Saç Ekimi Sonrası Ense Ne Zaman Düzelir?

Saç Ekimi Sonrası Ense Ne Zaman Düzelir?

Saç ekimi, saç dökülmesi yaşayan ve dökülmeler sonucunda saçlarında seyrelmeler meydana gelen kişiler için oluşturulan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Operasyon sırasında vücudun başka bölümlerinden saç alımı gerçekleşebilmektedir. Bu bölümlerin arasında en popüler olanlarından biri ise ensedir. Enseden alınan kıl kökleri, steril koşullar altında ve bir uzman dahilinde saçların seyrekleştiği bölgelere nakledilmektedirler. Dolayısıyla saç ekimi sonrası ense ne zaman düzelir sorusu merak oluşturmaktadır.

Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi, kişilerin ihtiyaçlarına göre seyrekleşen bölgelere vücudun başka bir bölümünden alınan kıl köklerinin nakledilmesi işlemidir. Kıl kökleri en çok ense bölümünden alınmaktadır. Bu sebeple saç ekimi sonrası ense bölümünde bazı olumsuz durumların oluştuğu ve saç ekimi işleminden en az 10 gün sonrasına kadar bu bölgenin bakımının yapılması gerektiği bilinmektedir.

Saç ekimi işlemi, lokal anestezi sonrasında yapılmakta olup, acılı bir işlem olarak nitelendirilmemektedir. Ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre farklı sürelerde bitebilmektedir. Saç ekiminde önemli olan noktalar; uygulanan saç ekim tekniğinin doğru yapılması, ekilen saçların deriye uyum sağlaması ve sağlıklı bir şekilde uzamasıdır. Saç ekimi işleminin tamamlanmasının ardından kişilerin en az birkaç gün dinlenmeleri önerilmektedir. Saç ekimi sonrasında ortaya çıkan saçlar bir süre sonra dökülmektedir. Sonrasında ise köklerden yeni saçlar çıkmaktadır.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi uygulamasına başlanmadan önce kişilere bazı testlerin ve saç analizleri yapılmaktadır. Analizlerin ve testlerin sonucunda saç ekiminin yapılacağı bölge ve saç miktarı tespit edilmektedir. Saç ekim işleminden önce uzman saçın ekileceği bölgeyi çizerek yeni saç çizgisi oluşturmaktadır. Lokal anestezi uygulanmasının ardından saç ekim işlemine başlanmaktadır.

Saç ekimi işlemlerinde en çok kullanılan yöntemin FUE yöntemi olduğu görülmektedir. Bu yöntem herhangi bir kesi olmadan işlem yapılır. Kesi açılmaması, operasyon sonucunda iz oluşmamasını sağlamaktadır.

Saç ekiminde gerçekleştirilen ilk aşama uygun donörlerin alınmasıdır. Saç ekiminde donör olarak ense bölgesinden sıklıkla yararlanılmaktadır. Enseden alınan saç kökleri, özel bir sıvı içerisinde bekletilmekte ve kalitesi arttırılmaktadır. Sonrasında önceden belirlenen bölgeye köklerin nakil işlemine başlanmaktadır. Saç ekimi sonrasında sadece ekim yapılan bölge değil donör alınan bölge de tahrip olmaktadır. Bu sebeple saç ekimi sonrası ense düzelme süresini de göz önünde bulundurmalısınız.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi işleminin gerçekleştirilmesinin ardından donör bölgenin ve ekim bölgesinin tedavilerine dikkat etmelisiniz. Operasyon sonrası ilk üç gün evde dinlenmeli ve ekim yapılan bölgelere hasar almamaya dikkat etmeniz öneriliyor.

Saç ekim işleminin gerçekleşmesinin ardından, operasyon yapılan bölgeye kızarıklık ve kabuklaşma meydana gelmektedir. Aynı zamanda saç ekimi sonrası ensede şişlik, ağrı gibi belirtilerin de oluşma ihtimali vardır. Saç ekiminin yapılmasından sonra 15 gün içerisinde şişlik, kızarıklık gibi belirtilerin neredeyse bittiğine tanık olacaksınız. Bu süreç içerisinde şapka takılması, uzmanların vermiş olduğu kremlerin kullanılması, deniz, spor salonu, hamam gibi yerlerden uzak durulması gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Ense Düzelme Süresi

Saç Ekimi Sonrası Ense Düzelme Süresi

Saç ekiminin gerçekleşmesinin ardından donör bölgesinin bakımı büyük önem taşımaktadır. Donör bölgesi olarak genellikle ense ve kulak arkasının tercih edildiği görülmektedir. Bu sebeple donör olarak seçilen ense bölgesinin bandajlarının çıkarılmasının ardından doğru şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bu bakımlar içerisinde bölgenin uygun ürünler ile nemlendirilmesi, güneşten korunması ve kızarıklık, kabuk oluşumuna karşı uzmanların verdiği ürünlerin kullanılması yer almaktadır. Saç ekiminden sonra ensenin düzelmesi, doğru bakımların uygulanması halinde yaklaşık 7-10 gün arasında sürmektedir. Saç ekiminin gerçekleşmesinin ardından ilk üç gün ense bölgesi bandajlıdır. İyileşme sürecinin geçmesinin ardından yaklaşık bir hafta süren korunma süreci gelmektedir.

Saç ekiminde ense düzelmesi sürecinde en önemli etkenlerden biri saç ekiminin uygulandığı teknik olarak bilinmektedir. Bu anlamda saç ekiminde kullanılan teknolojik yöntemler, iyileşme sürecinin hızlanmasında büyük etkiye sahip olmaktadırlar. Son zamanlarda gerçekleştirilen saç ekimlerinde, son teknoloji ile çalışan aletlerin kullanıldığı ve bu sayede operasyon sonucu oluşabilecek etkilerin en aza indirilmesinin amaçlandığı görülmektedir. Ense iyileşmesi, saç ekiminden sonra en az 10 en fazla 30 gün içerisinde tamamen iyileşmektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Ense Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Ekimi Sonrasında Ense Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonun tamamlanmasının ardından ense bölgesinin 3 gün bandajlı bir şekilde kalması gerekmektedir. Bilindiği üzere saç ekimleri son zamanlarda en çok FUE yöntemi ile yapılıyor. Dolayısıyla 3 günlük süreç içerisinde iyileşme sağlanmaktadır.

İlk 3 günlük bandajlı süreç içerisinde saç ekimi yapan kişilerin genellikle ağrı hissetmedikleri görülmektedir. Fakat belirli bir sürenin geçmesinin ardından ense bölgesinde hafifi hafif ağrılar ve zonklamalar görülebilmektedir. Görülen bu saç ekimi sonrası ense ağrısı, operasyonu gerçekleştiren hekim tarafından yazılan ağrı kesiciler yardımı ile giderile bilinmektedir. Ağrı kesicilerin alınması gerektiği miktar ve süre, uzmanlar tarafından bildirilmekte olup, kişilerin belirtilen miktarların üzerine çıkmamaları gerekmektedir. Bu anlamda ağrı kesicilerin genellikle operasyonun gerçekleşmesinin ardından ilk 3 gün içerisinde içilmesi ve oluşabilecek ağrıların bu şekilde önüne geçilmesi önerilmektedir. Türkiye’nin En İyi Saç Ekim Merkezleri için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Saç Ekimi Sonrası Ense Bölgesi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekim operasyonlarının ardından ilk üç gün boyunca ense bölgesinin bandajlı olması sebebi ile kişilerin sırt üstü yatabildikleri bilinmektedir. Bu sebeple, saç ekim işlemi sonrasında bandajlı yerin üzerine yatılmasında herhangi bir problem bulunmamaktadır. Fakat bu yatış şekli sonrasında bandajlı bölgede lekelenmeler ve ödem oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu durumda yumuşak bir yastığa yatılması önerilmektedir.

Saç ekimi işleminin tamamlanmasının ardından ense bölümünün en az 3 gün yıkanmaması gerekmektedir. Bu bölgenin ilk kez yıkanması, bandajların çıkarılmasının ardından gerçekleşmektedir. Bandajların çıkarılmasına kadar olan süreç içerisinde ense bölümünde oluşabilecek bazı olumsuz durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar arasında hafif kanmalar yaşanması ve bandaj üzerinde kanamaların görülmesi yer almaktadır. Hafif hafif görülen kanamaların olağan kanamalar olduğu bilinmekte olup, kanamaların şiddetli olması durumunda mutlaka bir uzmana danışılması gerekmektedir.

Donör olarak kullanılan ense bölgesinde kan lekeleri dışında sarımsı lekelenmeler de görülebilmektedir. Bu sarı lekelerin ortaya çıkmasının nedeni olarak, uzmanların saç ekim operasyonları sırasında rahat ekim yapabilmek adına enjekte ettikleri serum suları gösterilmektedir.

Saç ekiminin gerçekleşmesinin ardından sonraki ilk 3 gün içerisinde, alın bölgesine ödem gelmesi olağan bir durum olarak kabul edilmektedir. Bu durumun ilerlemesi ve önüne geçilmesi adına saç ekimi yapılan kişilerin dinlenmeleri önerilmektedir. Aynı zamanda saç ekiminde ensede iz oluşumu da operasyon sonucu oluşabilecek problemler arasında yer almaktadır. Bu problemin önüne geçilebilmesi adına, kişilerin saç ekimi işlemi sonrasında şapka takarak güneşten korunmaları gerekmektedir. Oluşan izler konusunda ise uzmanlara danışılarak gerekli tedaviler yöntemlerinin uygulanması sağlanabilmektedir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....