Saç Ekimi Sonrası Bere Takmak Problem Oluşturur Mu?

Saç Ekimi Sonrası Bere Takmak Uygun Mu?

Saç ekimi sonrası bere takmak herhangi bir problem teşkil eder mi, saç ekimi sonrası bere takmak uygun mu ve bunlar gibi aynı tarz sorunsalları, saç ekimi yaptırmış hastalar çokça merak etmektedir. Saç ekimi işleminin sonrasında bere kullanmanın elbette bazı riskleri bulunuyor ve bu risklerin ortadan kalkabilmesi için bir süre beklenmelidir. Hastalar genellikle bere kullanmayı saç ekimi görüntüsünü gizlemek için istemektedirler.

Saç ekimi işlemlerinin ardından donör bölgeden greftler alındığından dolayı ve üst alana bu saç greftlerinin nakil edilmesinden dolayı ilk günler içerisinde kafada kabuklanma ortaya çıkmaktadır. Özellikle de saç ekme işlemi yapıldıktan sonra gelen bu 2 gün kritik öneme sahip olmaktadır. Çünkü ekilmiş olan saçların kökleri, yeni bölgelerine tutunmaya çalışır. Siz de yazımız içerisinde saç ekiminden sonra bere kullanımı ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmak Sakıncalı Mı?

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmak Sakıncalı Mı?

Saç ekimi sonrası şapka takılır mı? Saç ekimi işlemlerinin sonrasında şapka kullanılabilir. Ancak bunun hem bir kuralı hem de bir zamanı vardır. Çünkü bu işlemi takip eden ilk günler içerisinde şapka kullandığınızda saç ekimi alanlarını sıkıştırır ve havasız şekilde bırakırsınız. Ekilmiş olan saç greftlerinin yerinden çıkma, tutunamama durumu vardır ve bundan dolayı da berelerin ve şapkaların ilk on beş gün içinde takılması önerilmez. Yaz aylarında saç ekimi operasyonu yaptıranlar, güneşten de korunmak için şapkalara ihtiyaç duyarlar. Bu kişiler yine iki hafta sonrasında şapka kullanabilirler. Yaz aylarında saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız bu ilk iki hafta güneş ile temas içerisinde bulunmamalısınız. Aksi takdirde kafa derinizde oluşacak bir terleme saç köklerine oldukça zara verecektir.

Ekilmiş olan saçlar, ilk günler içinde tutunabilme çabasında olduğundan dolayı mümkün olduğunda özen gösterilmelidir. Özellikle de ilk üç gün kadar saç ekilmiş yerlere kesinlikle hiç dokunulmamalıdır. Saç ekimi işleminin başarısı, bu kurallara dikkat edilmesi ile yüzde yüz ilişkilidir. Saç ekiminin sonrasında saçlarım çıkmamış gibi bazı serzenişlerde bulunmak istemezseniz o zaman saç ekimi sonrasında uyulması gereken kuralları bilmeli ve uygulamalısınız.

Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Bere Takılır?

Saç Ekimi Sonrasında Nasıl Bere Takılır?

Saç ekimi sonrasında berenin nasıl takılacağı konusu da merak edilen diğer konulardan bir tanesidir. Bu anlamda bazı öneriler vereceğiz ve bu öneriler doğrultusunda şapka kullanımında bulunmanızı isteyeceğiz. Buna göre saç ekiminden sonra bere nasıl takılmalıdır? İşte sorunun cevabı…

 • Öncelikle kep bir şapka ya da safari şapkası olarak adlandırılan şapkalardan ya düz berelerden tercih edilmelidir.
 • Bu tarz şapkalardan tercih edildikten sonra ise arka kısımları gevşetilmelidir ve bol bir şekilde dikkatli biçimde takılmalıdır.
 • Çıkarırken ise iki el birden kullanılmalı ve sürtünme hareketi yapmadan kafadan çıkarılmalıdır.
 • Yukarıda saymış olduğumuz kurallar saç ekimi işleminden sonraki tam 4 hafta açısından geçerli durumdadır. Saç ekimi sonrası bere takmak her ne kadar yapılmak istenilse de, 4 hafta sonrasında ise normal bir şekilde bere kullanımına geçebilirsiniz. Çünkü tüm riskler de bu süreçten sonra ortadan kalkmış olur.

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılabilecek Şapkaların Özellikleri

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılabilecek Şapkaların Özellikleri

Saç ekimi sonrasında kullanılabilecek şapkaların özellikleri önemlidir. Çünkü her şapka da bu aşamada kullanılmamalıdır. Bazı şapkalar kafaları çok fazla sıkar ve havasız bırakır. Bundan dolayı kullanılabilecek olan şapkaların özellikleri şu şekilde olabilir:

 • Kafanızı Sıkmamalıdır: Estetik görünümü belki iyi olmasa da bu süreç içerisinde kafanızı kesinlikle rahat ettirebilecek olan yumuşak kumaşlara sahip özellikli şapkalar kullanılmalıdır.
 • Hava Alan Özellikli Olmalıdır: Bazı şapkalarda bu özellik bulunur; yani hava alımına imkân verir. Hava alınacak kanallarının bulunması veya şapkanın kumaşının böyle bir özelliğinin olması gerekir. Bu şekilde olması, aynı zamanda saç ekimi işleminin başarısını da artıracaktır.
 • Güneşten Koruma Özellikli: Bazı şapkaların ön bölümleri çok açıktır ve bu yüzden güneşten koruyabilme özellikleri de düşüktür. Özellikle de yaz döneminde saç ekimi işlemi yaptırmış olan kişiler, güneşten koruyabilme özelliği olan şapkalar tercih etmelidir.
 • Darbelere Koruyucu: Darbeler karşısında koruyucu olması, ekilmiş olan saçların korunabilmesi için oldukça önemlidir. En ufak şekilde bir el darbesi veya dışardan gelecek bir taş darbesi gibi darbeleri de absorbe edebilmelidir. Darbeler karşısında korunaklı olabilmesi, riskleri de minimize edebilecektir. Bazı şapka kumaşlarının özellikleri ise küçük ve de orta darbelere karşı kafanızı çok iyi şekilde koruyabilecektir.
 • Sürtünme Özelliği Az: Sürtünme özellikleri ne kadar az bulunursa hem donör alanın hem de saç ekimi yapılmış olan bölgelerin daha hızlı iyileşebilmelerine o kadar katkı sağlayabilecektir. Sürtünme özelliğinin olmasıyla saç greftlerine de zarar gelme riski sıfıra indirilebilmiş olur.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Bere Takılır?

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Bere Takılır?

Saç ekimi işleminden kaç gün sonra bere takılır? Bu sorunu cevabını öğrenmek isteyen çok fazla kişi bulunuyor. Ancak bunun için aslında kesin olan net bir gün sayısı da bulunmuyor. Bu yüzden doktorların fikirleri de birbirinden farklı şekilde olabiliyor. Ancak bu anlamda mümkün olan en az riskli günden sonra şapka takmanızı önerebiliriz. Greftlerin ekilmiş bölgelere tamamıyla tutunabilmesi ise yaklaşık 10 gün süresi kadardır. Bu süreden sonrasında artık ekilmiş olan saçlar tutunabilmiş olur ve risk de önemli ölçüde geride kalmış olur.

Saç ekimi işlemlerinden 15 gün sonrasında şapka kullanabilirsiniz. 15. günden itibaren şapka kullanırken yine de dikkatli olunması gerekir ki; saç ekimi yapılmış olan bölgede çok fazla sürtme işlemi olmasın. Ayrıca bol olan rahat tarzdaki şapkalar tercih edilmelidir ve kafayı sıkmayan şapkalar kullanılmalıdır. Bazı saç ekimi uzmanları bu süreyi aslında 21 gün şeklinde ifade eder ancak 15. günün sonrasında riskler de oldukça alt seviyelerde olduğu için şapka takılmasında bir sakınca yoktur.

Saç Ekimi Sonrasında Şapka Kullanma Nedenleri

Saç Ekimi Sonrasında Şapka Kullanma Nedenleri

Saç ekimi sonrasında şapka kullanma nedenleri vardır. Biz de burada bu nedenlerden bahsedeceğiz. Ancak aşağıdaki durumlar, tıraşsız şekilde yapılan saç ekimi işlemleri için geçerli olmamaktadır. Tıraşsız saç ekimi işlemlerinde, diğer bir deyişle saç kesilmeden yapılmış olan saç ekimi işlemlerinde şapka takmaya da ihtiyaç bulunmamaktadır. Çünkü dışarıdan saç ekiminin olduğunu gösterecek ve belli edecek bir durum söz konusu değildir.

Saçlar, donör alan haricinde olduğu gibi durmaktadır. Birkaç gün içinde hemen hemen hiçbir belirti de kalmaz. Yani tıraşsız olan saç ekimi işlemi hemen herkese yapılmamakta ve genelde de bayanlara uygulanmaktadır. Saç ekimi sonrasında şapka kullanımı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Güneş ışığının zararlı etkilerinden ya da dışardan gelebilecek olan darbelerden korunabilmek adına kullanılır.
 • Yağmur ve kar gibi olayların saç derisi üzerine temas etmemesi adına kullanılır.
 • Donör olan bölgenin kızarıklıklarını ve alınmış olan saç kökleri bölgelerinin görünmemesi için kullanılır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....