Saç Ekimi Sonrası Spor

Saç Ekiminden Sonra Spor

Saç dökülmesi ve saç kaybı sorunu olan birçok insanın başvurduğu saç ekim yöntemi sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan biri de saç ekimi sonrası spor olmaktadır. Saç ekim sonrasında yapacağınız spor neticesinde vücudunuz aşırı efor sarf edecek ve zorlanma yaşayacaktır. Dolayısıyla spor terlemeye sebep vererek saç köklerinin yerinden oynaması gibi sorunlar oluşturabilecektir. Ayrıca spor kan basıncını artırarak saç köklerimizin yerleştiği kanalların kanamasını da meydan getirebilmektedir. Tüm bu etkenler göz önüne alınarak saç ekimi yapan uzamanlar, saç ekim operasyonları sonrasında belirli bir süre yoga ve hafif yürüyüş dışındaki spor aktivitelerini sakıncalı bulmakta ve uzak durulması gerektiğini belirtmektedir.

Genel olarak sağlıklı bir yaşamın şartlarından olan spor, saç ekimi sonrasında terleme, kanama ve enfeksiyon riskleri gereği ile yapılmaması uygun olmaktadır. Dolayısıyla, vücudun terleyip, zorlanmasına neden olmayan hafif tempolu yürüyüşleri veya yoga gibi hafif sporları, operasyondan yaklaşık 1 hafta sonra yapmanız da sakınca yoktur. Ancak yüzme, vücut geliştirme, koşu, futbol ve voleybol gibi sporları, belli kurallara dikkat etmek şartıyla yaklaşık 4 hafta sonra yapmanız daha iyi olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmanın Sakıncaları

Saç Ekimi Sonrası Spor Yapmanın Sakıncaları

Saç ekim işlemi geneli itibariyle saç dökülmesine dirençli olan ense bölgesinden alınan saçların ihtiyaç olunan ekim bölgesine aktarılmasını sağlayan cerrahi bir uygulamadır. Ekim operasyonlarında, kanallara yerleştirilen saçların tutması hemen gerçekleşmez. Bunun için köklerin yuvalarına adaptasyon sağlaması gerekir. Bu süre içinde de en önemli unsur saç köklerinin korunmasıdır. Bu saç köklerinin korumanın yolu ise saç ekim işleminin ardından birkaç noktaya dikkat etmenize bağlıdır. Bu konuların başında ise spor gelmektedir. Dikkat etmediğiniz takdirde saç ekimi operasyonun başarısını etkilemiş olursunuz. Dolayısıyla zamanından önce spor yaparsanız, birtakım sorunlarla karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Terleme Eksenindeki Sakıncalar

Terleme Eksenindeki Sakıncalar

Saç ekim operasyonları sonrasında yapılan sporun ortay çıkardığı en büyük problemlerden biri spor sırasında vücudumuzun terlemesidir. Terleme saç ekimine çok büyük olumsuzluk getirir. Buna bağlı olarak saç kökleri enfeksiyon ve iltihap riski ile karşı karşıya kalır. Yine saç ekimi sonrası spor yapmaya bağlı olarak oluşan terleme sonucunda, saç köklerinde gereğinden fazla kaşıntılar meydana gelir. Bundan ötürü kişinin saçlarını kaşımak isterken, herhangi bir kök kaybına neden olması olasıdır. Öyle ki terlemeyi önlemek adına yalnızca spor değil cinsel ilişki de uzak durulması gereken noktadır. Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Ekim sırasında deride açılan minik kanallar henüz iyileşmediğinden, saç ekimi sonrası terleme görüldüğü üzere; birçok tehlikeye karşı, ekim bölgesini korumasız bırakmaktadır.

Spor ile Vücudun Zorlanmasına Bağlı Sakıncalar

Spor ile Vücudun Zorlanmasına Bağlı Sakıncalar

Saç ekimi sonrası yapılacak olan spor, efor sarfiyatına ve dolaylı olarak kan basıncındaki değişikliklere neden olmaktadır. Bu da yeni ekilen olan saç köklerinizde kanamanın gerçekleşmesine neden olur. Kılcal damarlardaki baskı nedeniyle oluşan kanamalar, saç köklerinin sağlıklı gelişmesini engeller. Bu kanamaların yoğun olması ise direkt kök kaybına yol açar. Ayrıca spor sırasında saç ekim bölgemiz her türlü tehlikeye karşı korumasız durumda olmaktadır. Dolayısıyla ekim bölgesine alacağınız bir darbe neticesinde ekilen köklerin kaybı söz konusu olacaktır. Bu etkenler göz önüne alınarak uzmanların uyarısı boyunca hareket etmelisiniz. Belirli bir süre spordan uzak durulması en uygun durumdur.

Saç Ekimi Sonrası Spor Faaliyetlerine Ne Zaman Başlanmalı?

Saç Ekimi Sonrası Spor Faaliyetlerine Ne Zaman Başlanmalı?

Saç ekim operasyonları, teknolojinin etkisiyle günümüzde çok rahat bir işlem haline gelmiştir. Dolayısıyla birçok saç problemi yaşayan hasta tarafından da çok popüler ve ilgi çekici bir yöntem olmuştur. Aynı zamanda insanlar teknoloji sayesinde daha da bilinçlenmiştir. Haliyle ehil uzmanlar tarafından cerrahi müdahale ile doğal sonuçların alınması kolaylaşmıştır.  Saç ekim işlemi yapılan hasta, 3 gün sonunda normal yaşantısına dönmektedir. Ancak ekim sonrası bakım için gerekli bazı kurallara uyması gerekmektedir. Ekim sırasında olduğu gibi ekim sonrası süreci de içine alan bu kurallardan biri de saç ekimi sonrası spor ne zaman yapılmalıdır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki sorunun cevabı, yapacağınız spora göre değişiklik göstermektedir. Belirttiğimiz gibi hafif yürüyüş ve yoga gibi sporların yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak vücudumuzu yoran efor harcamamıza sebep olan ağır sporların yapılması noktasında acele etmemeliyiz. Türlerine göre sporlar için beklememiz gereken süreler birbirinden farklıdır. Buna göre;

  • Top ile yapılmakta olan futbol, basketbol ya da voleybol için takribi 1 aydır. Yani saç ekiminden sonra 1 ay geçmesinin ardından bu tür sporları yapabiliriz.
  • Kafaya darbe alınmasına sebep olabilecek dövüş sporları olan judo, karate, tekvando ve güreş gibi sporlarda ise bu süre 2 aya kadar uzamaktadır.
  • Saç ekimi sonrasında bisiklet ve koşu için 3 hafta beklemek yeterli olacaktır.
  • Saç ekiminden sonra GYM gibi hafif egzersizlere 1 aydan sonra başlamak en mantıklısıdır. Daha ağır egzersizlere ise yaklaşık 2-3 ay sonrasında izin verilir.

Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler için bu spordan birkaç ay uzak kalmak önemlidir. Bu belki vücut formlarında bazı olumsuzluklar oluşturacaktır. Ancak eğer kişi spor yapmaya devam ederse bu sefer de kişilerin saç formunda olumsuzluk yaşaması muhtemeldir. Vücut geliştirme diğer spor dallarına kıyasla daha fazla enerji gerektirir. Bu da kişinin daha fazla terlemesine, dolayısıyla ekim bölgesinin daha fazla tahriş olmasına neden olur. Vücut geliştirme sporuyla ilgilenenlerin ayrıca merak ettiği bir soru daha vardır. Bu soru amino asit ve protein gibi besin takviyelerini operasyondan sonra ne zaman kullanacakları hakkındadır.  Kas yapına destek veren bu besin takviyeleri yaklaşık 1 ay sonra rahatlıkla alınabilir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....