Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

Saç ekimi sonrası kullanılan ilaçlar, saç köklerinin güçlenebilmesi ve daha iyi şekilde çıkabilmesi açısından çok önemlidir. Saç ekimi gibi zahmetli ve önemli bir işlem yaptırdıktan sonrasında onları koruyabilmek, hızlı ve kaliteli şekilde çıkabilmelerini sağlayabilmek, saçları canlandırabilmek için bu ilaçların kullanıldığında daha iyi sonuçlar almak mümkün olmaktadır. Saç ekimi sonrasında kullanılması önerilen bazı ilaçları, bu yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Saç ekimi işlemlerinin sonrasında kullanılabilecek olan ilaçlar, ekilmiş olan saçların kalitelerini artıracaktır ve aynı zamanda dökülme oranlarında da azalmalar sağlayacaktır. Bununla beraber o alanda saç ekimi öncesinde olan tüyleşmiş şekildeki kılların kalitelerini de artıracak ve saç ekimi sonrasında oluşacak görünümün daha da iyi olabilmesini sağlayacaktır. Bu biçimde saç ekiminden daha iyi bir netice alınabilir.

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılması Tavsiye Edilen İlaçlar

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılması Tavsiye Edilen İlaçlar

Saç ekimi sonrasında kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bunların bazıları saç köklerine uygulanırken, bazı ilaçlar ise ağızdan alınmak suretiyle kullanılır. Buna göre saç ekimi işlemlerinden sonra kullanılması gereken ilaçları şu şekilde gruplandırarak sıralayabiliriz.

 1. Saç Besleyiciler
 • Xpecia Tablet
 • Biotin – B7 Vitamini
 • Pantogar
 1. Bölgesel Kullanılan, Dökülme Engelleyici ve Güçlendirici Ürünler
 • Hairforte Sprey
 • Promox Sprey
 • Rogaine Sprey
 1. Ağızdan Hap Şeklinde Alınan İlaçlar
 • Proscar -Finasterid
 • Avodart- Dutasterid

1. Saç Besleyiciler

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Xpecia Tablet

Xpecia Tablet

Xpecia tablet, saç dökülmesi tedavilerine yönelik olarak geliştirilmiş olan en etkili içeriklere sahip bir üründür. Türkiye üzerinde üretilmekte olan bu gruptaki ürünler arasında ise DHT’yi en etkin biçimde bloke edebilen ve bunu yaparken de cinsellik üstünde herhangi bir yan etkisi bulunmayan saw palmetto miktarını en çok miktarda içermektedir.

Alzheimer rahatsızlığında bile beyindeki kan dolaşımını artırabilmekte olduğuna dair pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır ve ginkgo bilobanın saç köklerini besleyici etkileri de yine yalnızca xpecia tablet içerisinde vardır. Genelde saç ekimi işlemlerinden sonra xpecia tablet kullanan ve kullanmayanlar arası bir kıyaslamaya yapıldığında, xpecia tablet kullananlarda daha iyi sonuçlar gözlemlenmiştir.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Biotin - B7 Vitamini

Biotin – B7 Vitamini

Biotin yani B7 vitamini, saçlarda olumlu etkileri olan ve bilimsel şekilde bu durumun da kanıtlandığı bilinen bir vitamindir. Genel olarak saça en yüksek etkisi saçların kalitelerinde ve uzayabilme hızlarında artış sağlayabilmesi şeklindedir. Saç ekim sonrasında biotin tablet kullanılması şu faydaları getirecektir:

 • Saç ekim sonrası 2 ile 6 hafta kadar görülen şok dökülme oranını azaltır.
 • Dökülmüş olan saçların geri çıkma ihtimalleri ve oranları artar.
 • Saç ekimi sonrasında geçici olarak yaşanan dökülmenin ardından geri çıkma sürelerini kısaltır.
 • Biotin kullanımları, saçın uzama hızlarını ortalama %30 ile %50 oranda artırmaktadır.
 • Ekilmiş olan saçların daha da kaliteli şekilde çıkabilmesini sağlar.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Pantogar

Pantogar

Pantogar ithalatı durdurulmuştur. Bunun yerine Bulgaristan üzerinde üretilen ve İsviçre’den ithal edilebilen Panplus ithalatı başlamıştır. Zaten içerikleri de neredeyse aynı olur. Saçlı deri kanlanmalarını artırır ve ekilen köklerin daha da iyi şekilde beslenebilmelerini sağlar. Çıkacak olan saçların kalitelerini arttırdığı yönünde bazı bilgiler bulunur ve saç ekimleri sonrasında sık sık önerilmektedir. İçerikleri bitkisel oldukları için bilimsel şekilde de etkileri pek kanıtlanmış değildir. Fiyatı ise 75 ile 85 TL arasında değişiklik gösterir.

2. Bölgesel Kullanılan Dökülme Engelleyici ve Güçlendirici Ürünler

Pantogar

Hairforte Sprey

Hair forte sprey, saç ekimi sonrasında kullanılması en çok tavsiye edilen üründür. Özellikle de Fransa ülkesinde saç ekimi işlemi yapılmış herkese procapil içermekte olan bir sprey önerilir. Saç dökülmelerini durdurup da tüyleşmiş olan saçlar üzerinde kalite artırdığı bilimsel şekilde kanıtlanmış olan 3 maddeden bir tanesi de prokapil içerir.

Prokapil minoxidil gibi saçların köklerini uyarırken, finasterid gibi de DHT oluşumlarını engelleyebilir ve köklerin çevresinde oluşturmuş olduğu bariyer ile kökleri DHT’nin hırpalayan etkilerinden de koruyabilir. %3 yoğunlukta içerisinde prokapil ve %5 minoxidile ve ilaveten ağızdan alınmakta olan 1 mg.lık finasteride eşdeğer şekilde olu

mlu etkiler göstermektedir.

Promox Sprey 

Promox Sprey

Promox Sprey DHT’yi bloke edebildiği için saç ekimi yapılmış olan bölgelerde tüyleşmiş olan kıllar bulunuyorsa onların da kalitelerini artırarak saç ekiminden alınabilecek netice artırılabilir. Pek çok saç ekim merkezi, her saç ekimi operasyonları sonrasına bu spreyleri genellikle şekilde tavsiye etmektedir. Günde 2 kez seyrek alanlar ıslatılacak şekilde 5-7 fıs kadar kullanılır. Maliyeti ise ayda 45-50 TL kadardır.

Rogaine Sprey

 

Rogaine Sprey

Rogain sprey, saç ekiminin yapıldığı ciltte damarları genişletebileceği ve kanlanmasını artırabileceği için saç köklerinin daha da iyi oksijen alabilmesine yardımcı olabilmektedir. Bu sayede de ekilmiş olan köklerin daha da iyi tutunabilmesi ve o alandaki tüylerde de kalitenin artabilmesi mümkün olur. Etkileri geçicidir. Yani kullanmaya devam edilirken bir zaman sonra etkinliklerinin gitgide azaldığı ve dökülmelerin de arttığı gözlemlenir. Bunun nedeni ise saç dökülmesi etkeni olan DHT hormonlarının meydana gelmesini ve kökte yapmış olduğu hasarı engellememesidir.

3. Ağızdan Hap Şeklinde Alınan İlaçlar

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Proscar - Finasterid

Proscar – Finasterid

Proscar içeriğindeki Finasterid maddesinden ötürü, hormonlarınız üzerinde etkili olmaktadır. DHT hormonlarının meydana gelmesini önleyerek saç ekimi alanlarında tüylenmiş olan kılların da kalitelerini artırabilir. Yine saç ekimi alanlarında var olan saçların da dökülmelerini önleyebilmek adına tavsiye edilmektedir. Ekilmiş olan saçlara olumsuz ya da olumlu etkisi bulunmaz.

Dozu ise gün içinde 1 mg. kadar yeterli olmaktadır. Piyasada ortalama olarak 70 TL civarında bulunur.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar Avodart - Dutasterid

Avodart – Dutasterid

Avodart’ın içerisinde Finasterid üzerinden geliştirilen Dutasterid maddesi bulunmaktadır. Finasterid gibi DHT meydana gelmesini önleyerek tüyleşmiş olan kılların da kalitelerini artırabilir. Yine saç ekimi bölgelerinde önceden bulunan saçların dökülmelerini de önleyebilmek adına tavsiye edilir. Ekilmiş saçlar DHT’ye karşı dayanıklı olduğundan bunlara olumsuz veya olumlu etkileri yoktur.

Finasterid tabletleri bölünüp 1 mg dozda alınabilirken, dutasterid bölünemeyen bir kapsül olduğu için ve prostat tedavilerinde kullanılmakta olan doz kullanılacağı için yan etki riskleri de oldukça fazladır. Bu nedenle 2 günde bir tane tablet alınması, daha sağlıklı olacaktır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....