Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gerekenler

Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler konusunda gerekli bilgi, uygulama sonrasında doktor tarafından hastalara verilir. Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça önemlidir. Aksi taktirde uygulamadan istenilen sonuçların alınamayacağı gibi, daha birçok farklı sağlık probleminin de ortaya çıkması söz konusu olur.

Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gerekenler Neler?

Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler konusunda bilinmesi gereken birkaç önemli detay bulunur. Bu detaylar yine doktor tarafından hastalara bildirilir. Saç ekimi uygulamaları bazı durumlarda bir takım özel tetkik ve işlemler gerektirir. Bu durumda hastaların yasaklı konulara daha fazla dikkat etmesi, iyileşme sürecinin yolunda gitmesi açısından önemlidir.

Saç ekimi sonrasında genel anlamda dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir,

 • Sürekli olarak duş almaya yönlendirecek her türlü ağır spor etkinliğinden uzak durulmalıdır.
 • Stresli ortamlara girilmemelidir.
 • Saç ekimi sonrasında birkaç gün boyunca cinsel ilişki yaşanmamalıdır.
 • Yatış pozisyonuna dikkat etmek ve mümkün olduğunca sırt üstü yatmak önemlidir.
 • Saç ekimi işlemini gerçekleştiren doktorun verdiği ilaçları saatinde ve kullanım şartlarına göre kullanmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Gün Yapılmaması Gerekenler

Saç ekimi sonrası iyileşme süreci aşamalı olarak ilerler. Bu doğrultuda iyileşmeye dair belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Bu süreçte iyileşmeye dair önemli sonuçlar elde edebilmeniz için şu maddelere dikkat etmeniz gerekir;

 • Saç ekimi sonrası ilk gün kesinlikle saçlar yıkanmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrasında ikinci gün, uygulamanın yapıldığı merkeze gidilerek pansuman yaptırılmalıdır.
 • Uygulama sonrasında özellikle ilk 3 gün güneşe çıkmamak gerekir.
 • Saç ekimi işlemi eğer yaz mevsimine denk gelmiş ise, dışarı çıkılacağı durumda mutlaka özel pamuklu kumaşlardan üretilen şapkaların giyilmesi gerekir.
 • Saç ekimi yapılan bölgeye hiçbir yer ile temas ettirmemek ve olabildiğince korumak gerekir.
 • Uygulama sonrasında ilk 3 gün sigara ve alkol başta olmak üzere her türlü zararlı maddenin kullanımından uzak durulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İlk 15 Gün Yapılmaması Gerekenler

Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler konusunda ilk 15 gün içerisinde dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Saç ekiminin yapıldığı bölge doktor kontrolünde yıkanmalıdır.
 • Saç ekiminin uygulandığı bölgede yıkama sırasında hangi şampuan ve ürünlerin kullanılacağı mutlaka doktor tarafından belirlenmelidir.
 • Saç ekimi sonrası ilk hafta, deride kabuklanmalar meydana gelmeye başlar. Bu durumda kesinlikle kafa derisi kaşınmamalı ve kabuklar temizlenmeye çalışılmamalıdır.

Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler genel hatları ile bu şekildedir. Uygulama sonrası sağlığınızı riske atmamak ve iyileşme sürecinizi uzatmamak için olabildiğince yasaklı konulara dikkat etmeniz önerilir.

Saç ekimi sonrası yapılmaması gerekenler makalemizin sonuna geldik. Bu tarz makaleler için https://sachakkinda.com/kategori/sac-ekimi/ sayfamızı güncel olarak takip edebilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....