Stresten Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Stresten Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar mı?

Uzmanlara göre stres onlarca hastalığın temelini oluşturuyor. Günümüzde yaşam koşulları ne yazık ki stresi de beraberinde getiriyor. Özellikle de büyük şehirlerdeki iş stresi, olumsuz hava koşulları, trafik gibi etkenler doğrudan insan sağlığını etkiliyor. Aslında saç dökülmesi sorununun neredeyse yüzde 70’i de stres odaklı. Hatta saçkıran olarak da bilinen bölgesel dökülmelerin temelinde tamamen stres yatıyor. Bu durum zaman zaman yaşanabileceği gibi, sürekli olarak da gözlemlenebiliyor. Dolayısıyla bu tip sorunlar yaşayanların aklına stresten dökülen saçlar tekrar çıkar mı sorusu geliyor.

Neredeyse tüm uzmanlar stresten uzak bir yaşam sürdürmemiz gerektiğine vurgu yapıyor. Sözde kolay gibi görünen bu durum, uygulama aşamasına geldiğinde hiç de söylendiği gibi olmuyor. Ne yazık ki, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar için stres yok sayılamayacak kadar büyük bir unsur. Normal olmayan saç dökülmeleri de işte tam olarak bu stresten kaynaklı oluyor.

Stresten Uzaklaşmak Mümkün Mü?

Stresten Uzaklaşmak Mümkün Mü?

Stres durumu yalnızca üzüntü ya da kaygıdan ibaret değildir. Aşırı sevinç ve beklenti durumları da kişide stresi tetikleyici hormon salgılatır. Uzmanlara göre stresten tam anlamıyla uzaklaşmak mümkün olmasa dahi onu azaltmak elimizde.

  • Kişi kendisini aşırı heyecanlandıracak, endişelendirecek, üzecek ya da beklenti içine sokacak durumları uzaklaştırmalıdır,
  • Spor, resim, binicilik gibi stresten uzaklaşılmasını sağlayacak hobiler edinilmelidir,
  • Dengeli ve düzenli beslenilmelidir. Bunu yaparken de daha çok protein ve yeşillik ağırlıklı, sağlıklı gıdalar tercih edilmelidir,
  • Her gün en az 8 saat uyunmalıdır,
  • Mümkünse boş zamanlar doğa ile iç içe geçirilmelidir,

Bu maddeleri büyük şehirlerdeki insanlar da pek rahat uygulayabilir. Ancak elbette geçim sıkıntısına bağlı stres faktörü azımsanamayacak kadar çok insanı etkisi altına alabiliyor. Bu noktada daha çok kitap okumak, puzzle yapmak gibi evde yapılabilecek aktiviteler öneriliyor.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi İçin Doğal Yöntemler

Strese Bağlı Saç Dökülmesi Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Strese bağlı saç dökülmeleri genellikle geçici dökülmeler olarak değerlendiriliyor. Stres unsuru ortadan kalktığında saçlar da doğal döngüsüne giriyor. Ancak bazı uzun süreli saç dökülmelerine, uzmanlar tarafından öneri niteliğinde tedaviler sunuluyor. Uzmanlar tarafından önerilen tedaviler arasında ise saç ekimi ya da bitkisel ve doğal tedaviler bulunmaktadır. İlk olarak bu bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsedelim.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının saç üzerinde oldukça önemli bir rolü bulunuyor. Aktarlardan ya da internetten bulabileceğiniz doğal Hindistan cevizi yağı, saçlarınızdaki dökülmeyi azaltıyor ve doğal bir parlaklık kazandırıyor. Her hafta duştan önce hindistan cevizi yağını masaj yaparak saçlarınıza uygulayabilir ve yarım saat kadar bekletebilirsiniz.

Stresten Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı Yaban Kadife Çiçeği

Yaban Kadife Çiçeği

Yaban kadife çiçeğine horozibiği çiçeği de denmektedir. Özellikle saçların gençleşmesini ve yumuşamasını sağlayan bu çiçek aktarlardan bulunabilir ya da çiçekçilerden taze olarak alınabilir. Birkaç tutam yaban kadife çiçeğini suda kaynatabilir ve saçlarınıza duştan önce uygulayabilirsiniz. Haftada 2 kez uygulanması uygundur. Aynı zamanda birkaç ay sonra saçlarınızın daha parlak ve yumuşak olduğunu fark edebilirsiniz.

Sardunya Yaprağı

Sardunya yaprağı da içerdiği özler sayesinde saç derisini kuvvetlendirir. Bu yaprakları kuru olarak aktarlardan bulmak mümkündür. Birkaç sardunya yaprağını çay demler gibi demleyebilir ve saçınıza uygulayabilirsiniz. 1 saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bunu en fazla haftada 2 kez uygulayın.

Saç Dökülmesi İçin Saç Ekimi

Saç Dökülmesi İçin Saç Ekimi

Eğer saç dökülmeleriniz doğal yöntemler ile durdurulamıyor ve kelliğe yol açıyor ise bir uzmana görünmelisiniz. Saç ekimi bu noktada kesin çözüm olabilir. Çünkü strese ve genetik faktörlere bağlı saç dökülmelerinden ekilen saçlar neredeyse etkilenmemektedir. Uzman hekim muhtemelen çeşitli vitamin takviyeleri ile saçınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Eğer bu teknikler de işe yaramaz ise dökülen saçlarınız içi saç ekimi uygulanabilir.

Saçkıran strese bağlı saç dökülmesinin bir sonucudur. Genellikle hastanın kafasındaki belli bir noktada dökülmeler görülür. Bu dökülmeler birkaç santimetre olabileceği gibi, bir çay tabağı büyüklüğüne de erişebilir.

Saçkıran hastalığı birkaç ay sürebileceği gibi, aylarca, hatta yıllarca da hastanın peşini bırakmayabiliyor. Genellikle kronik stres ve aşırı üzüntü durumunda ortaya çıkan saçkıran hastalığı, oldukça sinir bozucu olabiliyor.  Kadınlar saçları ile kel kalan bölgeleri kapatabilseler de erkekler onlar kadar şanslı olamayabiliyor. Bu noktada da saçkıran tedavisi için saç ekimi yöntemleri söz konusu oluyor.

Saç kıran tedavisi için uzmanlar saç ekiminden önce daha çok doğal ve kalıcı yöntemler öneriyor. Genellikle bu hastalığın tedavisinde squarik asit di butil ester denilen madde ile hazırlanan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar oldukça etkili olup, kısa sürede yeni saç çıkışını tetiklemektedir. Eğer hastada ilaç kullanımına rağmen, 4 ile 8 ay içerisinde saç çıkışı gerçekleşmemiş ise bu durumda saç ekimi öneriliyor.

Saçkıran Bölgeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçkıran Bölgeye Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçkıran tedavisinde saç ekimi, normal saç ekimi ile aynıdır. Donör bölge olarak, sağlıklı kıl köklerinin olduğu bölge tercih edilmektedir. Yani saçkıran kıl kökünden kaynaklanan bir sorundur. Hastanın cildi ile ilgili bir problem değildir. Dolayısıyla sağlıklı kıl kökleri saçkıran olduğu bölgelere ekilebilir. Ancak ilk 6, hatta 8 ay yukarıda adı geçen içerikte ilaçlar ile hasta tedavi edilmelidir. Ayrıca saç kıran tedavilerinde uygulanan yöntem FUE tekniğidir.

Saçkıran tedavisi için eğer saç ekimi tercih edilmiş ise hastaya bu süreçten sonra büyük görevler düşmektedir. Bunlar ise;

  • Hasta kesinlikle stresten ve stres unsurlarından uzak kalmalıdır,
  • Beslenmeye ve uyku düzene çok dikkat edilmelidir,
  • Ekilen saçlar kimyasallardan ve ısıdan korunmalıdır,
  • Hasta çeşitli vitamin ve mineral takviyeleri almalıdır,
  • Ekimden sonra mutlaka doğal içerikli saç ürünleri kullanılmalıdır,

Buradan da anlaşılacağı üzere saç ekimi sonrasında hastanın kendisine çok dikkat etmesi ve mutlak suretle stresten uzak kalması gerekmektedir. Saç Ekim Merkezleri konumuza tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....