Saç Ekimi Sonrası Minoxidil Kullanımı

Saç Ekimi Sonrası Minoxidil Kullanımı

Saç ekimi sonrası Minoxidil kullanımı, bazı saç ekimi merkezleri tarafından önerilirken, bazıları tarafından önerilmemektedir. Bu ürün, oral tansiyon ilacı olan bir minoxidilden geliştirilmiştir. Minoxidil ağız yoluyla alınan ve kalp ile dolaşım sistemleri üstünde potansiyel bazı yan etkileri bulunan bir üründür. Yalnızca diğer tansiyon ilaçlarının başarılı olamadığı durumlar için kullanılır. Kullanan hastaların ise vücut tüylerinde bazı artışlar başladığı ve bununla beraber kel bir kafa derisine direkt uygulandığı zaman bu bölgede de artışlara neden olabileceği bilinmektedir. Yapılmış basit araştırmaların sonrasında neticelerin bir kısmının bu yönde gerçekleştiği de görülmüştür.

Minoxidil kullanımı üstüne yapılmış olan çalışmalar, yalnızca taç bölgelerine yapıldığından yalnızca bu alanlarda etkili olabildiğine dair aslında yanlış bir algı vardır. Genel olarak taç bölgelerinde daha etkili olmalarına karşın, aynı zamanda saçların azalmalarının olduğu ve ön kafa derisi gibi bazı bölgelerde daha az olsa bile etkilidir. Bölge tamamıyla kel olduğunda ise etki etmeyecektir. İlaç etkisinde 5 ay ile 2 sene arasında kademeli şekilde azalmalar görülür. Uzun vadeli olarak minoxidil kullanımlarında ise biraz daha yavaş olsa bile saç dökülmeleri devam edecektir. Minoxidil hakkında daha fazla detaya yer verdiğimiz Minoxil Sprey yazımızı da okuyabilirsiniz.

Saç ekimi Sonrası Minoxidil Mekanizmasının Çalışması

Saç Ekimi Sonrası Minoxidil Mekanizmasının Çalışması

Saç ekimi sonrası minoxidil mekanizmasının çalışması, saçların folikülü büyüme döngülerinin sürelerini de artırdığı söylenmektedir. Aynı zamanda da kısmen yeni bir anajen döngünün başlayabilmesini sağlayabilmektedir. Minoxidil, foliküler büyümeleri direkt olarak etkileyebilen bir stimülatördür ve de dermal papilla hücrelerinin çoğalabilmesi adına uyarıcı bir etkisi vardır. Finasteridin tersine etkileri androjenler ile alakalı değildir. Finasterid, önemli ölçülerde daha da etkili olmasına karşın minoxidil ve de finasteridin eşzamanlı şekilde kullanımı, saçların dökülmesi konusundaki tedavide de bazı sinerjik yararlar sağlayabilir.

İlaç yalnızca kafa derisi üzerinde direkt şekilde temas halinde olduğu bölgelerde etkili olabilir. Bu yüzden de eğer kafa derisinin ön tarafında bir incelme söz konusu ise ilacın da bu alana uygulanabilmesi oldukça önemlidir.

Minoxidil Kullanımı Etkileri

Minoxidil Kullanımı Etkileri

Minoxidil kullanımı etkileri olarak görülen en büyük etkisi, söz konusu hastaların pek çoğunda saç dökülmelerini azaltmış olabilmesidir. İlaç aynı zamanda da hastaların mevcut olan cılız ve kısa saçlarının kalınlaştırılabilmesi açısından da kullanılır. Ancak kelleşmiş olan bir kafa derisi üstünde herhangi bir şekilde yeni saçların büyüyebilmesi söz konusu olamaz.

Minoxidil köpük, tam %5 gliserin ve de alkol içermekte olan türüdür. Köpük teknolojisi ise kafa derilerine yapışmadan etki edebilmesini sağlayan ve orijinal olarak %5 solüsyonunun içeriğinde olan propilen glikol ve tahriş edici olan etkileri açısından kullanılmakta olan bir bileşiktir. Uygulamalarında köpükler, kafa derilerini ıslatmazlar ve alın veya boyundan aşağıya doğru damlamazlar. Aynı zamanda saçlarda yapışkan bir şekilde kalıntılar da bırakmazlar. Buna karşın pek çok hasta açısından kafa derisi üzerine uygulanması, aslında zor bir uygulama biçimidir. Topikal minoxidilin %2 ile %5 oranda etkili olabilmesinin nedeni, ağızdan kullanıldığı zaman birkaç saat kadar kısa bir ömre sahip olmasıdır. Ancak bunlar topikal şekilde uygulandığı zaman ciltlerin üstünde 22 saat kadar sürebilen bir ömre sahip olabilmektedir.

Minoxidil Kullanımı Kesilirse

Minoxidil Kullanımı Kesilirse…

Aslında birçok kişinin merak ettiği nokta da minoxidil kullanımını kestiğimiz zaman ne olur sorusudur. Minoxidil kullanımı kesilirse, bu ilacın etkileri de üç ay içerisinde yok olacaktır ve saç kaybı ise önceki şekline dönecektir. Kullanımına tekrar başlandığı zaman kaybedilmiş olan saçlar geri gelmeyecektir. Bu nedenle ara verilmesi ve tekrar başlanması yerine düzenli bir biçimde kullanılması daha faydalı olacaktır.

Minoxidil, başka ilaçlar, lokal retinoik asit gibi deri içerisindeki penetrasyonu ve de etkinliğini artırabilmek üzere beraber reçete edilmektedir. İlaçların kombinasyonları, kandaki emilimini ve de potansiyel olarak yan etkileri riskini, kafa derisindeki tahriş ve kan basıncı üzerindeki etkileri olmak üzere artırabilir. Kombinasyon şeklindeki tedavinin doktor gözetiminde yapılabilmesi ise oldukça önemlidir.

Kadınlarda Minoxidil Kullanımı

Kadınlarda Minoxidil Kullanımı

Kadınlarda minoxidil kullanımı konusunda %2 solüsyon ve %5 köpük formüllerinin kullanımı kadın açısından onaylanmıştır. Kadınlar genel olarak minoxidilin bazı yan etkileri olarak baş dönmesi ya da kan basıncındaki azalma şikayetleri ile karşılaşabilirler. Kadınlar, ilaveten alerjik olan deri reaksiyonları gelişme riski de oldukça yüksek olduğundan bu durumlarla karşılaşabilirler.

Kadınlarda bazı zamanlarda lokal kullanımlarının sonrasında sakal alanları üzerinde rahatsız edici bazı tüylenmelere sebep olabilir. İlaç kesildiği zaman sakal bölgelerinde tüylenmelerde azalmalar olsa bile zaman zaman bu tüylerin de alınması gerekecektir. Bu problemi önleyebilmek adına ilacın alın bölgelerine damlamasının engellenmesi riski düşürür. Ancak tamamıyla da bu sorunu ortadan kaldırmaz.

Bakım İçin Kullanılabilecek Minoxidil ve Diğer İlaçlar

Bakım için kullanılabilecek minoxidil ve diğer ilaçlar da oldukça tamamlayıcı görev görmektedir. Pek çok doktor hem daha gür saçların çıkabilmesi hem de bakımı açısından bu tamamlayıcı görevdeki ilaçlardan tavsiye eder. Bunlar ise minoxidil ve de rogainedir. Bu iki tane ilaç, doktorların en çok tavsiye ettiği saç ekimi sonrasında kullanılan ilaçlardır. Çünkü saç tellerini hem uyarır hem de kalınlaştırır.

Ayrıca bu iki söz konusu ilaç da saç dökülmelerini durdurabilir. Bu yararlarından dolayı oldukça fazla önerilmektedir. DHT hormonlarını baskılayabilen proscar ve de propecia da ayrıca tavsiye edilmektedir. Ancak bunların yan etki gösterme ihtimali daha fazla olduğundan dolayı her kişiye önerilmemektedir. Bu saymış olduğumuz 4 adet saç ilacı da yüzde yüz şekilde kanıtlanmış olan ürünlerdir. Bunlar içinden bir tanesini kullanıp güzel bir bakım yapabilirsiniz.

Aynı zamanda sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar yazımıza da göz atmayı unutmayın. Bu ilaçlar hakkında daha detaylı bilgiler bu yazımızda.

Düzenli Şekilde Biotin Alımı

Düzenli Şekilde Biotin Alımı

Düzenli şekilde biotin alımı da saç ve tırnakların vitaminleri açısından önemlidir. Düzenli şekilde kullanıldığı zaman saç tellerini de kalınlaştırabilir ve ekim yapılmış olan saçları da güçlendirebilir. Ayrıca saç ekim işlemlerinde daha iyi netice alınabilmesini sağlar. Saç tellerini iyi derecede besler ve olumlu sonuçlar gösterir.

Eczaneler içerisinde kapsül biçiminde satılırlar ve içerikleri tabii ve güvenlidir. Bunu kullanan pek çok kişi, vücut ve yüz kıllarının bile canlandığını söylemiştir. Bu durum ne kadar etkili olan bir ürün olduğunu da gösterebilir. Bütün doktorların sorgusuz şekilde onay verdikleri ender ürünlerden bir tanesidir. Bu anlamda hem bakım hem de saçlara destek açısından oldukça iyi bir fikirdir. Dolayısıyla saç ekim operasyonlarından sonra hem doktor tavsiyesi eşliğinde minoxidil ilacının kullanımı sizlere daha doğru ve kalıcı sonuçlar sunacaktır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....