Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir?

Seyrek Saçlar Nasıl Gürleşir?

Saçlarda meydana gelen seyrekleşme sorunu, modern dünyada pek çok kişinin baş etmek durumunda kaldığı saç sorunlarından birisidir. Saçlarda oluşan seyrekleşme nedeni ile saçlarda arzulanan etkileyici ve kusursuz görünüm açısından olumsuz etki oluşur. Sosyal yaşantı da dahi olumsuz etkiler oluşturarak, özgüven problemlerine bile yol açan seyrek saç şikayetlerinin ortaya çıkmasının altında yatabilecek pek çok önemli faktör söz konusudur. Özellikle de saçlarda meydana gelen aşırı dökülme gibi bir sorun nedeni ile bölgesel olarak ve ya genel olarak saçlarda seyrekleşme gözlemlenebilir. Bu nedenle seyrek saç sorununa çözüm oluşturulması için öncelikli olarak bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan saç dökülmesinin ana nedenlerinin tespit edilerek, çözüme kavuşturulması sağlanabilir. Saçlarda meydana gelen dökülmenin önlenmesi saçların seyrekleşmesinin de durdurulmasına olanak sağlar. Bu süreçten sonra bir sonraki aşama olan seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusuna yanıt aranabilir.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Seyrek saç sorununun en temel nedenlerinin başında saç dökülmesi gelmektedir. Saçlarda ortaya çıkan aşırı dökülme neticesinde bölgesel olarak saçlarda seyrelme meydana gelir. Çünkü dökülen saçların kökleri fonksiyonunun yitirerek, yeniden saç çıkmasına engel teşkil eder. Bu durumda dökülen saçların geri kazanılamamasına neden olarak, saçların seyrelmesi şeklinde bir sonucu ortaya çıkartabilmektedir. Bu nedenle de seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusuna yanıt bulabilmek için öncelikli olarak mevcut şekilde devam eden saç dökülmesinin ana nedenlerinin tespit edilerek, çözümünün sağlanması gerekir. Saç dökülmesi şikayetleri temel olarak;

 • Kalıtsal faktörler,
 • Saç derisi rahatsızlıkları,
 • Zararlı ve hatalı beslenme düzeni,
 • Vitamin ve mineral eksiklikleri,
 • Sağlık sorunları
 • Ağır ilaç veya tedavi uygulamaları,
 • Stres ve depresyon,
 • Zararlı kozmetik ürünlerinin kullanımı,
 • Mantar hastalıkları,
 • Hormonal faktörleri,
 • Kanser tedavisi,

Gibi etkenlere bağlı olarak görülmektedir. Bu tip saç dökülmesi nedenleri üzerine bir tedavi veya çözüm uygulamasının yerine getirilmesi seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusunun yanıtının tespit edilebilmesi için öncelikli adımı oluşturmaktadır.

Seyrek Saçları Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Seyrek Saçları Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Seyrelmiş saçlar hem kadın hem de erkekler için yaygın görülen ve ciddi bir problem oluşturan saç sorunları arasında yer almaktadır. Toplum genelinde yaş veya cinsiyet fark etmeksizin çok geniş bir kitlenin mücadele etmek zorunda kalmasından dolayı seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusu son derece yoğun şekilde araştırılmaktadır. Seyrek saçlarda yeniden gür bir görünümün oluşturulabilmesi için tedavi uygulamalarından ziyade, saçların seyrelmesine neden olan saç dökülmesine yol açan ana sorunların yok edilmesi gerekmektedir.

Seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusu için yapılabilecek pek çok farklı müdahale bulunmaktadır. Saçlardaki seyrelmenin durdurularak, bölgesel veya genel kellik probleminin ortaya çıkmasının önlenmesi açısından gerekli olan hususlara dikkat edilmelidir. Saç dökülmesinin önüne geçerek, saçların seyrekliğinin durdurulabilmesi mümkündür. Seyrek Saç Problemi hakkında daha detaylı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yüksek Isı Kaynakları Saçlardan Uzak Tutulmalı
Fön Makineleri vb. Aletleri Düşük Isı Ayarında Kullanılmalı

Yüksek Isı Kaynakları Saçlardan Uzak Tutulmalı

Seyrek saç sorununun özellikle kadınlarda yoğun şekilde görülmesine neden olan ana etken yüksek ısıların saçlara uygulanıyor olmasıdır. Saç şekillendirme amacı ile kullanılan düzleştirici maşa vb. ısı ile şekillendiren ürünler saçların zayıflamasına neden olarak, dökülmeye neden olur. Bunun sonucunda da saçlarda seyrelme meydana gelir. İlk kullanımlarda saçlarda kırılmalara neden olan ısı kaynaklı şekillendiriciler, kırılan ve incelen saçların dökülmesine neden olur. Aynı zamanda yüksek ısı ayarında kullanılan saç kurutma makineleri de hem erkeklerde hem de kadınlarda saçların yıpranmasına ve seyrelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle gür ve dolgun görünümlü saçlara sahip olabilmek için mutlak suret ile ısı kaynaklı şekillendirici kullanımından kaçınılmalı ya da düşük ayarda kullanılmalıdır. Seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusunun en önemli yanıtını bu husus oluşturmaktadır.

Periyodik Saç Kesimi
Periyodik Aralıklarla Saç Kesimi Yapılmalıdır.

Periyodik Saç Kesimi

Kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesi ve buna bağlı saç seyrelmesi şikayetlerinin yoğun olarak görülmesinin ana nedenlerinden birisini saç kestirmeme oluşturmaktadır. Özellikle kadınlar uzun ve dolgun saçlara sahip olabilmek için saçlarını sıkça kestirmemeyi tercih ediyor. Saçlarının kısalmasını istemeyen kadınlar tarafından saçların düzenli olarak kestirilmemesi zaman içerisinde yoğun saç kırıkları oluşumuna neden olur. Bunun sonucunda saçlarda dökülme ve buna bağlı seyrelme yaşanır. Bu sebeple seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusuna yanıt oluşturabilmek için mutlak suret ile periyodik olarak saçlarını kestirmeye özen göstermesi gerekmektedir.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme
Saçlarımızın Sağlığının Anahtarı Düzenli Beslenmeden Geçmektedir.

Sağlıklı ve Düzenli Beslenme

Modern çağda sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıkları hem erkekler hem de kadınlar için tüm saç problemlerinin en güçlü kaynakları arasında yer almaktadır. Seyrek saç nasıl gürleşir sorusuna yanıt aramak durumunda kalınmasına neden olacak seviyede saç dökülmesi sorununun meydana gelmemesi için saçların beslenmesi gerekir. Sağlıklı saç köklerine ve güçlü, kalın saç tellerine sahip olabilmek, saç dökülmesinin tamamen ortadan kaldırır. Bu şekilde saçlar daha dolgun ve daha sağlıklı hale gelir. Doğal ve sağlıklı besinlerle, düzenli bir beslenme alışkanlığının kazanılması, saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alarak, güçlenmesini sağlar.

Zararlı İçeriğe Sahip Kozmetik Ürünlerin Kullanımı
Kullandığınız Jöle ve Wax Maddelerinin İçeriklerini Dikkatlice Okuyun.

Zararlı İçeriğe Sahip Kozmetik Ürünlerinin Kullanımı

Kadın ve erkekler, estetik ve etkileyici saçlara sahip olabilmek için saçlarına farklı şekiller vermek ister. Saçlara şekil verebilmek için de günümüz kozmetik piyasasında bulunan çok sayıda zararlı kimyasal etken maddesi içeren saç ürünlerini kullanır. İçeriğinde bulunan zararlı etkenleri dolayısı ile saçların yıpranmasına neden olan bu kozmetik ürünleri, saç dökülmesi şikayetlerinin en temel kaynaklarından birisidir. Bu nedenle seyrek saçlar nasıl gürleşir sorusuna yanıt aranıyor ise zaten seyrelmiş olan saçlar için ağır kimyasal içeren zararlı kozmetik ürünlerinin kullanımına son verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde saçların yeniden kendisini toparlayarak, güçlenmesi ve dökülmeyle birlikte buna bağlı seyrelmelerin önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....