Saç Ekimi Sonrası Kullanılan Şampuanlar

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan Şampuanlar

Dış görünüş, her şeyden önemlidir. İnsanların daha iyi bir dış görünüşe sahip olabilmek adına saçlarına maksimum özeni gösterdikleri biliniyor. Ancak, herkesin saç konusunda şanslı olmadığını söyleyebiliriz. Bazı insanlar hem çevresel hem de genetik faktörler yüzünden saçlarını kaybedebilirler. Bu noktada, saç ekimi işlemlerinin öne çıktığını söyleyebiliriz. Yazımız sayesinde saç ekimi nedir, saç ekimi sonrası kullanılan şampuanlar nelerdir gibi sorulara doyurucu yanıtlar bulabilirsiniz.

Saç Dökülmesi Neden Yaşanmaktadır?

Saç Dökülmesi Neden Yaşanmaktadır?

Saç dökülmesi; her yaştan insanın yaşadığı bir problemdir. İnsanların saçlarının dökülmesinin birden çok sebebi vardır.

  • Hormon bozukluğu
  • Vitamin ve demir eksikliği
  • Mevsim geçişleri
  • Genetik faktörler (ailede başka kişilerin de saçlarının dökülmesi)

gibi etmenler yüzünden saç dökülmesi problemi ortaya çıkar. Saç dökülmesi; bazı durumlarda normal karşılanmalıdır. Örneğin, belirli bir yaşın üzerindeki insanlarda günde 50-100 adet tel dökülmesi doğaldır. Ancak, bu miktardan daha çok saç döküldüğüne rastlanıyorsa durumu ciddiye almak gerekir. Çünkü, saç dökülmesi; aynı zamanda bazı hastalıkların da habercisi olabilir. Bunun yanı sıra, erkeklerde ve kadınlarda farklı sebeplerden dolayı saç dökülmesine rastlanır. Örneğin, erkeklerde genellikle kalıtsal etmenlerden dolayı saç dökülmesi söz konusudur. Fakat, kadınlarda hem çevresel hem de kalıtsal sebeplerden mütevellit saç dökülmesine rastlanır. Ayrıca, hamile kadınlarda yaşanan hormon değişimleri de saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi; önemsiz denilerek geçiştirilebilecek bir problem değildir. Bu sorunun ortadan kaldırılması adına ilk olarak hangi faktör veya faktörlerin saçların dökülmesine sebebiyet verdiği araştırılmalıdır. Bu konuda, dermatolog yardımı alınmalıdır. Ardından, yine dermatolog önerisiyle uygun bir tedaviye başlanmalıdır. Tüm bunlara ek olarak, saç derisiyle birebir uyumlu krem ve şampuan gibi ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca, vücuttaki eksik vitaminler tespit edilmeli ve buna uygun beslenme programı hazırlanmalıdır. Son olarak, gerekli olduğu takdirde hormon tedavisi de uygulanabilir. Saç dökülmesi; tiroid gibi önemli bir hastalığa bağlı olarak da gelişebilir. Bu gibi hallerde, ilk olarak hastalığın tedavisine başlanmalıdır.

Saç Ekimi Hakkında Kısa Bilgi

Saç ekimi, saç dökülmesi tedavisi için en uygun seçeneklerden birisidir. Dermatolog kontrolünde gerekli tüm tedavi süreçlerini uygulamasına rağmen halen daha saç dökülmesi problemi ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeden saç ekimine başvurması gerekir. Bu yöntem sayesinde ense üstünde ya da vücudun farklı bir bölgesinde yer alan saç köklerinden faydalanılır. Alınan saç kökleri; saç dökülmesinin meydana geldiği yerlere yerleştirilir. Saç ekimi; ameliyathane ortamında son derece steril şartlarda yapılan bir işlemdir. Lokal anesteziden faydalanılır.

Saç ekiminin ne kadar süreceği hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir. Seyreklik veya açıklık oluşan bölgenin boyutlarına göre işlemin 4-6 saat arasında sürmesi söz konusu olabilir. Buna ek olarak, saç yapısına uygun bir teknik tercih edilmelidir. Bu sayede, yeni ekilen saçların saç derisine uyum sağlaması mümkün olur. Saç ekimi; tıbbi sürecin bitmesiyle beraber sonlanmaz. Çünkü, hastanın işlemin ertesinde kendisine dikkat etmesi şarttır. Örneğin, işlemin ardından birkaç gün dışarı çıkmamalıdır. Saç ekimi operasyon süreci hakkında detaylı bilgi için yazımıza mutlaka bakın!

Saç ekimi işleminin ardından birkaç hafta geçtikten sonra saçlar dökülür. Ancak, saç köklerine herhangi bir şey olmaz. Eski saçların dökülmesinin ardından saç ekimi ile deriye yerleştirilen saçlar sorunsuz bir şekilde çıkmaya başlar.

Saç ekimi sırasında genellikle iki farklı yöntem kullanılır. FUT ve FUE yöntemlerinin farklı özellikleri bulunur.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuanlar Kullanılmalıdır?

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuanlar Kullanılmalıdır?

Saç ekimi işlemini gerçekleştirenlerin aklında bu operasyonun ardından hangi şampuanların kullanılacağına dair soru işaretleri yer alıyor. Kellik problemini tekrar yaşamak istemeyenler işlemin ardından kaliteli ürünleri kullanmak zorundadırlar. İyileşme sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi noktasında bazı şampuanların kullanılması şarttır.

Saç ekimi sonrası kullanılacak olan şampuan önem taşır. Ancak, bu şampuanın saçların dökülmesinde veya çıkmasında herhangi bir etkisi olmaz. Bu noktada, saç ekimine başvuran kişilerin bilhassa kimyasal içerikli şampuanlardan uzak durması tavsiye edilir. En iyi seçim doğal ve bitkisel şampuanlar olacaktır. Bunun yanı sıra, saç ekimi sonrası şampuan seçimi iki farklı şekilde ele alınmalıdır. Bilhassa saç ekiminin ardından ilk 15 günün hassas olduğunu söylemeliyiz. 15 günün ardından farklı bir döneme geçilir. Sonuç olarak, her iki dönem için farklı şampuanlar kullanılır.

Saç ekiminin hemen ardından kişinin kafasında birtakım yara ve kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu yüzden, ekim yapılan bölge oldukça hassastır. Buna ek olarak, ilk 15 günlük dönemde ekilen saçların söz konusu bölgede tutunamamasından mütevellit bölgenin hassasiyeti artar. Bu noktada, saç ekimi işlemine başvuranların en azından ilk iki haftalık süreçte bebe şampuanı kullanması tavsiye edilir. Bebe şampuanı; son derece doğal bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden, kişinin saç ekimi yapılan bölgesine de iyi gelecektir. Ancak, bebe şampuanı dışında kullanılan herhangi bir doğal şampuanın da zararlı

Saç Ekiminin Ardından Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Saç Ekiminin Ardından Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Uzmanlar; saç ekiminin ardından birtakım ilaç ve kozmetik ürünlerin kullanılmasını tavsiye ederler. Örneğin, Xpecia tablet ve içerisinde yer alan biloba maddesi; saçların en kısa sürede uzamasını sağlar. Bunun yanı sıra, biotin içeren şampuan veya herhangi bir ürün kullanmak gereklidir. Çünkü, biotinin saça olumlu etkilerinin olduğu ve saç kalitesini arttırdığı bilinir. Biotin; saç uzama hızını arttırıcı etkisiyle dikkat çeker. Bir başka deyişle, saç ekiminin ardından biotin içeren herhangi bir ürün kullanıldığı takdirde ekilen saçlar çok daha kaliteli bir şekilde çıkmaya başlar. Bunun yanı sıra, aşağıdaki ürünler de gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

  • Dercos Saç Dökülmesini Önleyen Şampuan: Saç ekiminin ardından kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Her gün kullanılması tavsiye edilir. Saç dökülmesini engelleyici etkisi vardır. Bu sayede, yeni ekilen saçların da sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Phytologist 15 Serisi: Harika bir bitkisel ürün olduğu bilinir. Tüm saç ekim merkezlerinde ısrarla tavsiye edilir. Bu ürün sayesinde saç teli saç derisine çok daha güçlü bir şekilde bağlanır. Bir başka deyişle, saç ekiminin ertesinde çok daha sağlam saç köklerine sahip olunur. Ancak, üründen verim almak isteyenlerin ürünü en az üç hafta aralıksız kullanması gerekir.
  • Bioxcin Quantum: Saçların çok daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Hem kuru hem de yağlı saçlar için özel formülleri vardır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....