Seyrek Saç Problemi için Kesin Çözüm

Seyrek Saç Problemi

Gür ve sağlıklı saçlar herkesin hayalidir. Hem kadınlar hem de erkekler seyrek saç problemi yaşamaktadır. Günümüz insanlarının sıkıntılarından birisi de doğal olarak bu tip problemler olmaktadır. Seyrek saç problemi genetik olabileceği gibi, sonradan herhangi bir sebepten dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Bunun temel sebebi zayıf saç kökleridir. Saç köklerinin zayıf kalması, saç tellerinin de ince ve sağlıksız olmasına sebep oluyor. Ayıca seyrek saç problemine yol açan başka faktörler de bulunuyor. Bunlar;

 • Stres,
 • Hormonal değişiklikler,
 • Vücut direncini düşüren bazı hastalıklar,
 • Kanser ilacı gibi içeriği farklı ilaçlar kullanmak,
 • Saça uygulanan kimyasal işlemler ve ısı,

Bu faktörler saçların dökülmesine, zayıf kalmasına ve seyrekleşmesine yol açmaktadır. Özellikle de 30’lu yaşlarda kendini iyice göstermeye başlayan seyrek saç problemi, yaş ilerledikçe kelliğe doğru evrilebilmektedir.

Saçlar Neden Seyrekleşir?

Saçlar Neden Seyrekleşir?

Milyonlarca kişinin aklında saçlar neden seyrekleşir sorusu bulunuyor. Çünkü seyrek saçlar kişi için olumsuz bazı unsurlar ortaya koyuyor. Bunlar;

 • Seyrek saçın kişiyi bakımsız ve sağlıksız göstermesi,
 • Kişinin saçını istediği gibi şekillendirebilmesini engellemesi,
 • Seyrek saç probleminin kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermesi,

Tüm bu faktörler seyrek saç problemi olan insanların mutsuz olması için birkaç nedendir. Bu nedenle insanlık uzun yıllardır seyrek saçlarına çözüm arayışındadır. Seyrek saç sorununun birden fazla nedeni olabilir. Ancak şimdiye kadar saptanabilmiş seyrek saç nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır.

 • Dökülmeye bağlı seyrekleşme,
 • Genetik faktörlere bağlı seyrekleşme,

Buradaki, genetik yatkınlık aslında doğuştan gelen saç seyrekliğidir. Kişinin ailesinde seyrek saç sorunu yaşayan başka kişiler de var ise yaşadığı durum muhtemelen genetik yatkınlıktan kaynaklanmaktadır. Ancak bu kişiler biraz şanslıdır. Çünkü genetik yatkınlığa bağlı saç seyrekliği, ciddi saç kayıplarına yol açmaz. Hatta saç dökülmeleri belli bir noktadan sonra durur. Ayrıca bu kişiler saç köklerini güçlendirici bakımlar uygulayarak saçlarının seyrekleşmesini engelleyebilir ve daha dolgun bir görünüme kavuşabilir.

Eğer kişide dökülmeye bağlı seyrek saç problemi var ise bunun altta yatan sebebi mutlak araştırılmalıdır. Çünkü dökülmeye bağlı seyrek saç daha sonra kelliğe de sebep olabilmektedir. Buradaki dökülme stresten kaynaklanabileceği gibi, hormonal değişimlerle alakalı da olabilir. Bu tip durumlarda hastaların kalıcı çözümlere ihtiyacı bulunacaktır.

Seyrek Saç Tedavisi

Günümüzde hemen her şeyin olduğu gibi seyrek saçların da çaresi vardır. Seyrek saç tedavisi seyrekliğe neden olan sebebe göre değişkenlik gösterebilir. Yani seyrekliğe sebep olan nedenin önce tedavi sürecinde tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durum genetik olabileceği gibi metabolik de olabilmektedir. Ayrıca seyrek saç tedavisinde asıl amaç saç köklerini güçlendirmek olacağından, tedavi süreci birkaç yıla da yayılabilir. Hastanın bu süreçte aceleci davranmaması son derece önemlidir.

Seyrek Saç Problemi ve PRP

PRP

Kişiden alınan kan hücreleri, özel bir teknik ile alyuvarlarından arındırılır. Geriye hücre yenileme özelliği bulunan akyuvarlar bırakılır. Bu akyuvarlar kişinin saç derisine enjekte edilir. Bu işlem tek başına kullanılabileceği gibi, saç ekimi ile birlikte de kullanılabilir. Böylelikle kişinin saç derisinde hızla hücre yenilenmesi yaşanır ve yeni saç kökleri oluşur.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi alınan ilk aksiyonlar arasında bulunmaktadır. Eğer ilaç tedavisi çözüm getirmez ise farklı teknikler denenebilir. Bu tedaviler ile saç dökülmesine sebep olan DHT hormonu baskılanır. Böylelikle saç dökülmesine sebep olan tüm sorunlar büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olur.

Seyrek Saç Problemi ve Mezoterapi

Mezoterapi

Saç mezoterapisi ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan, oldukça başarılı bir tekniktir. Özel olarak hazırlanan vitamin destekleri, saç köklerine enjekte edilir ve saç köklerinin güçlenmesi sağlanır.

Saç Ekimi

Saç ekimi belki de en sık sorulan sorular arasında bulunuyor. Elbette seyrek saç tedavisinde saç ekiminin yeri bulunuyor. Ancak öncelikle hastanın uzman kontrolünde, çeşitli ilaçlar ile tedavisinin yapılması gerekiyor. Ayrıca saç dökülmesi kafanın genelinde var ise ki buna difüz dökülme adı verilir, saç ekimi çok başarılı olmayacaktır. Aynı şekilde donör bölgede yeterli miktarda greft yoksa da yine saç ekimi mümkün olmayacaktır.

Seyrek saç tedavisinde eğer saç ekimi tercih edilecek ise öncelikle donör bölgede yeterli miktarda greft sayısının bulunması şarttır. Ayrıca kafanın belli bir noktasında seyrekliğin bulunması gerekmektedir. Bu koşullara uygun olan hastalar uzman kontrolünde saç ekimine alınabilmektedir.

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Seyrekliğin en önemli sebeplerinden biri aşırı saç dökülmesidir. Eğer önlenmez ise kelliğe doğru gidebilir. Vücuttaki hemen her değişimden etkilenen saç kökleri zayıfladığında saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır. Bunun altında yatan pek çok sebep vardır. Ancak öncelikle yaşanan durumun aşırı saç dökülmesi olup olmadığının kontrolü sağlanmalıdır. Bunun için ise şu yollar izlenmelidir;

 • Yastık üzerinde kalan saç teliniz 15’den fazla ise,
 • Elinizi her saçınıza attığınızda mutlaka en az 1 tane saç teli geliyor ise,
 • Banyo sırasında dökülen saçlarınız gideri tıkayacak kadar çok ise,
 • Kafa derinizi gösterecek kadar saç kaybı yaşadıysanız,

Aşırı saç dökülmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz. İşte saç dökülmesinin altında yata sebepler;

 • Kronik stres,
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları ve dengesiz, yetersiz beslenme,
 • Malarya, AIDS, Tifo gibi sistemik hastalıklar,
 • Yoğun kimyasal işleme ve ısıya maruz kalmak,

Aşırı saç dökülmesini normal saç dökülmesinden ayıran önemli sebepler bunlardır. Bu durumlardan bir ya da birkaçı her gün hastada 200 – 300 tel arası saçın dökülmesine yol açabilmektedir. Kadınların üst üste saçını kimyasal boyalar ile boyatması ya da fön ve benzer ısıya maruz bırakması da kronik dökülmelere yol açabilmektedir.

Stresin Saç Seyrekliğindeki Rolü

Stresin Saç Seyrekliğindeki Rolü

Stres aslında saç dökülmesine, dolaylı olarak da saç seyrekliğine yol açar. Aslında basit bir sebep gibi görünse de stres vücudun büyük ölçüde direncini azaltır. Özellikle de yoğun ve kronik stres durumu hafife alınmaması gereken, ciddi bir durumdur. Saç seyrekliğine sebep olan effluvium tipi dökülmelerin yaklaşık yüzde 80’i stres kaynaklıdır. Hatta strese sebep olan durum ortadan kalksa dahi dökülme devam edebilmektedir. Stresten Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı? adlı yazımızda Stres ve Saç Ekimi arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde anlattık. O yazımızı da okumanızı öneriyoruz. Hücre yapısını bozan stres faktörlerinin ortadan kaldırılması için kişi psikolojik destek de almalıdır. Çünkü stres, en hızlı saç köklerine etki eden akut bir durumdur.

Stresle baş etmenin en temel yolu kişinin stres faktörlerinden uzaklaşmasıdır. Eğer bu durum mümkün değil ise kişi kendini oyalayacak hobiler edinebilir. Özellikle açık havada yürüyüş, dengeli beslenme ve günde en az 8 saat uyku stresi büyük ölçüde azaltır. Uzmanlar kitap okumanın, boyama yapmanın, seramik ile uğraşmanın ya da binicilik hobisi edinmenin de stresi büyük ölçüde uzaklaştırdığı yönünde hem fikir. Eğer kişi yoğun stres altındaysa uzmana danışarak antidepresan ilaçlar kullanabilir. Ancak bu ilaçların bazılarının da saç dökülmesine sebep olduğu unutulmamalıdır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....