Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Yasak?

Saç ekimi operasyonları ile ekimi yapılan saçların düzenli ve sağlıklı bir biçimde gelişmesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ekilen saç köklerinin gelişimini etkileyen bu faktörler arasında cinsel ilişkide bulunmaktadır. Bu nedenle doktorlar bir süre saç ekim operasyonlarından sonra cinsel ilişkiyi yasaklamıştır. Dolayısıyla saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak sorusu da merak konusudur. İnsanın çoğalma ve haz duygusunun bir unsurunu oluşturan cinsel ilişki, saç ekimi yöntemi ile yeni ekilen saç kökleri için risk oluşturmaktadır. Dolayısıyla saç ekimi yaptıran hastalar cinsel ilişkiye ve aktivitelere bir süre ara vermelidir. Bu sayede saç köklerini oluşabilecek tehlikelere karşı korumuş olurlar.

Saç Ekim Öncesi Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Saç Ekim Ameliyatından Önce Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

Saç ekimi sonrası cinsel ilişki neden yasak sorusu gibi operasyon öncesi de merak konusudur. Ekseriyetle saç ekim operasyonlarından 5 ila 7 gün önce genel olarak bizi nefes nefese bırakacak spor, cinsel aktivite ve kardiyovasküler etkinliklerden uzak durmak gerekmektedir. Bu uzak durmanın sebebi, bu aktiviteler neticesinde kanımızın incelmesinin oluşmasını engellemektir. Bu neden ekseninde saç ekim ameliyatlarından önce de sonrasında olduğu gibi cinsel ilişkiden kaçınmak gerekmektedir.

Saç Ekim Sonrası Cinsel İlişkinin Yasak Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Saç ekim operasyonlarında donör bölgesinden alınan saç köklerinin ekim bölgesine entegre edilmesinden sonra, entegre edilen saç köklerinin yuvalarına yerleşmesi ve gelişim süreci zaman almaktadır. Özellikle saç ekimi sonrasındaki ilk hafta çok hassas olması nedeniyle ekim işlemini gerçekleştiren uzman hekimler bazı aktiviteleri yasaklamaktadır. Düzenli olarak yaptığımız spor ve cinsel ilişkide bu kısıtlamalar içinde bulunmaktadır. Saç ekimi sonrası cinsel ilişki sırasında terleme oluşacağı için bazı istenmeyen durumlar oluşabilir. Bunlar;

  • Ekilen saç köklerinin enfeksiyon kapma olasılığı,
  • Kaşınma durumu,
  • Kalp hızı artışından dolayı kanama oluşma ihtimali,

şeklinde üçe ayrılmaktadır.

Cinsel İlişkinin Terletici Bir Aktivite Olması

Cinsel İlişkinin Terletici Bir Aktivite Olması

Saç ekim ameliyatından sonra cinsel ilişkinin yasaklanmasının ilk nedeni; cinsel ilişki ile harcanan enerji ve yapılan hareketler sebebiyle terlemenin oluşmasıdır. Bu cinsel ilişki sırasında sarf ettiğimiz efor nedeniyle daha fazla oksijene ihtiyaç duymaktayız. Aynı zamanda kaslarımız fazla enerji harcar ve bununla beraber kan basıncımızda doğal olarak yükselir. Bu aktivite neticesinde kaslar oksijen ihtiyacını karşılarken yükselen vücut ısısı, normal ısısına dönmek için kan akımı yoluyla deriye ulaşarak, terlemeyi meydana getirir. Saç ekiminden sonra gerçekleşmekte olan terleme ise yuvalarına yerleşme sürecinde olan saç köklerine tehlike oluşturmaktadır.

ekilen saç Köklerinin Enfeksiyon Kapma Olasılığı

· Ekilen Saç Köklerinin Enfeksiyon Kapma Olasılığı

Saç ekimi yapılan alandaki yaraların çok hızlı iyileşmez. Dolayısıyla cinsel ilişki esnasında terleme yüzünden yaralar mikrop kapabilir. Mikrop kapan yaralar bir sonraki etapta enfeksiyon riskini ortaya çıkarır. Bilindiği üzere saç ekim operasyonları sonrasın kıl kökü iltihabının oluşmasının en büyük nedeni mikroplardır. Bu mikroplar doğal olarak terleme ile oluşmaktadır. Herhangi bir şekilde iltihaplanmaya neden olmamak için saç ekim sonrası cinsel ilişki yasaklanmıştır.

· Kalp Hızı Artışından Dolayı Kanama Oluşma İhtimali

Cinsel ilişki ile ortaya çıkan efor kaslarımızın enerji sarfiyatına endeksli olarak saç köklerimizde kanamalar oluşturabilmektedir. Bu kaslarımızın normalden çok çalışması saç derimiz altında var olan kılcal damarlara baskı yapıp kanamayı oluşturur. Haliyle kanama durumu ise saç köklerinin ölümüne yol açacaktır. Doğrudan saç ekim operasyonunuz olumsuz etkilenecektir.

Kaşınma Durumu

· Kaşınma Durumu

Cinsel ilişki sırasında meydana gelen terleme nedeniyle kaşınma durumu oluşmaktadır. Bu kaşınma ihtiyacını gidermek amaçlı hastalar ekim yapılan bölgeyi istemeyerek de olsa kaşıyabilir. Dolayısıyla eni ekim yapılmış saç köklerinin kaşıma ile yerinden oynaması ve ölmesi gerçekleşir. Bu yüzden belirtilen süre boyunca saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye ara verilmelidir.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Cinsel İlişki Ne Süre Yasaktır?

Saç Ekim Operasyonundan Sonra Cinsel İlişki Ne Süre Yasaktır?

Saç ekimi operasyonlarından sonra genel olarak hastalar 3 gün sonra normal yaşamlarına dönseler de bu süre cinsel ilişkinin başlaması için erkendir. Bu yüzden cinsel ilişki için biraz daha beklenilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise saç ekimi sonrasında cinsel ilişki ekim yapılan bölgede sorunlar yaratıp iyileşme sürecini engellemektedir. Aynı zamanda, saç köklerinin kaybına sebebiyet vereceğinden iyileşme sürecinin uzamasına neden olur.

Tüm bu etkenler göz önüne alınarak saç ekimi sonrası hassas süre olan 1 haftanın dolması saç ekimi sonrası cinsel ilişki için beklenilmesi uygun olacaktır. Ekim bölgesi henüz iyileşmediği için herhangi bir tehlikeye meydan vermemek önemlidir. 1 haftanın sonunda hastalar cinsel yaşamlarına geri dönebilmektedir. Ancak her ihtimale karşı hastalar bu süre zarfında dikkatli davranmalıdır. Ekim üzerinden 1 hafta geçmiş olsa dahi bölge hala darbelere karşı korumasızdır. Dolayısıyla hastalar 2-3 hafta daha bu konu hakkında dikkatli olmalıdır. Saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye bir süre ara vermek saç köklerinin zarar görmesini engeller. Tüm bu önlemler bizim geçirmiş olduğumuz saç ekim operasyonun başarılı şekilde sonuçlanması amacıyladır.

Saç Ekimi Sonrası Mastürbasyon Yapılabilir Mi?

Saç ekimi operasyonu sonrasındaki cinsel aktivitelerle alakalı sıkça karşılaşılan bir başka soru daha vardır. Bu soru hastaların saç ekim operasyonları sonrasında mastürbasyon yapıp yapamayacakları hakkındadır. Bu sorunun cevabı noktasında ise, mastürbasyonun da cinsel ilişki gibi kan basıncı, kalp atışı, terleme ya da saç ekimi yapılmış bölgeye darbeye sebep olma durumu vardır. Dolayısıyla bu nedenler ekseninde yaklaşık bir hafta süre ile cinsel ilişki gibi mastürbasyona da ara verilmesi gereklidir. Bu önlem ekilen saçların gelişim süreci için yerinde ve faydalı olacaktır. Saç ekim konusunda her noktada sabırlı olmak, başarılı sonuçlar elde etmek için çok önemlidir. Saç ekimi operasyonları hastalar için zahmetli bir süreçtir. Haliyle ekim işlemi sonrasında  kısa süreli özen ve itina sayesinde başarılı sonuç almak mümkündür.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....