Saç Ekiminden Sonra Yıkama

Saç Ekiminden Sonra Yıkama

Saç ekimi işleminin başarılı sonuç vermesi için ve yeni saçlarınıza kavuşmanız için saç ekimi operasyonu kadar saç ekimi sonrası yapılacak olanlar da önemlidir.  Saç ekiminden sonra yıkama da yapılması gerekenler arasındadır. Saç ekiminden sonra yıkama, dikkat edilmesi gereken oldukça hassas bir konu. Burada önemli olan saç ekimi sonrasında yıkama konusunun ne kadar önemli olduğunu anlamak ve kurallara uygun bir şekilde yıkama gerçekleşmelidir.

Saç ekiminden sonra yaklaşık 3-4 gün sonra normal yıkama yapılır fakat bu yıkama kabuklar dökülene dek losyonla ve ovalamadan yapılmalı. Saç ekimi sonrası yıkama zorunlu durumlarda tek başına yapılabilecek bir işlem. Ancak daha rahat uygulanabilmesi için yanınızda size yardım edebilecek birinin olması gerekir. Saç ekimi konusunda ilk yıkama 3. gün veya doktor önerisine göre 4. gün yapılabilir. Saç ekimi sonrasında ilk yıkamanın doktor tarafından yapılması önerilir.

15 gün boyunca saçların düzenli bir şekilde en az 1 kez yıkanması gerekir. Saç ekiminden sonra ilk yıkama 30 dakika kadar sürer.

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Neden Önemli

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Neden Önemli?

Evde kendi başınıza veya saç ekim merkezinde doktorunuz tarafından yapılacak olan ilk yıkama için,

 • Saç ekimi sonrasında ilk yıkama esnasında ekilmiş olan saç kökleri tam olarak yerlerine adapte olamamıştır. Yapılacak yanlış bir hareket saç köklerinin zarar görmesine neden olabilir.
 • Saç ekimi sonrasında ilk yıkama ile operasyon sonrasında oluşan saç köklerindeki kabuklanma temizlenmeye başlar. Böylelikle saç kökleri nefes alır.
 • Saç ekimi sonrasında yıkama yapılırken temizlenecek olan kabuklanmanın kurallara uygun bir biçimde yıkama yapılmadığında saç köklerine zarar verebilirsiniz.
 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve sonrası yıkamaların saç köklerinin güçlenmesi ve yerlerine adapte olması beslenmeye başlamasına olanak sağlamakta.
 • Saç ekimi sonrası yıkama önemli çünkü ilk yıkama da gerekli özen gösterilmezse hasar verilen saç kökleri çıkmayabilir.

Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı ise saç ekiminin sonrasında 3. gün ekilen saçların yıkanması için uygun bir zamandır. Fakat imkânınız var ise ilk saçların yıkanmasını doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Saç Yıkanmasında Adım 1 Hazırlık

Saç Yıkanmasında Adım 1: Hazırlık

Saçlarınızı yıkarken rahat hareket edebilmek adına ilk adımımız hazırlık aşamasıdır. Hazırlık aşaması, saçı yıkamak için gerekli olan malzemeleri yanınıza getirmeniz ve hazırlanmasından ibaret. Sonrasında ise bunları tek tek aramak sıkıntıya neden olabilir. Yanınızda siz yardım edecek biri olursa sizin için daha iyi olacaktır.

Saç Ekiminden Sonra Yıkama İçin Gerekli Olan Malzemeler

Saç Ekiminden Sonra Yıkama İçin Gerekli Olan Malzemeler

 • Saç için yumuşatıcı losyon: Bu losyon yalnızca ilk yıkama içindir. İlk yıkamadan sonra kabuklanan saç kökleri kabuklarından rahatlıkla ayrılabilmesi için yumuşamasını sağlar ve saç ekiminden sonra yıkama için oldukça önemlidir bunlar.
 • Saç için ılık su: Suyun sıcaklığı da oldukça önemli bir detaydır. Hızlı değişimleri olmayan aniden fışkırmayan düzgün bir duş başlığı kullanılmalıdır. Beklenmedik ve nadiren yaşanan böyle durumlar saç köklerinin zarar görmesine neden olur. Suyunuzun ılık ve tazyiksiz olmasına dikkat edin.
 • Saç için şampuan: Saç ekimi sonrasında günlük günlük bir şampuan kullanabilirsiniz ve doktorunuzun size tavsiye edeceği özel şampuanları da kullanabilirsiniz.
 • Saç için yumuşak havlu: Saç ekiminden sonra havlunun nasıl olması gerektiği ve havlunun nasıl kullanılacağı da önemlidir. Mutlaka yumuşak olan bir havluyu seçmeliyiz. Havlu yerine saç kurutma makinesi de tercih edebiliriz ama kullanırken mümkün olduğunca dikkatli olunmalıdır.

Saç Yıkanmasında Adım 2 Losyon Kullanımı

Saç Ekimi Sonrasında Adım 2: Losyon Kullanımı

Saç ekimi sonrasında losyon kullanımı için baktığımız da operasyon sonrasında saç köklerinde kabuklar oluşur ve bunların yumuşatılıp, kıl köklerine zarar vermeden yapılması yavaş yavaş çıkmalarını sağlayacaktır. Saç ekiminden sonra losyon kullanılmasındaki amaç, yıkama öncesinde oluşan kabukların yumuşaması içindir.

Saç ekiminden sonra Bepanthol losyon kullanımı için doktorlar tarafından en çok tavsiye edilen bepanthol losyonudur.  Fakat alacağınız ürünün krem veya niteliğinde yoğun ve katı olmaması dikkat edin. Losyon olarak satılan akıcı ve soft olması gerekir.  Saç ekiminden sonra Bepanthol losyon kullanımının yanında muadili kıvamda başka markaları da kullanabilirsiniz. Ama en doğrusu doktorunuz tarafından size tavsiye edilen losyonu kullanmak.

Bepanthol losyonun yara iyileştirici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Fakat saç ekimi sonrasında yıkama sırasında kremin kullanımının amacı yaranın iyileşmesinden ziyade kabukların yumuşatılarak yıkama sırasında daha rahat dökülmesi içindir. Saç ekiminden sonra bepanthol kullanımı, her iki amaca yönelik destekleyici olduğundan tercih edilebilir.

Hazırlık adımı sonrasında saç ekimi sonrası yıkama işlemi için hazırsınız. Bunun için öncelik olarak doktorunuzun size tavsiye ettiği losyonu parmaklarınıza bir miktar dökün.

 • Sonrasında parmaklarınızı ekim yapılan bölgeye dokundurun.
 • Burada en önemli olan losyonun bol miktarda kullanılmasıdır.
 • Elinizle sürtme hareketi yapmamalısınız.
 • Losyonu yumuşak hareketlerle tüm ekilen saç köklerine gelebilecek bir şekilde sürülmeli.
 • Losyonun yoğun ve beyaz bir şekilde ekim yapılan saç köklerini kapladığından emin olmalısınız.
 • Bu şekilde 20 dakika veya 1 saat kadar bekletin. Saç diplerin de olan kabukların yumuşaması gerekir, bu süre kişiden kişiye değişir çünkü kabuklaşma oranı herkes de aynı değildir.

Saç ekimi sonrasında yıkama da bir kereye mahsus uygulanan losyon işlemi, saçların beslenmesini sağlamaz. Buradaki amaç operasyon sonrasında saç köklerinin pıhtılaşmış olan kanın, küçük kabuklanmaların hassas olan saç köklerine zarar vermeyecek bir şekilde çıkmasını sağlamaktır. Yeni yeni iyileşmeye başlayan saç kökleri için saç ekiminden sonra yıkama işlemi hücre yenileyici sahip bephantol losyonla yapılması uygun olabilir. Ayrıntılı bilgi için Saç Ekimi Sonrası Bepanthol Losyon Kullanımı adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Saçların Yıkanmasında Adım 3

Saçların Yıkanmasında 3. Adım

Saç ekiminden sonra yıkama işleminin 3. adımı saçların yıkanması olacaktır. Losyon ile beklettiğiniz saç kökleri, yumuşar ve yıkamaya hazır bir hale gelir. İlk başta isteğe bağlı bir şekilde  losyonun fazlasını yumuşak bir havlu ya da kağıt peçeteye yalnızca üzerine hafif bir biçimde dokundurarak alabilirsiniz.

 • Suyunuzun sıcaklığını ayarlayın.
 • Suyunuzun fazla hızlı akmamasına dikkat etmelisiniz.
 • Saçlar üzerinde suyu yavaşça gezdirin.
 • Losyonun fazlası gittiğinden emin olduğunuzda şampuanı eliniz ile köpürtün
 • Köpürtmüş olduğunuz elinizi hafif bir şekilde dokundurarak saç kökleri yeterince köpüklenip yavaş yavaş bu işleme devam edelim.
 • Parmaklarımızla çok hafif hareketlerle köpüğün saç köklerine geçmesini sağlayalım.
 • Daha sonrasında saçımızı durulayalım.
 • Saç yıkama işlemini iki kere yapabilirsiniz.

Saçların Kurutulması Adım 4

Saçların Kurutulması Adım 4

Saç ekiminden sonra yıkama işleminin son aşaması saçın kurulanmasıdır. Bu aşama saç kurutma makinesi veya yumuşak bir havlu ile yapılabilmektedir. Saç ekiminden sonra yıkama da saç kökleri ıslak bırakılmamalı. Durulanan saçların üstüne yumuşak havlu bırakılır ve tekrar çekilir. Hiçbir şekilde sürtme hareketi yapılmamalıdır. Havlu ile kurulama yaparken havlunuzu avuç içine alın ve saçlarınıza suyunu alacak bir şekilde hafifçe bastırın ve çekin. Saç köklerindeki fazla suyu alana kadar bunu yapabilirsiniz.

Kurutma makinesi ile kuruttuğunuz da ise makinenizi en düşük seviyede çalıştırmalısınız. Saç kurutma makinesi en düşün sıcaklıkta olmalıdır. Saç köklerine yaklaşık 30 cm uzaklıktan tutulmalıdır. Saçlarınızın kuruması biraz uzun sürebilir bu şekilde ama saç kökleriniz zarar görmemiş olacak bu şekilde.

 

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....