Sakal Şekilleri

Sakal Şekilleri

Sakal şekilleri geçmişten günümüze bir erkeğin üstünde durduğu en önemli konulardan biri olmuştur. Birçok toplum ve kültürde sakal üzerinde yapılan şekillendirmelere birtakım değerler yüklenmiştir. Bu açıdan sakal şekilleri bir erkeğin kişisel beğenileri hakkında birçok ipucunu bizlere verebilmektedir. Sakal bir bakıma erkeklerin kendilerini nasıl güzel gördüklerini ya da başka insanların onları nasıl görmelerini istediğine göre şekil alır. Bundan dolayı sakal bırakmak, sakallara şekil vermek erkeklerin dış görünüşleri için önemli bir rol oynar. Aynı zamanda sakallarına gereken özeni gösteren erkekler, insanların gözünde bakımlı erkek olarak da görülmektedir.

Erkek Sakal Modelleri

Erkek Sakal Modelleri

Sakal şekilleri veya sakal modelleri belirlerken birkaç önemli nokta vardır. Erkekler sakal modellerini belirlerken kendilerine, daha doğrusu kendi yüz yapılarına uygun bir sakal tercih etmelidir. Bunun belki de en önemli nokta olduğunu söyleyebiliriz. Bu açıdan kişinin kendi yüz hatlarını iyi bilmesi ve sakal planlamasını bu doğrultuda gerçekleştirmesi daha doğru ve daha doğal sonuçlar verecektir. Sakal modeli yüze göre belirlendikten sonra akabinde bıyık bırakılıp bırakılmayacağına karar verilmelidir. Bu da önemli noktalardan ikincisini oluşturmaktadır. Bazı sakal modelleri bıyık ile mükemmel bir uyum yakalarken bazı sakal şekilleri uyumsuz olmaktadır. Bu noktalara önem vererek sizler de kendinize uygun sakal modelinde karar kılabilirsiniz.

  • Yüz yapısı kare olan erkekler genellikle yüz hatlarını öne çıkaran modeller tercih etmektedir. Bundan dolayı çene bölgesinde bırakılan uzun bir sakal ya da yanakların traş edildiği sakal modelleri daha çok tercih edilmelidir.
  • Yüz yapısı yuvarlak olan erkekler için de yine aynı şekilde çene bölgesinde uzun sakal tercih edilebilir. Ancak kenarların simetrik bırakılması, kişiye daha sert bir ifade katabilmektedir.
  • Yüz yapısı daha çok dikdörtgen olan erkeklerin bu modellerin aksine çene bölgesinde kısa sakal bırakması tavsiye edilmektedir.
  • Yüz yapısı oval olan erkekler ise yüzlerinde geri plana atmak istedikleri bölge doğrultusunda bir sakal şekli tercih edebilirler.

En Tarz Sakal Modelleri

Dilerseniz şimdi hep beraber tarz olan sakal modellerine geçiş yapalım;

  • Kirli Sakal: Neredeyse bütün yüz tiplerine en çok yakışan sakal modellerinden biridir. Kirli sakal bırakmak da oldukça kolaydır. Yapmanız gereken şey, sakallarınızı tıraş ettikten sonra herhangi bir müdahale etmemektir. Bu sayede kolaylıkla birkaç gün içerisinde kirli sakal oluşacaktır.
  • Cücük Sakalı: Cücük sakalı tercih etmek isterseniz alt dudak ve çene arasındaki çukurda sakal bırakmanız gerecektir. Ancak söylemek gerekirse bu sakal genelde tek başına bırakılmıyor. Şayet tek başına kullanmak isterseniz tüm dikkati çeneye ve dudaklara verirsiniz. Tek başına kullanımı bu bölgeyi ortaya çıkarmak isteyen erkekler tarafından tercih edilmektedir.
  • Top Sakal: Top sakalda birçok erkek tarafından sıkça kullanılmaktadır. Top sakal bırakmak için yanaklarınızı tıraş etmelisiniz. Bu sayede sadece çenede sakalınız kalacaktır. Aynı zamanda bıyıklarınızı da kesmemelisiniz. Bu sakal türü genelde kare yüz hatlarına sahip kişilere daha çok yakışmaktadır.
  • Keçi Sakalı: Keçi sakalı da sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Bu sakal modeli için sadece çenenin ucundaki sakalınızı üçgen şekilde uzatmalısınız. Tıpkı top sakal gibi kare yüzlere daha fazla yakışmaktadır. Keçi sakalının yanında bıyık da bırakmak isterseniz, yuvarlak yüz hatlarına daha fazla yakıştığını söylemeliyiz.
  • İnce Sakal: Eğer son yılların en moda sakal modelini soracak olursanız cevabımız ince sakal olacaktır. Bu sakal modeli de kare yüz hatlarına sahip kişilere daha çok yakışmaktadır. Bu sakal modelinde sakal favorilerle birleşmektedir. Ancak normal sakaldaki gibi çok gür olmayan bir sakal tercih edilir. Aynı zamanda kenarları da keskin bir şekilde alınmalıdır.
  • Dutch Sakalı: Bu sakal modeli oduncu sakalı olarak da geçmektedir. Kare yüz hatlarının aksine oval yüzlere daha çok yakışmaktadır. Dutch sakal modelinde bıyıklar kesilir. Bıyığınızla beraber bir sakal kombini istiyorsanız bu modeli tercih etmemelisiniz.

Sakal Bakımı Hakkında

Sakal Bakımı Hakkında

Sakallarınızın bakımı için ürün alırken içeriğine özellikle çok dikkat etmeniz gerekecektir. Paraben, parfüm ve silikon içeren ürünlerden uzak durun. Çünkü bu tür kimyasal içerikli ürünler cildin zarar görmesine neden olur, özellikle de hassas cilt yapısına sahip olanlarda. Sakallarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmak için de içeriğinde B, D ve E vitaminleriyle biyotin, magnezyum, çinko gibi besleyici maddelerin olduğu ürünleri tercih edin. Cildiniz sivilcelenmeye yatkınsa, antioksidan ve antiinflamatuvar içerikli ürünleri kullanın. Sağlıklı, hoş kokan ve yumuşacık sakallar için kendinize uygun bir bakım rutini oluşturun. Yağ uygulaması, wax kullanımı, aftershave ürünleri kullanma ve yüzünüzü temizleme adımlarını haftada en az birkaç kez uygulamanızda fayda var. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de özen göstermeniz gerekiyor. Sakalınızın sağlıklı olmasını ve güzel kokmasını istiyorsanız, bu adımları takip etmenizi öneririz.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....