Saç Ekimi Sonrası Şişlik

Saç Ekimi Sonrası Şişlik

Saç ekiminden sonra kafa ve yüz şişmesi hemen hemen her hastada görülebilmektedir. Bu şişlik, operasyonun tamamlandığı andan itibaren başlıyor ve yaklaşık 4-5 gün sürmektedir. Saç ekimi sonrası ilk gün daha fazla olur ama her geçen gün azalır ve sonlanır. Yalnız bu şişme düzeni abartmamak gerekir. Çünkü bu çok fazla değildir. Genel olarak alın, yüz, göz ve kafada ortaya çıkar. Bu ortaya çıkan görüntü doğal bir gelişim süreci olduğunu bilmeliyiz. Sonuç olarak basit bir işlem ama yine de hafif kan akmaları, şişkinlik, yara ve kabuk oluşumu gibi durumlar olacaktır. Saç ekimi sonrası şişlik dikkat ettiğiniz süreçte yüzünüze inmeyecek ve kötü bir görüntü oluşturmayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Şişkinliğin Olma Nedeni

Saç Ekimi Sonrası Şişkinliğin Olma Nedeni?

Şişkinliğin birçok sebebi bulunur. Bu ödemin temel çıkışı ise saç ekimi işlemi yapılmadan önce kafa derisine verilen serumdan kaynaklanır. Bu serumun kafa derisine enjekte edilmesinin amacı, donör bölgesinden alınan saçın kafanın üst bölümüne kolay bir şekilde yerleştirilmesidir. Bu serum enjekte edilmezse kafa derisinde yumuşa meydana gelmez ve ekim işlemi zorlaşır. Enjekte edilen bu serumlar nedeniyle şişkinlik yani ödem oluşmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Şişliğin Alında, Ensede, Gözde ve Yüzde Oluşması

Saç Ekimi Sonrasında Şişliğin Alında, Ensede, Gözde ve Yüzde Oluşması

Öncelikle kafa derisinde ortaya çıkar az az alın, ense, yüze ve göze yayılır. Fakat bu durum herkes de aynı şekilde oluşmamaktadır. Yani şişkinlik bazı kişilerde kafa derisinde kalır, bazı kişilerde de göze, yüze, alna ve enseye yayılır. Genel olarak ise çoğu kişi bu durumu hafif düzeyde yaşamaktadır. İstisna olsa da biraz yoğun yaşayanlar olabilir ama endişe edilecek bir durum yoktur. Genellikle ekim sonrası hastalar kafalarını aşağı eğdikleri vakitlerde, kafadaki bu ödem alın ve yüz bölgesine inmektedir.

Saç Ekiminden Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer

Saç Ekiminden Sonra Şişlik Ne Zaman Geçer?

Bu durum ne kadar sürecek diye düşünebilirsiniz. Hemen ne kadar süreceğini söyleyelim. Buna göre de gerekli önlemleri alırsınız. Bu şişlik yaklaşık 4-5 gün kadar sürer. Bu süreden sonra da tamamen geçmektedir. Bu şişkinliği biraz hızlı atmak süresini kısaltmak sizin elinizdedir. İşte bunun için sizin birkaç ipucu. Şişliği saç ekim işleminin yan etkisi gibi düşünebilirsiniz. Bu durum zamanla azalmaz ise enfeksiyona neden olabilir. Uzun sürmesi de oldukça rahatsız edicidir. İşte bunun için alınacak önlemler;

 • Uyuma sırasında boynunuzun altına birkaç tane yastık alıp kafanızı yüksekte tutmalısınız. Bu önlem şişkinliğinizi azaltır. Aynı zamanda ekilen saçların sürtünmeden dolayı zarara uğrama riskini azaltmış olursunuz.
 • Ödemi ve iyileşme sürecini hızlandırmak için çok ağır etkinlikler yapılmamalı.
 • İlk 5-6 gün aspirin ve ibuprofen kullanmamanız tavsiye edilir. Çünkü bunlar kan inceltici ilaçlar olduğundan ödeme oluşumuna neden olabilir.
 • Ödem azaltıcı ilaçlar vardır, bunları doktorunuz size reçete edecektir. Bunları kullandığınızda kısa süre içerisinde iyileşme yaşayacaksınızdır.
 • Mümkün olduğunca sıvı tüketmelisiniz. Ortalama günde 2 litre kadar su içmelisiniz. Sıvı alımı şişkinliğin giderilmesine kolaylık sağlar.
 • Kenalog, Triamsinolone ve Medrol gibi çok düşük steroid miktarı almalısınız. Bu kafada ki şişkinliğin giderilmesini sağlar. Bu steroidler enjeksiyon şeklinde verilmektedir. Şişliklerin giderilmesi için kortikosteroidler de verilebilmektedir.
 • Şiş olan alanlara 2 saat arayla buz koyabilirsiniz. Buz uygulaması ödemi azaltır ve kısa süre içinde sonlanmasını sağlar. Yalnız soğuk kompres yaparken ekim yapılmış olan bölgeye değdirilmemesi gerekir ve o bölgeye uygulanmamalıdır. Buz torbasını bir havluya koyarak uygulayabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrasında Şişlik Durumunda Steroid Tedavisi

Daha ağır olan evrelerde hastalara fiziksel yöntemlerle birlikte doktorunuzun uygulayacağı medikal steroid uygulaması ile bu sorun rahatlıkla çözülebilir. Steroidler halk arasında kortizon ilaçları olarak bilinir. Tıpta birçok alanda uygulandığı gibi ödem tedavilerinde de uygulanır. Steroid tedavisi birkaç şekilde uygulanmaktadır. Bunlara detaylı bir şekilde bakarsak:

 • Ağızdan olan steroid tedavisi: Ağızdan tablet olarak alınmaktadır. Eğer doktorunuz size önermediyse kullanmamalısınız. Birçok yan etkisi olan bir ilaçtır. Kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Diyabet ve hipertansiyon hastaların da bu daha da önemli olmaktadır. Eğer tuz kısıtlaması yapılmazsa kortizon grubu ilaçlar şişkinliği arttırabilmektedir.
 • İntramuskuler enjeksiyon şeklinde olan steroid uygulaması: Ağır ödem durumlarında doktor tavsiyesi ile uygulanır. İlaç uygulamasında ki dozları burada belirtmedik. Çünkü kişiye göre bu dozlar değişebilmektedir. Buna doktorunuzun karar vermesi daha iyi olacaktır.
 • Anestezi solüsyonuna karıştırılıp yapılan steroid uygulaması: Saç ekimi sonrasında oluşabilecek ödemi baştan engellemek veya azaltmak için baştan yapılabilmektedir. Bu bazı doktorlar tarafından tercih edilebilir.

Saç Ekiminden Sonra Şişlik Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Saç ekimi sonrasında şişlik zararsızdır ve birkaç gün içinde de geçer. Öncelikle saç ekimi sonrasında şişlik olmuş ise öncelikle doktorunuza bildirilmeli.

 • Saç ekimi işleminin sonrasında 3 gün istirahat edilmelidir.
 • Kesinlikle yüzüstü yatılmamalıdır.
 • Kesinlikle kafanızı da öne doğru eğmemelisiniz.
 • 45 derecelik açıyla oturulmalı ve uyunmalıdır. Bu açıyı vermek için arkanıza yastık koyabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca 45 derece açıyla uzanarak dinlenilmelidir. Bu sayede kafa derisi ve alındaki şişkinlikler yüzünüze gelmeyecektir. Şişkinlik ense bölgesine geçecektir. Bu da yüzde oluşan şişkinliği engeller.
 • Bol bol su tüketilmeli.
 • Alın bölgenize veya göz çevrenize birkaç saat arayla buz masajı yapılması şişliğin kaybolmasına yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken saç ekimi ekimi yapılan bölgeye de buz değdirilmemeli.
 • Spor ve yorucu hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Doktorunuzun kullanmanızı önerdiği ilaçlar, solüsyonlar veya kremler aksatılmadan kullanılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik ve DHI Saç Ekimi

DHI saç ekimi yöntemiyle saç ekimi sonrası şişlik ya hiç olmaz ya da diğer yöntemlere göre daha hafif olur. DHI saç ekiminde kafayı şişirmek için izotonik verilmesi gerekli değildir. Yalnızca anestezi sırasında sıvı verilmektedir. Sıvı verilmeden de ekim işlemi rahatlıkla yapılabilir. Bu nedenle şişlik durumları kullanılan diğer yöntemlere göre daha az olur. Saç ekiminden sonra ensede oluşan şişlik için herhangi bir tedaviye de ihtiyaç yoktur. Bu kendiliğinden geçecektir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....