Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Fotoğraflar

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Fotoğraflar

Saç ekimine karar veren insanlar çoğunlukla saç ekiminin sonuçlarını nasıl olacağını, saç ekimi sonucunun nasıl ve ne zaman belli olacağını merak ederler. Saç ekimi sonrası gün gün fotoğraflar ise yaklaşık 1 yıllık iyileşme sürecini bize göstermektedir. Bu uzun soluklu yolculuk sonucu alınmaya başladığında keyifli bir hal alır. Gelin şimdi hep beraber saç ekimi ameliyatının gün gün, hafta hafta ve ay ay sonuçlarını bir göz atalım. Daha sonra aklınıza takılan sorularının yanıtlarını bulalım.

Saç Ekimi Sonrası 1. Gün
Saç Ekimi Sonrası 1. Gün

Saç Ekimi Sonrası 1. Gün

Saç ekimi ameliyatının ilk gününde saç transferi yapılan bölgenin bir bandaj ile kapatılmış olması ile taburcu olursunuz. İlk gün dikkat edilmesi gereken en önemli olanı uyku pozisyonunuzdur. Kişi, dik bir şekilde mümkünse bir koltukta özellikle saç ekimi yapılan bölge korunarak ve donör bölgede ortaya çıkabilecek kanamalara hazırlıklı bir şekilde uyku pozisyonu ve dinlenme ihtiyacı karşılanmalı. Donör bölgesi bandajlıdır.

Saç Ekimi Sonrası 2. Gün
Saç Ekimi Sonrası 2. Gün

Saç Ekimi Sonrası 2. Gün

Saç ekimi sonrasının 2. gününde ise ekim yapılan alan ve donör bölgede ağrı hissi olabilmektedir. Donör bölgede kanama gözlenimi sürerken, ekim yapılan alanda kan tamamen kurumuş olur. Donör bölge ve ekim alanına dikkat edilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası 3. Gün
Saç Ekimi Sonrası 3. Gün

Saç Ekimi Sonrası 3. Gün

Bugün ilk yıkamanın yapılacağı gün olur. Saç ekimi sonrası ilk yıkama, doktorunuzun gözetiminde ve uzaman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Ekim alanındaki kabuklar dökülene kadar yapılacak olan yıkama modeli, ilk gün uzaman tarafından gerçekleştirildiği şekli ile sürülmeli. Saça ekiminin 3. gününde kliniğe gittiğiniz de ilk önce dönor bölgedeki bandaj çıkarılacaktır. Sonrasında ekim yapılan alan ile dönor bölgeye kurumuş olan kanın yumuşatılması için krem uygulanır ve ardından yıkamı işlemi başlar.

3. gün de kliniğe giderken ve dönerken kafanızı güneş ışınlarından mutlaka korumanız gerekir. Uyku pozisyonunuz bugünde ilk 2 gün ile aynı şekilde olmalı. Saç ekiminde ilk üç gün ekstra hassasiyet isteyen günlerdir diyebiliriz. İlk yıkama işleminin ardından su ile temas yasağı kalktığı için kişi daha rahatlamış bir biçimde süreç devam eder. Saç ekimi alanındaki kabuklardan kurtulana kadar her gün düzenli ve özenli bir şekilde baş bölgesi yıkanmalıdır. Baş bölgesini olası darbelere ve güneş ışınlarına karşı korumaya devam edilmelidir.

İlk hafta ekilen saçların tutma aşamasıdır. Bu nedenle ekim alanı darbeden, sert hareketlerden, ovalamak ve kaşımak gibi zedeleyici hareketlerden kaçınmak gerekir. Doktorunuz ilk hafta için antibiyotik tedavisi vermiş olacaktır. Bazı kişilerde 3 gün bazılarında ise 5 gün antibiyotik tedavisi şeklinde planlanır.

İlk hafta donör bölümünün hızla iyileşmesi sizi şaşırtabilir. İlk haftanın sonunda kimi kişilerde 2. haftanın sonunda saç ekimi yapılan alandaki kabuklarda dökülmeler görülür.

Saç Ekimi Sonrası 1. Ay
Saç Ekimi Sonrası 1. ve 2. Ay

Saç Ekimi Sonrası 1. Ay

Saç ekiminin sonuçları ilk ay sonunda ekilen bütün saçların tutması ile sonlanacaktır. Ama bu ilk ay içinde saç ekimi ameliyatı olan kişileri bekleyen en önemli adımlardan bir tanesi yaşanır. Bu adım ise şok dökülme denilmektedir. 2. hafta ve 8. hafta aralığında gerçekleşmesi beklenir. Şok dökülme iyileşme aşamasında olası bir durum olarak karşımıza çıkar. Saç ekimi ameliyatı sonrasında 2. haftadan itibaren başlamak üzere yaklaşık 1 ay içersinde ekilen saçlar ve saç kökleri dökülecektir. Saç ekimi sonrası dökülme olduğu için buna şok dökülme denir.

Saç Ekimi Sonrasında Bilmeniz Gerekenler
Saç Ekimi Sonrası Yıkama Çok Önemlidir

Saç Ekimi Sonrasında Bilmeniz Gerekenler

Saç ekimi ameliyatı sonrasında bakım aşamalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi de oldukça önemlidir. Saç ekimi ameliyatının ertesi günü pansuman açılır ve alındaki sargı bezi kesilir ve bandaj açılır. Ekili bölgenin üzerinden sıyırıp açılmaması oldukça önemlidir. Daha öncede bahsettiğimiz gibi ilk yıkama günü 3. gündür. Oldukça önemlidir bu aşama.

Yıkama öncesinde doktorun verdiği losyonu yine doktorun belirttiği şekilde sürülmesi gerekir. Donör alana da bu losyonu uygulamanın bir sakıncası olmayacaktır. Yarım saat bu şekilde bekletildikten sonra yıkayabilirsiniz. Suyunuzun aşırı sert bir akışta olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Losyon arındırıldıktan sonra yıkama yapılacaktır. Şampuanla temizlemeye geçilebilir. Ilık bir su ile saçınızı duruladıktan sonra ikici bir şampuanlama işlemine geçilebilir. Donör bölgeye temasın bir sakıncası olmayacaktır. İyi bir şekilde durulamaya dikkat etmek gerekir. Kurulama aşamasında ise sert hareketler yapmamak oldukça önemli. 15 günlük yıkama programı ile bu süreç sonrasında oluşan kabuklanmanın yok olması gerekir.

Saç Ekimi Sonrasında Dökülme Olursa Ne Yapılmalı?

Saç ekimi ameliyatından sonra ilk bir ay içinde ekim yapılan alanda dökülmelerin olması normaldir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi buna şok dökülme denilmekte. Bu durumun olması saç ekimi işleminin başarısız olması anlamına gelmez. Ekim yapıldıktan sonra bazı hastalarda saçın tamamının bile döküldüğünü görebiliriz. Hiç dökülmeyen hasta ile saçları dökülen hasta arasında ki sonuca baktığımızda başarının farklı olmadığını görürüz.

Saç ekiminden sonra dökülmenin olması normal bir süreçtir.  Dökülmenin sonunda yeni saçların tekrar çıkmaya başladığını görebiliriz. 6 ile 8 ay sonunda saç ekimi işleminin sonucunu tam olarak belli olduğu görülür.

Saç Ekimi sonrasında Kaşıntı Olur Mu?
Saç Ekimi Sonrası Donör Alanda Kaşıntı Görülebilir

Saç Ekimi Sonrasında Kaşıntı Olur Mu?

Saç ekimi sonrası hastanın en çok rahatsız olduğu durumlardan bir tanesi, saç ekimi sonrasında kaşıntı. İkinci haftadan sonra hasta kaşınan alanı rahat bir şekilde kaşıyabilmektedir. Ama kaşıntının çok rahatsız edici olması halinde doktorunuza başvurulmalı. Bu konuda doktorunuzun size tavsiye edeceği ilaçlarla kaşıntı da rahatlama yaşayabilirsiniz. Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı ile ilgili makalemizden daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrası saç ekimi süreci kadar oldukça önemlidir. Hastaların verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanılmasına dikkat etmeleri gerekir. Başlarını yukarıda tutmak çok önemlidir. Yıkama kurallarına doktorun tavsiye ettiği şekilde yapılması gerekir. Bu süreç zarfında sigara kullanımına dikkat etmek gerekir hatta doktorlar kullanılmamasını önermektedirler. Saç ekimi yapılan alana sert bir darbenin gelmemesine dikkat etmek gerekir.  Öne eğilerek bir takım işlerin yapılmaması gerekir. Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci adlı yazımızdan saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Belli Olur
Saç Ekimi Sonucu 1 Yıl İçerisinde Belli Olmaktadır.

Saç Ekimi Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Saç ekimi sonucunun kişilerin en çok merak ettikleri arasında yerini alır. Seç ekimi sonrası gün gün fotoğraflar kişilerin bu merakını bir nebze de olsa giderebilmektedir. Operasyondan sonra ilk 2 ay, iyileşme süresinin önemli adımları atılır. Saç ekiminin sonuçlarını 3. aydan itibaren almaya başlanır. Saç dökülmesi sonrasında çıkan ilk saçlar ince telli ve kıvırcık olur. Tıpkı bebek saçı gibi diyebiliriz buna. Ama bu saçlar uzadıkça saç teli kalınlaşır ve saçlarda kişinin saç yapısıyla uygun bir hal alır. Saç ekimi sonuçlarında en iyi sonucun alınması için bekleme süresi 9 ile 1 yıl arasındadır. Saçlar 3. aydan itibaren çıkmaya başlar ve 1 yıl içerisinde de tamamlanır. Saç telleri kalınlaşır ve açık olan bölge tam anlamıyla kapanır.

Aynı zamanda saç ekimi kesin sonuç verir. Fakat ameliyatın başarılı olması için etkili bazı kriterler vardır. Bu kriterlerden birincisi saç ekiminin sonrasında saçlar nihai görünümü ulaştığında saç ekimi ameliyatı yapıldığı anlaşılmayacak kadar doğal bir görünüme kavuşur. İkincisi ise ekilen saçın açık olan kafa derisini tam bir şekilde örtebilecek yoğunlukta olmalıdır. Saçın yoğunluğu, saç telinin kalınlığı, saçın uzunluğu, saçın yapısı ve saç derisinin rengi gibi faktörler saç ekiminin sonuçlarının üzerinde etkilidir.

 

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....