Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler günümüz dünyasında başvurduğu en kalıcı tedavi saç ekimidir.  Saç ekiminin öncesi ve sonrası tam olarak bir yıl da tamamlanır. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci boyunca kızarmalar, kabuklanmalar, kabuklanmaların dökülmesi ve şok dökülmeler gerçekleşmektedir. Bu yaşanan süreçler oldukça normal bir durumdur. Ekilen saçların çıkması tedavinin başarılı olması tam olarak 1 yıl kadar sürer.

Kızarma ve kabuklanmalar: Saç ekiminde donör bölgeden alınan greftlerin hedef olan bölüme tek tek ekilmesi ile yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda ciltte kızarmalar görülebilir. Ameliyat sonrasında bu alanın iyileşme sürecinde kabuklanmalar görülür. Oluşan kabuklanmalar yaklaşık 15 güne kadar dökülür.

Şok dökülme süreci ise: Kabukların dökülmesinden sonra 1 ile 3 ay sonraki süreçte şok dökülmeler olur. Şok dökülme ekilen saçların cilt üstünde kalan kısımlar dökülerek yeni saçların üretimi başlamaktadır. Şok dökülmede ekilen saçlar zarar görmemektedir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında olan birkaç husus bulunur. Bunlara dikkat edilmesi halinde saç ekimi sonrası iyileşme süreci çok daha başarılı sonuçlar verecektir. Genel tavsiyeler ise şunlardır.

3 güne kadar ağır fiziksel hareketlerden ve stresten uzak durulmalı. Operasyon sonrasında ilk günler çay, sigara, alkol ve kahve tüketilmemelidir. Saçlar doktorunuz gerekli talimatı vermediği sürece yıkanmamalı. Saç ekilen alan üzerine yatılmamalı. Fiziksel darbelerden uzak durulmalı. Saçınızı kaşımamalısınız. Direk güneş ışığı ile temastan kaçınmalısınız.

15 güne kadar ise; enfeksiyona neden olabilmesinden dolayı havuz veya denize girmemeye dikkat etmelisiniz. Sıcak ya da soğuk su yerine ılık su ile duş almalısınız. Saç ekimi yapılan alan direk güneş ışığı ve yağmurdan korumaya dikkat edilmeli.

Saç ekiminden sonra doktorunuzun size vereceği ilaçlar düzenli kullanılmalı. Doktorunuz sizin tıbbi durumunuza göre özel ilaçlar önerilebilmektedir. Her hastanın durumu aynı değildir. Bu kişiden kişiye değişmektedir. Saç ekimi iyileşme sürecinde beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Bunu 2 başlık altında inceleyelim. Bunlar beslenme ve iyileşme sürecidir.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Beslenme Nasıl Olmalı?

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Beslenme Nasıl Olmalı?

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci boyunca doktorunuzun verdiği talimatlara dikkatle uymalısınız. Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise beslenmenizdir. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ne ve güçlenmesine dikkat edilmeli. Bu süreçte beslenme konusunda dikkatli davranarak saça yararı olan gıdaları tercih etmeliyiz. Saç ekimi sonrasında hücre yenilenme hızının artmasına ve operasyon sonrası iyileşme sürecinin kısaltılmasına oldukça yardımı olacaktır.

Bu nedenle yediğiniz her gıdanın mutlaka yeni ekilen saç kökleri üzerinde etkisi olacak. Beslenme sistemimiz makro ve mikro besin öğelerinden yoksun kalındığında hücre zarında fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir. Bu durum, saçların normal yaşam döngüsünü sekteye uğratır. Saç köklerinin beslenerek yeniden çıkmasına engel olur. Ayrıca saç ekimi işleminden sonra olan saç dökülmesinin devam etmesine de neden olur. Sağlıklı saç köklerine sahip olmak istiyorsanız beslenmenizi aşağıdaki listedeki gibi düzenleyebilirsiniz.

B- Kompleks Vitaminler

B- Kompleks Vitaminler

B7 ve B12 gibi B-kompleks vitaminleri saçın yapısını, kalitesini ve sağlıkla büyümesin de oldukça etkilidir. Bu vitaminler ayrıca saç ve kıl foliküleri de dahil olmak tüm vücuda besin sağlar. Ayrıca besin kaynaklarının metabolize edilmesine de yardımcı olur. Bu nedenden dolayı doktorlar genellikle saç ekimi sonrası hastalarına B-kompleks vitamin takviyesi kullanımını önermekte. B vitamini bakımından zengin olan besinler ise:

 • Tavuk
 • Kırmızı et
 • Muz
 • Esmer pirinç
 • Avokado
 • Yumurta
 • Sert kabuklu yemiş

Çinko İhtiyacı

Çinko eksikliği yaşanan durumlarda saçlar seyrelmeye ve dökülmeye başlar. Bu nedenden dolayı saç ekimi işleminden sonra çinko desteği alınmalıdır. Çinko; doku onarımı, kolajen üretimi, hücre çoğalımı ve büyümesinde hormonal dengenin sağlanmasına, vitaminlerin emiliminde ve protein sentezi de oldukça önemli rol oynar. Çinko yönünden zengin olan besinler:

 • Kuzu eti
 • Nohut
 • Yumurta
 • Balık
 • Ispanak
 • Bütün tahıllar

Demir İhtiyacı

Demir İhtiyacı

Çinko eksikliği gibi demir eksikliği de saç dökülmesine neden olur. Demir saçları güçlendirir ve saçların dokusunu geliştirir. Saç köküne, saç derisine oksijen ve besinlerin taşınmasına yardımcı olmaktadır. Demirin bu önemli işlevi hastaların beklentilerine uygun sonuç almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca demir bağışıklık sistemini güçlendirir ve saç ekimi işleminin ardından süreci hızlandırır. Demir içeriği yüksek olan besinler:

 • Ispanak
 • Dana eti
 • Fasulye
 • İstiridye
 • Dana ciğeri

E Vitamini İhtiyacı

E vitamininin antioksidan etkisi bulunur. Hasarlı ciltlerin iyileşmesini hızlandırır. Yara izlerinin geçmesine yardımcı olur. Donör bölgedeki ekim yapılan alanda yaraların iyileşmesi sonucu, dokuyu yumuşatmak adına E vitamini yağı sürebiliriz. E vitamini bakımından zengin olan besinler:

 • Badem
 • Avokado
 • Ispanak
 • Zeytinyağı

C Vitamini İhtiyacı

C Vitamini İhtiyacı

Antioksidan görevi gören C vitaminini, yaraların iyileşmesi için önemlidir. C vitamini ayrıca saçların grileşmesinde ve saç dökülmesinde sorumlu olan oksidatif stresle mücadelede de yardımcı olmaktadır. C vitamini yönünden zengin olan besinler:

 • Biber çeşidi
 • Kivi
 • Brokoli
 • Trunçgiller

A Vitamini İhtiyacı

Saç köklerinin gelişiminde ve vücuttaki hücrelerin gelişimde A vitaminine ihtiyaç vardır. A vitamini saçlı deriyi nemlendirir ve saçları sağlıklı sebum üretiminde de etkili olmaktadır. Saç dökülmesine neden olabilir A vitamini eksikliği. Saç derisinin kuru ve kaşıntılı olmasına da neden olabilir. A vitamini bakımından zengin olan besinler:

 • Havuç
 • Tatlı patates
 • Bal kabağı
 • Ispanak
 • Dana ciğeri

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecinde Bakım

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Sürecinde Bakım

Saç ekimi işlemi steril bir şekilde uygun koşullarda yapıldığında enfeksiyon riski düşüktür. Saç ekiminden sonra iyileşme aşaması kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu yaklaşık olarak 1 yıllık bir zaman dilimini kaplamaktadır. İşlem sonrasında ki ilk üç gün oldukça önemli olur. İlk gece bir miktar ağrınız olabilir. Fakat doktorunuzun verdiği ilaçları kullandığınızda rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Herhangi bir iltihaplanma olasılığını da ortadan kaldırmak amacıyla doktorunuzun verdiği antibiyotikleri kullanmalısınız Saç ekimi sonrası iyileşme süreci içerisinde saçlarınızı saç ekimi uzmanınız vermiş olduğu şampuan ile yıkamanız bu sürede daha yararlı olacaktır. Doktorunuzun vermiş olduğu saç bakım losyonlarını da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

 

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....