Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Kullanımı

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon

Saç ekimi sonrası bepanthol losyon, oldukça işe yarar bir yöntemdir. Saç ekimi işleminin başarılı şekilde sonuçlanabilmesi ve bu yeni saçlara kavuşulabilmesi adına saç ekim operasyonu kadar söz konusu saç ekim sonrasındaki ilk hafta içerisinde yapılacak olanlar da çok önemlidir. Saç ekimi sonrasında yıkama, bu operasyon sonrasında yapılması gereken şeyler arasındadır. Saç ekimi sonrasındaki yıkama ise ev ortamında uygulanmalıdır. Saç ekimi sonrası bepanthol losyon ise 2 hafta kadar kullanmanızı önermekteyiz.

Saç ekimi sonrasındaki yıkama konusu, hassas bir konudur. Bu anlamda önemli olan saç ekimi sonrasında uygun bir yıkama uygulaması gerçekleştirmektedir. Saç ekimlerinden 3-4 gün kadar sonrasında normal bir yıkama uygulanır. Ancak bu yıkama işleminin kabuklar dökülene dek losyonla ve bu aşamada ovuşturmadan yapılması gerekir.

 • Saç ekiminin sonrasında yıkama, zorunlu olan hallerde tek başına uygulanabilecek olan bir işlemdir. Ama daha da rahat uygulanabilmesi için size bu aşamada yardımcı olacak birinin yanınızda bulunması önerilir.
 • Saç ekiminden sonra ilk yapılacak yıkama işlemi, 3.gün veya doktorun tavsiyesine uygun olarak 4.gün gerçekleştirilmelidir.
 • Saç ekiminin sonrasında ilk yıkamanın aslında hastane ortamında gerçekleştirilmesi önerilir.
 • 15 gün süresince saçların düzenli şekilde en az 1 defa yıkanması önerilir.
 • Saç ekimi sonrasında ilk yıkama işlemi 30 dakika sürer.

Saç Ekimi Sonrası Yıkama İşlemi

Saç Ekimi Sonrası Yıkama İşlemi

Saç ekimi sonrası yıkama işlemi, önemli kurallara bağlı olarak özenle yapılmalıdır. Doktor, farklı bir tavsiyede bulunmadığı takdirde saç ekim operasyonunun sonrasında 3. gün bu ekilmiş saçların yıkanması açısından uygun bir zamanlama olacaktır. Ancak olanağınız varsa saçların ilk kez yıkamasını gerçekleştireceğiniz zaman doktora da bilgi vermenizi öneririz. Bu yıkama işlemi 4 aşamadan oluşur. Bu aşamalar ise şu şekilde sıralanabilir

Saç Ekimi Sonrası Yıkama Hazırlığı

Hazırlık aşaması için saçlarınızı yıkarken daha rahat şekilde hareket edebilmeniz açısından ilk adım hazırlıktır. Bu hazırlık kısmı, saç yıkamanız için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin yanınızda olması ve hazırlanması şeklindedir. Sonrasında bu malzemeleri tek tek aramak çok daha sıkıntılı olabilir. Bu nedenle yanınızda size yardımcı olabilecek birinin olmasında da yarar vardır. Saç ekimi sonrasında yıkama için gereken malzemeler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yumuşatıcı Losyon: Bu yalnızca ilk yıkama aşamasında kullanılır. İlk yıkamanın sonrasında kabuk tutmuş olan saç köklerinin bu kabuklardan kolay bir şekilde temizlenebilmesi adına yumuşamasını sağlayabilir ve saç ekim sonrasında yıkama açısından oldukça önemlidir.
 • Ilık Su: Yıkama için suyun sıcaklık derecesi de oldukça önemli bir detaydır. Hızlı değişimler yaşanmayan ve ani şekilde fışkırmayan bir duş başlığı kullanmanız önerilir. Beklenmedik şekilde yaşanacak böyle bir şey, saç köklerinize de zarar verebilir. Su hem ılık hem de tazyiksiz olmalıdır.
 • Şampuan: Saç ekim sonrasında günlük şampuanlardan kullanabileceğiniz gibi bunun yanı sıra doktorunuz tarafından tavsiye edilen özel şampuanlar da kullanmanız daha faydalı olacaktır.
 • Yumuşak Havlu: Saç ekimlerinin sonrasında havlunuzun nasıl olduğu ve aynı zamanda nasıl kullanılacak olması da çok önemli bir konudur. Kesinlikle yumuşak olan bir havlu tercih edilmelidir. Havlunun yerine bir saç kurutma makinesi de kullanılabilir ama hassas davranılması önerilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Aşaması

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Aşaması

Saç ekimi sonrası bepanthol losyon kullanımı, ikinci aşamadır. Saç ekiminin sonrasında losyon kullanımı, bu saç ekim operasyonunun sonrasında saçların kökünde meydana gelen kabukların da yumuşatılmasına ve kıl köklerine bir zarar germeden yavaşça çıkarılmasına yardımcı olur. Saç ekim işlemlerinin sonrasında kullanılan losyonların amacı ise yıkamanın öncesinde kafadaki kabukların yumuşayabilmesini sağlamaktır. Bu losyon kullanımı ile sağlanan ikinci aşama şu şekilde açıklanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Faydaları ve Kullanımı

Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Faydaları ve Kullanımı

 • Bepanthol losyon sayesinde her gün yıkanacak olan saç derisini nemlendirmiş olursunuz. Bu sayede saç derinizin kurumasının önüne geçebilirsiniz.
 • Saç ekimi yapılan bölgeye ve aynı zamanda donör bölgeye bakım yapar.
 • Bepanthol losyon cildin onarılmasına yardımcı olur ve kabuklanmaların daha hızlı giderilmesine yardımcı olur.
 • Bepanthol losyonun yaraları iyileştirici özelliklere sahip olduğu bilinir. Ancak saç ekim sonrasında yapılacak yıkama sırasında kremin kullanılmasının temel amacı ise yaraların iyileşmelerinden ziyade kabukların yumuşaması ve yıkama sırasında daha rahat bir şekilde dökülebilmesidir.
 • Saç ekimi sonrasında bepanthol kullanımları, iki amaca yönelik şekilde destekleyici olarak tercih edilir. Ancak kabukların yumuşamasının herhangi bir iyileştirici etkisi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.
 • Hazırlık aşamasının sonrasında saç ekim sonrasında yapılacak yıkama için artık hazırsınız. Doktorunuzun tavsiye ettiği bephantol losyonu parmaklarınızın arasına biraz dökünüz.
 • Ardından ise parmaklarınızla ekim yapılmış olan bölgeye dokununuz.
 • Bu aşamada önemli olan losyonun bol bol dökülmesidir.
 • Ancak elinizle sürtme şeklinde hareketler yapmayınız.
 • Losyonunuzu yumuşak dokunuşlar yaparak tüm ekili saç köklerine sürünüz.
 • Losyonun beyaz ve yoğun bir şekilde ekilmiş saç köklerini kaplamış olduğundan emin olunuz.
 • Bu şekilde tam 20 dakika ile 1 saat süresi aralığında bir zaman bekletiniz.

Saçların Yıkanması Aşaması

Saçların Yıkanması Aşaması

Saç ekimi sonrasındaki saçların yıkanması, 3.aşamayı oluşturmaktadır. Losyon ile beraber bekletilmiş olan saç kökleri, bu sayede yumuşar ve yıkamaya hazır şekle gelir. İlk evrede isteğe bağlı şekilde losyonun fazla kısmının yumuşak kağıt bir peçete veya havlu yardımı ile yalnızca üstüne hafif şekilde dokunup alınabilir. Bu yıkama aşaması için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Suyun sıcaklık derecesini ayarlayınız.
 • Suyun çok hızlı akmamasına da dikkat ediniz.
 • Saçlarınızın üstünde suyu hafif bir şekilde gezdiriniz.
 • Losyonun fazlasının da gittiğinden emin olduktan sonrasında şampuanınızı elinize alıp köpürtünüz.
 • Köpürttüğünüz elinizi hafif şekilde dokunup kafanıza değdiriniz. Saç kökleri yeteri kadar köpük alana dek yavaş bir şekilde bu işlem için devam ediniz.
 • Çok hafif şekilde parmak hareketleri ile köpüğün, saçlarınızın köklerine geçebilmesini sağlayınız.
 • Ardından saçınızı durulayınız.
 • Bu saçların yıkanma işlemini iki kez tekrarlayabilirsiniz.

Yıkama Sonrası Saçların Kurutulması

Saç ekimi sonrasında yıkama işleminin son aşaması ise saçların kurutulmasıdır. Bu kurutma işlemi saç kurutma makineleri veya yumuşak olan bir havlu yardımı ile yapılabilir. Saç ekim sonrasında yıkama işleminden sonra saç köklerinin ıslak şekilde bırakılmaması önerilir. Bunun için iki yöntem kullanılabilir. Bu yöntemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

Yumuşak Bir Havlu ile Kurulama: Durulanmış saçlarınızın üstüne yumuşak olan bir havlu konulur ve tekrar çekilir. Ancak bu aşamada kesinlikle sürtme hareketleri yapılmaz. Yumuşak olan bir havlu yardımıyla kurulama işlemi için havlunuzu avuç içinize yerleştiriniz ve ekim yapılmış saçlarınızın suyunu alana kadar da hafif şekilde bastırınız ve çekiniz. Saç köklerinizdeki bu suyun fazlası gidene kadar da bu işlemi yapmaya devam ediniz.

Kurutma Makinesi ile Kurutma: Saçlarınızı kurulayabilmek adına saç kurutma makinesi de tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Saç kurutma makinenizi en düşük düzeyde çalıştırmanız gerekir. Bu makine en düşük seviyede bir sıcaklıkta kullanılmalıdır. Ayrıca saç köklerinize tam 30 santim kadar uzaktan bir şekilde tutulmalıdır. Saçların kuruyabilmesi aşaması biraz uzun sürse bile bu şekilde saçlarınızın köklerine zarar gelmeden kurutabilmeniz mü

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....