Saç Ekimi Sonrası Şampuan Kullanımı

Saç Ekimi Sonrası Şampuan

Saç ekimi sonrası şampuan kullanımı, doktor tavsiyesi üzerine yapılması gereken bir işlemdir. Saç ekim işleminden sonra nasıl bir şampuanın kullanılması gerektiği konusu, genellikle bu işlemi uygulatmış olan hastalar tarafından merak edilmektedir. Bu konuda oldukça önemli ve doğru olan bilgileri edinmek de önemlidir. Saç ekim operasyonu sonrasında şampuan kullanımı ile ilgili olarak pek çok doktorun farklı farklı önerileri olmaktadır. Biz de bu konuyla alakalı olarak sizlere en doğru bilgileri vermeye çalışacağız.

Saç ekimi sonrasında şampuan seçimi de oldukça önemlidir ancak yüksek paralar ödeyerek bir ürün alıp saçlarınıza kullanmamanız önerilir. Pek çok doktor, bu işlemi takip eden ilk 14 gün boyunca kimyasal içeriği olmayan bir şampuanın kullanımından sonra normalde kullandığınız kendi şampuanınıza dönebileceğinizi ve eski rutininize devam edebileceğinizi söylemektedir. Bu konuda çok fazla pahalı bazı ürünleri satmaya kalkan kişilere de itibar etmeyiniz. Yazımız içerisinde size vereceğimiz öneriler çerçevesinde şampuan kullanımlarınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama İçin Doktorlar Hangi Şampuanı Öneriyor?

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama İçin Doktorlar Hangi Şampuanı Öneriyor?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama için doktorlar hangi şampuanı öneriyor? Saç ekimi yapılmasından 24 saat kadar sonrasında ilk yıkama işlemleri uygulanır. Bu işlemi de ekim yapılmış olan yerlere yapmanız gerekir. Bu yıkama esnasında nasıl yıkamanız gerektiğini bilmeniz saç sağlığınız açısından önemlidir. Bu ilk kez yıkama işleminden öncesinde bepanthol losyon sürmeniz ve biraz beklettikten sonrasında yıkama aşamasını gerçekleştirmeniz gerekir. Pek çok saç ekim merkezinin bu ilk yıkama için tercit etmekte olduğu temizlik ürünleri, kimyasal içerikli olmayan, sülfat bulunmayan ve paraben olmayan ürünlerdir. Yani kimyasal içerikleri çok az derecede olan güvenilir olan bir ürün ile saçlarınız yıkanmalıdır. Buradaki amaç ise kimyasal maddelerin ekilmiş olan saçlara herhangi bir zarar vermesini önleyebilmektir.

Çok pahalı ürünler almamaya ve kullanmamaya da dikkat etmeniz gerekir. Yani herhangi bir şampuan türü için 150-200 TL vermek oldukça şüphe çekici ve manasızdır. Kimyasal içerikleri bulunmayan güvenilir ürünler, saçları yıkayabilmek için yeterli olur. Pek çok saç ekim merkezinin bu ilk yıkama için kullanmış olduğu ürün de bu şekildedir. Bu süreç ise yaklaşık 2 hafta kadardır. Bu sürenin sonrasında normal ve rutin şampuan kullanımınıza kaldığınız yerden aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Saç Ekim Sonrası İlk İki Hafta Kadar Kullanılacak Şampuan

Saç ekim sonrası ilk iki hafta kadar kullanılacak şampuan nasıl olmalıdır? İlk yıkama işlemi, saç ekim merkezi tarafından yapıldıktan sonra taburcu edilirsiniz ve evinize gidebilirsiniz. Bu taburcunun sonrasında rutin bir şekilde saçlarınızı siz yıkamalısınız. Herkesin kullandığı şampuanlara baktığımızda yoğun şekilde kimyasal içerdiğini görürüz ve bu yüzden de ilk 2 hafta içerisinde az da olsa saçlarınıza bir zarar verme riski oluşabilir. Bu nedenle doğal olan ürünler tavsiye edilmektedir.

Bu ilk 2 hafta içinde kimyasal bulunmayan temizlik ürünleri yardımı ile saçları yıkamak, riskleri de en aza indirecektir. Ama illa normal şampuanınızı kullanmak isterseniz de çok aşırı bir riski yoktur. Ancak bu kritik süreci daha da güvenli bir biçimde geçirebilmek adına ku8llanılmaması daha iyi olacaktır. Yazımız içerisinde hem ucuz hem de güvenilir olan şampuanları bulabilir ve siz de bu şampuanlardan alabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında İdeal Şampuanın Özellikleri

Saç ekimi sonrasında ideal şampuanın özellikleri de bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun için olması gereken bazı özellikler ise şu şekilde sıralanabilir ve uygulanabilir:

 • İyi bir nemlendirici şeklinin olması ve içerik kısmında nemlendirici etkisi olan bir içeriğe sahip olması gerekir.
 • Ödem azaltıcı veya bitirici bir etkiye sahip olması gerekir.
 • İçerik kısmı tabii olmalıdır. Doğal sözünden kastımız ise bitkisel özellikli ve içerikli olmasıdır.
 • Kaşıntı ve tahriş oluşturmayacak özellikle olması gerekir.
 • Güneşin zararlı olan etkilerine karşı da cildi koruyabilmelidir.
 • İçerik kısmında kimyasal olmamalı veya çok az şekilde bulunmalıdır.
 • Saç derilerindeki yaraları da iyileştirebilme etkileri bulunmalıdır.
 • Proliferasyonu, söz konusu kollajen sentezlerini artırabilmeli ve bu şekilde deri üzerinde oluşan sorunları hızlıca ortadan kaldırabilmelidir.

Saç Ekim Sonrasında Kullanılacak Şampuanlar

Saç ekim sonrasında kullanılacak şampuanlar konusunda saçlarınızı yıkayabilmeniz adına birkaç tavsiyemiz var. Pek çok doktor da bu tavsiyeleri hastalarına söylemektedir. Şimdi saçlarına ektirme işlemi yaptırmış olanlar, bu tavsiyelerden bir tanesini kullanmalıdır. Saç ekimi sonrası şampuan için şu şampuanlara önermekteyiz:

 • Dalin Bebek Şampuanı,
 • Sebamed Şampuan,
 • Dermoskin Biotin İçeren Şampuan
 • Sawpoo Şampuan

dalin bebek şampuanı

1. Dalin Bebek Şampuanı

Dalin bebek şampuanı, 10-15 TL civarında bulunabilmektedir. Saç ekimlerinden sonra bu şampuan tavsiye dilen şampuanlar arasındadır. Çünkü içerik kısmında zararlı maddeler yoktur. Bebekler açısından bile güvenilir olan bu dalin şampuan, cildinizi tahriş etmemekte ve sivilce oluşturmamaktadır. Pek çok hekim bu nedenle önermektedir. Siz de ilk 14 gün içerisinde bu şampuanı güven içinde kullanabilirsiniz. Bu iki hafta kadar süreden sonrasında kendi şampuanınıza dönebilirsiniz.

Sebamed Şampuan

2. Sebamed Şampuan

Sebamed şampuan, 30 TL civarında bulunabilmekte ve içerisinde 200 ml. kadar olmaktadır. Bu şampuanın kullanımı da başka bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bu şampuan türü de doktorlarca tavsiye edilmektedir. Senelerdir piyasada bulunan ve genelde de eczanelerde satılan oldukça güvenli birer üründür.

Bebekler açısından kullanıma uygun olanları da vardır. Buna göre ister siz saç tipinize uygun olarak isterseniz de bebekler açısından güvenle kullanılabilir. Bu ürünün içerisindeki pH değeri ise 5.5 kadardır ve ciltleri zararlı olan dış etkenlerden koruyabilir. Bir insan vücudu açısından en ideal olan pH değeri de budur. Pek çok temizleme ürünlerinde bu pH değerleri yoktur.

Dermoskin Biotin İçeren Şaöpuan

3. Dermoskin Biotin İçeren Şampuan

Dermoskin biotin içeren şampuan, piyasada 28 TL civarında bulunmaktadır. Biotin aynı zamanda saç kıllarını besleyebilen B vitaminleri çeşididir. Bu vitamini içinde bulunduran bu şampuanlar, ekilmiş olan kökleri de besleyebilir ve bu kritik süreci daha da iyi şekilde atlatmanızı sağlar. Biotini, bu anlamda ağız yolu ile direkt şekilde de alabilirsiniz. Pek çok hekimin tavsiye ettiği bir temizlik ürünü olarak bilinir. Biotini kapsül şeklinde de saç ekimlerinden sonra kullanılması, doktorlar tarafından önerilmektedir. Çünkü bu vitamin, aslında direk olarak bir saç vitaminidir ve ekilmiş olan saçların da kalitelerini artırabilir. Bu şampuanın kadın ve erkek için olan ayrı ayrı türleri vardır. Buna göre size uygun olan türünü kullanabilirsiniz.

Sawpoo Şampuan

4. Sawpoo Şampuan

Sawpoo şampuan, saw palmetto özütü içermektedir. Piyasada 300 ml. şeklinde 21 TL civarında satılmaktadır. Bu saw palmetto içerisi, saç telleri için oldukça etkili olan ve aynı zamanda saç kıllarını da besleyebilen bir bitki türüdür. Tabii olarak ekilmiş saçlar açısından çok faydalı etkileri vardır. Bu şampuanın saw palmettonun yanında aynı zamanda biotin ve başka vitaminleri barındırıyor olması da önemlidir. İnternetten sipariş edip kullanabilmeniz mümkündür. Fiyatı açısından da oldukça ekonomiktir. Bu anlamda pahalı ürünlerden geri durmanız ve bu saydığımız 4 şampuandan birini kullanmanız yeterli olacaktır.

Related Articles

2 YORUMLAR

 1. listede göremedim ben müşterlerime binox şampuan öneriyorum bu yıl başladık satın alıp müşterilere hediye etmeye çok güzel dönüşümler alıyoruz diğer ekim merkezindeki arkadaşlara da bu şampuanı müşterilerine önermelerini tavsiye ediyorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....