Saç Kazıtmak Saç Dökülmesini Önler Mi?

Saç Kazıtmak

Herkesin dile getirdiği ancak yanlış olan bir bilgi de saç kazıtmanın daha gür saçlara sahip olmayı sağlayacak olduğudur. Ancak saç kazıtmak saça faydalı mı sorusunun cevabı “evet” olabilir. Saçı dökülen ya da saçında değişik problemler yaşayanlar hem yazılı kaynaklardan hem de çevrelerinden çeşitli yöntemler duyarlar. Dolayısıyla çare bulmak duydukları bilgileri uygularlar. Saç kazıtmanın bilinen hiçbir zararı yoktur. Ancak dökülen saçların tekrar yerine gelmesi içinde hiçbir etkisi yoktur.

İnsanlar saçları dökülmeye başladığı zaman saçlarını kazıtmanın buna çare olduğunu düşünmekteler. Hatta üst üste birkaç kez çıktıkça saçlarını kazıtmaya da devam ederler. Fakat bu yalnızca zaman kaybıdır. Siz alınması gereken tedbiri almadığınız için bu kazıtma işlemi sırasındaki zamanda saçlarınızın daha fazla dökülmesine neden olabilirsiniz.

Saç Neden Kazıtılır?

Saç Neden Kazıtılır?

Saç dökülmesi ve saç kaybı sorunu yaşayan insanların dökülen saçlarının yeniden daha gür ve çok olarak çıkmasını umut ederek ilk yaptıkları işlem saçların kazıtılması yani usturaya vurulmasıdır. Geçmişte ve günümüzde birçok insan bu yöntemin dökülen saçları tekrar çıkaracağına inanmıştır. Ancak hiçbir bilimsel ve klinik araştırmaya dayanmayan ve uydurma olan bu bilgi insanlara umut, zaman ve para kaybı yaşatmaktadır. Bu yapılan bilimsel çalışmalar doğrultusunda da kanıtlanmış ve saçı kazıtmanın herhangi bir etkisinin ya da başarısının olmadığı görülmüştür. İşlevini kaybetmiş olan bir saç kökünün bu teknikle eski faaliyetini sürdürmesi imkânsızdır ve sonuç olumlu cevap vermeyecektir. Bu noktada kulaktan dolma bilgilerle hareket etmekten kaçınmanız çok doğru olacaktır.

Saç Kazıtmak Dökülmeyi Önler Mi?

Saç Kazıtmak Dökülmeyi Önler mi?

Bu sorunun cevabını konunun bir uzmanı olarak vermemiz gerekirse kesin ve net bir cevapla önlemez olacaktır. Fakat neden bu tarz bir düşünce olduğunu açıklamak istiyoruz. Saçları uzun olan insanlar saçlarının fazlaca döküldüğüne tanık olurlar. Ancak saçlarını kazıtıp sıfıra vurduklarında ise dökülen saçları kısa olmasından mütevellit olağan dökülmeyi gözlemleyemezler. Haliyle bu durumda saç dökülmesi problemlerinin sonlandığını düşünürler. Oysaki saç aynı şekilde dökülmeye devam etmektedir. Mesela sağlıklı bir insanın saçından günlük 100-200 civarında saç teli dökülmektedir ve bunu neredeyse hiç kimse görememektedir. Seyrek Saç Problemi hakkında yazımızı da okumayı unutmayın!

Saçı Kazıtmak Saçı Gürleştirir mi?

Öncelikle söylemek gerekir ki seyrek ya da gür saç doğuştan gelen bir özelliktir. Seyrek saçları kazıtarak gürleştirmek de maalesef olağan bir şey değildir. Saçın gürleşmesi için saçın kalitesinin artış göstermesi lazım. Doğal olarak bu problemin çözümünü ekstra vitamin takviyeleri ile karşılamanız gerekir. Bunun için saç köklerini besleyen ve güçlendiren B7 yani biotin takviyesi uygulayabilirsiniz. Biotin sürekli kullandığınız zaman saç kalitenizde ki artışı da zaman içerisinde gözlemleyeceksiniz.

Sonuç olarak genel bir kanı olan saç kazıtmanın saçları gürleştirmek için de herhangi bir etki sağlamayıp olumlu sonuç alınamayacaktır. Saç dökülmesi, saç kaybı ya da saç kalitesi ile alakalı sorunlarınızın olması çok normaldir. Ancak bunun için çevreden gelen bilgilerden ziyade işin uzmanına danışmalısınız. Dolayısıyla geçerli ve doğru tanı konulabilmesi için uzman bir doktora görünmelisiniz. Yaptıracağınız testler sonucunda dökülme sorununun ana kaynağını öğreneceksiniz. Dolayısıyla buna göre de bir tedavi yöntemi seçip ilerleyeceksiniz.

Saç Kazıtmanın Faydaları

Saç Kazıtmanın Faydaları

Toplumumuzda saç kazıtmak hakkında pek çok kulaktan dolma bilgi vardır. Ekseriyetle halkımızın bilinçsiz davranarak uzman kişilere sormamasından bu bilgiler yayılmaktadır. Bu kulaktan dolma bilgilerin başında saç kazıtmanın faydaları vardır söylentisi gelmektedir. Maalesef bu insanlara sunulan bilimsel bir araştırma sonucu değildir. Aksine kanıtlanmış hiçbir sonucu da yoktur. Bu saç kazıtmasından her insanın beklentisi farklı olmaktadır. Ancak kimi insanlar saçlarını kazıtarak saçlarında oluşan mantar kepek gibi hastalıklarından tez zamanda kurtulmak ister. Kimileri de saçlarını kesmeleri halinde dökülen saçların tekrardan çıkacaklarına inanırlar. Bir diğer yanlış bilgi de seyrek olan saçların saç kazıtmak sonrası daha kuvvetli bir şekilde çıkacağı bilgisidir. Ancak saç kazıtan insanların bu beklentilerine bir karşılık bulmaları çok zordur. Çünkü dökülen saçların büyük bir çoğunluğu genetik faktörlerin sonucunda meydana gelmektedir.

Saçkıran, Kepek Problemleri ve Saç Kazıtmak

Saçkıran, Kepek Problemleri ve Saç Kazıtmak

Bir diğer yanlış bilgi de saç kıran hastalığı ile ilgilidir. Saç kazıtmanın saç kıran hastalığına çözüm olduğunu düşünen birçok insan var. Anca saç kıran hastalığı strese bağlı görülen bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla stresten uzak bir yaşam tarzı ile bu hastalığın önüne geçmek yöntemlerden biridir. Bir diğer kesin yöntem ise saç ekimi operasyonudur. Saç ekimi operasyonu sayesinde saç kıran rahatsızlığını kolaylıkla atlatabilirsiniz. Elbette öncesinde uzman bir doktorla görüşmek şart. Sonuç olarak bağışıklık sisteminde ve sinir sisteminden kaynaklanan bu hastalık için saç kazımanın hiçbir faydası yoktur.

Erkek ve kadınlarda görülen en büyük problemlerden biri de kepek problemidir. Saçı kazıtmak kepeği önlemede faydalı mı diye de oldukça soru sorulmaktadır. Kepeklenme az ya da çok fazla miktarlarda olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkar. Az miktarlarda görülen kepek, saç dökülmesi saçlı derinin kendini yenilemesinden meydana gelen kabukların soyularak kendini yenilenmesinden ötürü oluşur.

Çok fazla miktarda oluşan kepek ise saç derisinin kendini yenilemesi değil de saçlarda oluşan mantarlardan meydana gelmektedir. Saçta oluşan mantarlar çok fazla miktarda kaşıntıya sebep olur. Dolayısıyla çok fazla miktarda kepek oluşumu ortaya çıkar. Saç kazıtmanın saç mantarlarının bir kısmını götürür. Bu nedenle saçlı derinin daha kolay havalanmasıyla geçici bir çözüm sunmaktadır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....