Saç Ekimi Sonrası Ne Yemeli, Hangi Besinleri Tüketmeli?

Saç Ekimi Sonrası Ne Yemeli?

Saç ekimi, saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler için önerilen çözüm yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. Genetik faktörler, hormon bozuklukları, stres gibi etkenler saç dökülmesine sebep olmaktadır. Bu dökülmenin yoğun bir şekilde yaşanması, saçta seyrelmelere neden olur. Saç ekimi işlemi ile saçın eski görüntüsü geri getirilebilmektedir. Saç ekim işleminin gerçekleştirilmesinin ardından dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Beslenme, bu konular arasında en önemli olanlardan biridir. Dolayısıyla saç ekimi sonrası ne yemeli sorusu cevaplanması gereken önemli bir sorudur.

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemi, saçlarında dökülmeler yaşayan kişilerin tercih ettikleri çözüm yöntemlerinden biridir. Öncelikli olarak saç ekiminde, ekim yapılacak olan bölgeler belirlenmektedir. Bu bölgeler, genellikle tepe ve alın kısımlarından oluşmaktadır. Saç ekim işleminin bir sonraki aşamasında ise, kişinin vücudunun farklı bölümlerinden saç kökleri alınmaktadır. Bu saç kökleri genellikle ense bölgesi dediğimiz donör alandan alınmaktadır.

Saç ekim işleminin yapılması sırasında ve greftlerin alınması sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Aynı zamanda işlemler, mutlaka uzman bir kişi tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilmelidir. Saç ekim işleminin gerçekleştirildiği alanın steril olması son derece önemlidir. Alınan greftler, saç ekimi yapım aşamasına kadar bir sıvının içerisinde bekletilmektedirler. Bu sıvı, kıl köklerinin canlılığını kaybetmemesini sağlamaktadır. Sonrasında ise greftlerin ekim yapılacak bölgeye nakledilme aşamaları gerçekleştirilmektedir.

Saç ekim işleminin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar, işlemi gerçekleştiren uzmanlar tarafından dile getirilmektedirler. Bu noktalara dikkat edilememesi halinde, saç ekim işleminden istenilen geri dönüş alınamaya bilmektedir. Aynı zamanda çeşitli komplikasyonların, alerji durumlarının da oluşabildiği görülmektedir. Bu nedenle saç ekim işleminin öncesinde ve sonrasında gerekli tedbirler alınmalı ve uzmanların önerileri göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekimi sonrasında dikkat edilecekler arasında pek çok farklı maddenin yer aldığı görülmektedir. Operasyonların ameliyathane ortamında ve steril bir şekilde yapılması gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan bu işlemin öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Saç ekim işlemine başlanmadan önce; alkol, sigara ve kafein alınmamalıdır. Bu maddeler, saç ekim işlemi sonrasındaki iyileşme sürecini yavaşlatmaktadır. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar da kullanılmamalıdır. Bu gibi durumlarda farklı komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Saç spreyi, jöle ve saç kremi gibi ürünler de operasyon öncesinde saça sürülmemelidir.

Saç ekim işleminin öncesinde olduğu gibi sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedirler;

 • Yatma ve uyku sırasında ekim yapılan bölgeye dikkat etmelisiniz. Bu nedenle de genellikle sırt üstü yatmanız gerekecektir.
 • Ağır egzersizler, sporların yapmamalısınız.
 • Saç ekim operasyonunun bitmesinin ardından hemen araba kullanmayın, dışarıya fazla güneşe çıkmayın. Birkaç gün dinlenin ve aktivite ya da yolculuk yapmayın.
 • Operasyonun sonrasında saçlarınız yıkamayın. Genellikle 1 ile 3 günlük sürecin ardından saç yıkayabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğinde kimyasal madde bulunmayan şampuanların tercih edin.
 • Saç ekim işleminin ardından yeni saçlarınızı boyamayın ve kesmeyin.
 • Saç derisinde kanama, iltihap, ağrı gibi durumların oluşması sonrasında mutlaka uzmana başvurun. Bazı durumlarda uzmanlar düzenli ağrı kesici kullanmanızı önerecektir.

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Beslenmelisiniz?

Saç Ekimi Sonrası Nasıl Beslenmelisiniz?

Saç ekim işleminin tamamlanmasının ardından önemi artan konular arasında beslenme yer almaktadır. Dolayısıyla saç ekimi sonrası ne yemeli konusu çok önem arz etmektedir. Saç ekim işleminde sağlıklı bir iyileşme süreci, sağlıklı bir beslenme planı ile desteklenmektedir. Bu anlamda saç ekim işleminde uyulması önerilen bazı beslenme tavsiyeleri yer almaktadır. Bu tavsiyeleri şu şekilde sıralamaktayız;

 • Bir beslenme programı oluştururken beslenme uzmanlarından yardım alın. Ayrıca programınızı düzenli olarak takip edin, saçın ihtiyacı olan besin kaynaklarını almayı sağlayın.
 • Saç ekim operasyonu sonrasında çok ağır besinler tüketmeyin. Hafif fakat besleyici olan içerikler, bu anlamda tercih etmeniz gereken besinlerdir. Bu nedenle saç ekimi sonrası ne yemeli sorusuna cevap olarak, hafif ve besin içeriği yüksek gıdalar önermekteyiz.
 • Ana öğünlerin dışında, ara öğünler de bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Özellikle B7 vitamini bakımından zengin olan ara öğünlerin tüketiniz. Örneğin badem, fındık, kuru meyve gibi ara öğünler yiyin.
 • Asitli ve baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Baharatlı yiyecekler, ödem oluşumu arttırdığından bu süreçte tercih etmeyiniz. Aynı zamanda asitli ve baharatlı yiyeceklerin sindirim sisteminde olumsuz etkileri olmaktadır. Bu durum saç ekim işleminin iyileşme sürecini de olumsuz etkilemektedir.
 • Saç ekim operasyonunun ardından en az 15 gün sigara ve alkol kullanımından uzak durun. Alkol ve sigara tüketimi, iyileşme sürecini olumsuz etkileyen etmenlerin başında yer almaktadırlar.
 • Saç ekim işleminin ardından, beslenme süreci içerisinde sıvı alımına da dikkat edin. Vücuda çok fazla miktarda sıvı almayın fakat vücudunuzu susuz da bırakmayın. Kişi günlük ihtiyacı kadar suyu mutlaka vücuduna almalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında, Saçlar İçin Gerekli Olan Vitaminler Hangi Besinlerdedir?

Saç ekimi sonrasında yiyecekler, içerdikleri vitaminler bakımından önem taşımaktadırlar. Vitamin içerikleri, saçın iyileşme sürecinin hızlandırılması ve saç köklerinin beslenmesini sağlamaktadırlar. Saç Ekimi Sonrası Xpecia kullanımı ile de vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Detaylar ilgili makalemizde bulunmaktadır. Bu anlamda içeriğinde, saçın ihtiyacı olan vitaminlerin bulunduğu besinler tüketilmelidir. Saçın ihtiyaç duyduğu bu vitaminler şu şekilde açıklanabilmektedirler;

 • Saç derisinde oluşan iltihaplanmaların giderilmesinde, A vitamini etkilidir. A vitamini tüketimi ile saç derisindeki problemlerin daha hızlı bir şekilde iyileşebildiği görülmektedir. İçeriğinde bol miktarda A vitamini bulunan besinler arasında; tatlı patates, havuç, ıspanak, domates gibi besinler yer almaktadır. Aynı zamanda süt ve yumurta tüketimi de A vitamini alımı açısından önemlidir.
 • Bu süreçte alınması gereken bir diğer vitamin grubu, folik asit ve B vitaminlerdir. Folik asit; karaciğer, brokoli, mısır, kırmızı et, enginar gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Hücre yenileme özelliği olan folik asidin vücuda alınması için bu besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.
 • Saç ekimi yararları, C vitamininin alımı ile daha etkili bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. C vitamini, kan dolaşımının hızlandırılmasında etkilidir. Bu nedenle de saç ekim operasyonu sonrasında tüketilmesi önerilen besinler arasında yer almaktadır. Turunçgiller, kivi, maydonoz, mişek gibi besinler C vitamini bakımından zenginlerdir.

Saç Ekimi Sonrası Su İçmenin Önemi Nedir?

Saç Ekimi Sonrası Su İçmenin Önemi Nedir?

Saç ekimi sonrasında yenilecekler konusuna dikkat edildiği kadar su konusuna da dikkat etmelisiniz. Vücuda yeterli miktarda su almanız, toksinlerin atımını sağlamaktadır. Aynı zamanda oksijenin vücutta taşınması, kan dolaşımının hızlandırılması, hücre yenilenmesi su sayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle normal şartlarda da önemi çok büyük olan su tüketimi, saç ekimi sonrasında da bu önemini korumaktadır.

Saç ekim işleminin ardından vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmek, büyük önem taşımaktadır. İyileşme sürecinin hızlandırılması ve vücut ısısının kontrol edilmesi su sayesinde gerçekleşmektedir. Saç ekimi işlemi yapılan kişiye göre alınması gereken su miktarı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu miktar, genellikle günde 2 litre olarak dile getirilmektedir. Kişinin saç ekim işleminin ardından yeterli miktarda su içmesi, iyileşme sürecinin olumlu bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....