Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı

Saç ekimi sonrası kaşıntı birçok kişide görülen ortak bir problemdir. Saç ekimi önemli bir süreçtir ve birkaç küçük yan etki bu süreçte yaşanabilir. Yapılan işlemlerin saç derisinde yarattığı sorunlar kısa sürede kendiliğinden geçer ve kişide kalıcı durumlara neden olmaz. Saç ekimi sırasında ve sonrasında yaşanabilecek problemler tedavinin yapıldığı kişiye sıklıkla söylenir. Bu sorunlar bazı kişilerde biraz daha geç ortadan kalkabilir. Tamamen kişiye ve uygulanan tekniğe göre değişen bu durumlar, tedavinin önemli parçalarından bir tanesidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı da bu sık karşılaşılan yan etkilerden bir tanesidir. Kaşıntı tedavi sürecinde hemen herkesin karşılaştığı bir problemdir. Bu nedenle de korkulması gereken bir durum değildir. Operasyon sonrasında kaşıntı kısa bir süre sonra ortaya çıkabilir. Ne kadar süre sonra sonlanacağı ise birçok faktöre göre değişmektedir.

Bazı işlemlerde kaşıntı oranı daha fazla olmaktadır. Tek tek yapılan işlemlerde kafa derisinde uzun süren işlemler yapıldığı için kaşıntı daha yoğun görülebilir. Zamanla azalacak olan bu kaşıntı, tedavi sürecini olumsuz etkilemez. Fakat kaşıntı meydana gelse de kafa derisine müdahale etmemek gerekir. Uzun süre kafa derisini kaşımak işlem yapılan bölgede deformasyonlar meydana getirebilir. Bu nedenle kaşıntıya dayanmak süreci olumsuz etkilememek adına oldukça önemlidir. Zaten bu durum kendiliğinden geçecek ve ortada ciddi bir problem de bırakmayacaktır. Saç ekimi sonrası kaşıntı beklenen etkilerden bir tanesidir ve süreçte bu bilgi de yaptırmayı düşünen kişilere verilir. Doğru yöntemler ile bu durumun rahat geçirilmesi de sağlanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nedenleri

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntının birden çok nedeni olabilir. Öncelikli neden saç derisinde meydana gelen kabuklanmadır. Bu kabuklanma oluşumu ve dökülme, kişide kaşıntı hissi meydana getirir. Kaşıntı yapılan işlemin yoğunluğuna göre artmaktadır. Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma adlı yazımızda daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer dar bir bölgeye işlem uygulanırsa daha az kaşıntı ile bu dönemi geçirmek mümkün. Tüm saç derisine tek tek yapılan işlemler maalesef kaşıntıyı da arttırır. Bu nedenle işlemin türü ve yapıldığı alan kaşıntıyı en çok etkileyen durumlardır. Kaşıntının ilerleyen zamanlarda oluşmasının da nedenleri farklıdır. Saçlar oluşurken de kafa derisinde kaşıntı meydana gelebilir. Bu nedenle kaşıntının belirli zamanlarda tekrar oluşabileceği de düşünülmelidir. Saç ekimi sonrası kaşıntı önemsendiğinde ciddi problemlere neden olmaz.

Kaşıntı farklı bölgelerde de oluşabilir. Saçın yeni oluşumlarının olduğu bölgelerde kaşıntı olabileceği gibi, saçlı bölgeden alınan saç kılları yerine yenilerinin gelmesi de kaşıntı yapar. Donör bölge olarak adlandırılan bu bölgeden kıllar tek tek alınır ve saçsız bölgeye yerleştirilir. Bu durumda da ilerleyen zamanlarda o bölgelerde saç tekrar çıkarken kaşıntı ortaya çıkar. Özellikle ilk zamanlarda oluşan kaşıntıların nedeni büyük bir çoğunlukla bu duruma bağlıdır. Kaşıntının nedenlerini bilmek ortaya çıkan sorunları engellemekte de oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Doktorunuzu Dinleyin

Saç Ekimi Sonrası Doktorunuzu Dinleyin

Kaşıntı nedenleri bazı durumlarda bir soruna da dayanabilir. Deriye teker teker iğnelerin girmesi saç diplerinde enfeksiyona neden olabilir. Bu enfeksiyon bazen bir darbe kaynaklı da oluşabilir. Enfeksiyona bağlı kaşıntı biraz da uzun sürebilir ve daha rahatsız edici olabilir. Bu nedenle saç ekimi sonrası kaşıntı kişi tarafından iyi bir şekilde gözlemlenmelidir. Saç ekimi sonrası kafa derisine uzun bir süre dikkatli davranmak gerekir. Aksi takdirde bu bölgede enfeksiyona bağlı şişlik ve kaşıntı oluşabilir, sonrasında ise tedavi sonrası süreç rahatsız bir şekilde geçebilir. Saç ekimi sonrasında birçok kişi bu konuda yaptıran kişiye öneride bulunabilir. Bu öneriler bazı kişilerde işe yarasa da doktor tarafından olmadığında asla denenmemelidir. Bu durumda bazen düzeltilemeyecek sorunlar meydana gelebilir. Özellikle kozmetik ürünler konusunda bu dönemde ciddi öneriler olmaktadır. Doktorunuz kullanacağınız ürünler hakkında size bilgi verir. Fakat internet üzerinden veya kulaktan dolma bilgilerle bir kozmetik tedaviye başlamak tedavi sürecini olumsuz etkileyecektir.

Bazı ürünlerin kullanımı özellikle bu hassas dönemde alerjiye neden olabilir. Alerjik kaşıntı kullanılan ürünün tespit edilmesiyle çok kısa sürede ortadan kaldırılabilir. Bu nedenle alerjik kaşıntıyı tespit etmek için kullanılan ürünlerin yavaş yavaş rutinden çıkarılması gerekir. Ürünler herkeste aynı olumlu etkiyi gösteremeyebilir. Bu durumu unutmadan kendiniz için kullandığınız ürünleri dikkatli bir şekilde seçmeniz faydalı olacaktır. Saç ekimi sonrası kaşıntı bu alerjik reaksiyonlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Doğru nedeni bulup buna uygun yöntemleri uygulamak adına kaşıntı miktarındaki değişimleri ve süreyi mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Doktorunuz hangi durumdan kaynaklandığını kolaylıkla tespit edip uygulamanız gereken yöntemi söyleyebilir. Çoğunlukla zaman içerisinde geçen kaşıntılar, sizi rahatsız etmeyecektir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası kaşıntı geçme süresi, nedenine bağlı değişmektedir. Alerjik bir reaksiyona bağlı ise kullanılan ürünün yan etkisinin belirlenmesi ile kısa sürede ortadan kalkabilir. Yeni çıkan saçlara bağlı olan kaşıntı ise hiçbir uygulama gerektirmeden saçların belirli bir boya gelmesi ile sonlanır. Kaşıntının ortadan kalkması bu nedenlerine bağlıdır. Çözüm önerileri kaşıntıyı tamamen ortadan kaldırmaya yönelik olmamaktadır. Fakat bazı önerilere dikkat ederek bu durumun daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Saç ekimi sonrasında doktorunuzun önerileri ile düzenli bir yıkama işlemi yapmanız oldukça önemlidir. Nem oranı düşen kafa derisinde kaşıntı çok daha fazla olacaktır. Saç ekimi sonrası kaşıntı bu yöntem ile biraz daha azalabilir. Saç ekimi sonrasında bir süre soğuk uygulama yapmak ortaya çıkabilecek problemlerin birçoğunu engeller. Bu nedenle bu uygulamayı özellikle kaşıntının sık olduğu zamanlarda yapmanız önemlidir.

Tedavi sürecinde kaşıntı çok dayanılmaz bir hal alırsa doktorunuza danışarak onun önereceği bir kremi kullanabilirsiniz. Bu kremler saç derisine etki ederek sorunun düzelmesini büyük oranda sağlayacaktır. Farklı nedenlere bağlı olan kaşıntı sorununu ortadan kaldırmak içinse mutlaka nedeni doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Kaşıntı sorunu bu nedenle mutlaka doktora bildirilmelidir. Bu dönemde kozmetik ürünlerin kullanılması konusunda da doktor tavsiyesine önem vermek gerekir. Bu döneme özel olarak farklı bir şampuan kullanmak gerekebilir. Bu şampuanlar derinin nem dengesini sağlayarak kaşıntı hissinin azalmasını da sağlayacaktır. Kullanılan bu yöntem ile saç ekimi sonrası kaşıntı hissi büyük ölçüde engellenecektir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı İçin İpuçları

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı İçin İpuçları

Kaşıntı zamanında bu durumu fazla düşünmemek de size yardımcı olabilir. Kaşıntının var olduğunu bilmek ve bunu sürekli kafaya takma kaşıntının daha rahatsız edici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir. Bu durumu engellemek adına kendinize bir uğraş belirleyerek sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Zamanla daha büyük sorunların ortaya çıkmaması adına saç derinizi tırnaklarınızla kaşımamanız gerekir. Bu kaşıma işlemi ekim sonrasında çıkan saçlar için sorun yaratabilir. Zaman içerisinde sorunun daha büyük olmasına da neden olabilir. Kaşıntının yoğun olduğu bölgelere darbelerle müdahale etmeniz daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Kaşınan bölgeye yapılan sert müdahaleler deri üzerindeki kabuklar için de zarar verici olabilir. Bu nedenle bu yöntemlerden kaçınmak saçlarınızın daha canlı bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Saç ekimi sonrası kaşıntı sorunundan kurtulmak için bu yöntemleri uygulamak oldukça önemlidir. Hem tedavinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi hem de farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması adına bu dönemde yapılan her yöntem önemlidir. Doktor tarafından önerilmeyen işlemlerden ve uygulamalardan mutlaka uzak durmanız gerekir. Aksi takdirde geri döndürülemeyen sorunlar ortaya çıkabilir ve saç ekimi işlemi başarı şansı düşebilir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....