerde Saç Dökülmesi hakkında daha detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....