Uzun Saç Daha Çok Mu Dökülür?

Uzun Saç Daha Çok Mu Dökülür?

Saç dökülmesi, insanların yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin herkeste görülebilecek ciddi bir sorundur. Bilhassa orta yaş ve üzeri insanlarda ortaya çıksa da her yaştan insanın saç dökülmesi ile karşı karşıya kalması söz konusudur. Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Hem kalıtsal hem de çevresel etmenlerin saç dökülmesine sebebiyet vermesi söz konusudur. Bunun yanı sıra, bu süreç ile ilgili olarak merak edilen farklı detaylar da mevcuttur. Örneğin, birçok kişinin aklında uzun saç daha çok mu dökülür sorusu bulunur. Yazımız sayesinde bu soruya ve saç dökülmesi ile ilgili diğer sorulara doyurucu cevaplar bulabilirsiniz.

Uzun Saçlar Kısa Saçlara Kıyasla Daha Mı Çok Dökülür?

Uzun saçların kısa saçlara kıyasla daha çok döküldüğüne dair bir inanış vardır. Ancak, bu durum doğru değildir. Çünkü, uzun saçların dökülmeye müsait olduğunu gösteren herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Kısa saç ve uzun saç aynı seviyede dökülür. Uzun saçlara sahip insanların saçlarının daha çok döküldüğünü düşünmeleri tamamen psikolojiktir. Uzun saçlı bir insan banyo yaparken veya saçlarını tararken saçlarının devamlı olarak döküldüğünü görür. Ancak, bu yanılgı; saç miktarının daha çok olmasıyla yakından alakalıdır. Saç dökülmesi; kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Ayrıca, strese bağlı olarak yaşanan dökülme de söz konusudur. Bunun yanı sıra, kadınlarda hamilelik sürecine bağlı olarak yaşanan hormon değişimleri dolayısıyla da saç dökülmesine rastlanır. Bir başka deyişle, saçların uzun veya kısa olmasının saç dökülmesi ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

Normal şartlar altında kısa saç ile uzun saç aynı seviyede dökülür. Herhangi bir sağlık problemi olmayan insanın her gün 80-100 arası saç telinin döküldüğünü söylemek gerekir. Uzun saçlı insanların günlük 80-100 saç telinin dökülmesiyle karşılaşmaları onların saçlarının çok döküldüğünü düşünmelerine sebebiyet verebilir. Dökülen saçların ele, tarağa ve fırçaya gelmesi insanların birtakım yanılgılar içerisine girmesine neden olur. Bunun yanı sıra, saç uzadıkça kökten beslenmesinin zor hale geldiği söylenir. Bir başka deyişle, beslenemeyen saçların döküldüğü iddia edilir. Fakat, yine de uzun saç ve kısa saç arasında dökülme bakımından belirgin bir farklılık yoktur.

Dermatologlara göre saç uzunluğunun dökülme ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Erkek tipi saç dökülmesinde erkeklik hormonlarının önemli bir rolü vardır. Bunun yanı sıra, saçlarıyla devamlı olarak oynayanlar, parmaklarını saçlarına dolayarak saçını çekenler, kısacası saçlarına travma yaşatanlar için dökülme riski vardır. Saç dökülmesi; genetik faktörlerden, birtakım hastalıklardan ve kişinin stres seviyesinden kaynaklanabilir. Bir başka deyişle, çok sayıda sebebi bulunur. Uzun saçların beslenemediği için çok dökülmesi ise bu sebepler arasında yer almaz. Dolayısıyla uzun saç daha çok mu dökülür sorusu vitamin eksikliği ile alakalı bir durum değildir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Birçok erkeğin saç dökülmesi problemiyle mücadele ettiği biliniyor. Erkeklerin yaşamış olduğu bu soruna erkek tipi saç dökülmesi adı verilir. Dökülmenin kişinin kafa bölgesinin en üst kısmından başlaması olarak da ifade edilebilir. Kişinin tepesinde yer alan saçlar zaman içerisinde seyrekleşir. Bir süre sonra kafa derisi açılır. Sonuç olarak, dökülme; kafa derisinin açılmasına kadar devam eder. Bunun yanı sıra, bazı hallerde, saçların başladığı noktadan itibaren dökülme gerçekleşir. Erkeklerde görülen saç dökülmelerinin birtakım özellikleri vardır. Kafanın belirli bir kısmında seyrelme meydana gelmesi; bu tür dökülmelerin en belirgin özelliğidir. Ayrıca, erkeklerin saçlarının dökülmesi genellikle kalıtsal sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

Erkek tipi saç dökülmesini ortaya çıkaran farklı sebepler de vardır. Sigara kullanan kişiler için böyle bir risk bulunur. Ayrıca, düzenli beslenemeyen ve vücut için gerekli vitaminleri alamayan insanlar da dökülme problemi ile yüzleşirler. Stres; insan hayatının vazgeçilmez bir öğesidir. Herhangi bir genetik sorunu olmayan insanlarda stres kaynaklı saç dökülmesine sıklıkla rastlanır. Tüm bunlara ek olarak, uyku düzeni bozuk kişiler de günün birinde saçlarının döküldüğünü görebilirler. Deri problemleri; birçok insanın hayat kalitesini düşürür. Egzama başta olmak üzere birçok deri probleminin saç dökülmesine etkisi mevcuttur. Hormonal bozukluklar dolayısıyla saçları dökülen kişiler de yok değildir. Son olarak, düzenli olarak ilaç kullananlar da ilacın bir yan etkisi olarak saçlarının döküldüğünü görebilirler. Bu etmenlerin her birisi erkek tipi saç dökülmesine neden olur. Ancak, uzun saçlı kişilerin saçlarının daha çok dökülmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Neredeyse her gün 100-150 telden daha çok saç telinin döküldüğünü gören erkekler için ciddi bir tehlike söz konusudur. Saç dökülmesi; farklı hastalıkların habercisi olduğu gibi hali hazırda kellik başlangıcı da olabilir. Sonuç olarak, saçlarının döküldüğünü görenlerin bir an önce tedaviye başlaması şarttır.

Erkeklerin yarıdan fazlasında saç dökülmesine rastlanır. Kalıtsal aktarım; günün birinde ortaya çıkabilir. Ayrıca, yaşanılan psikolojik travmalardan dolayı da dökülme problemine rastlanabilir. Erkeklerde saç dökülmesi denildiği zaman herkesin aklına bunun ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek bir sorun olduğu geliyor. Fakat, 25 yaşından büyük olan herkesin saç dökülmesi problemi ile yüzleşmesi söz konusudur. Bilhassa gençlerde görülen saç dökülmeleri ciddi psikolojik sorunlar meydana getirebilir. Sonuç olarak, erkek tipi saç dökülmesinin farklı tedavilerle ortadan kaldırılması gerekir.

PRP ve Saç Tedavisi

PRP ve Saç Tedavisi

En yaygın tedavi yöntemlerinin başında prp işlemi gelir. Bilhassa yoğun saç kaybının yaşandığı hallerde tercih edilir. Hastanın saç bölgesindeki deri dokusunun gençleştirilmesi hedeflenir. Bu sayede, saç kayıplarının azaltılması sağlanır. Prp; tıbbi bir işlem olarak ifade edilebilir. Hastanın kendi kanı kullanılarak plazma oluşturulur. Bu plazma; hastanın deri dokusuna enjekte edilir. Bir başka deyişle, derinin gençleştirilmesi sağlanır. Bu yöntem ile dokunun kendini yenileme yeteneği arttırılır. Prp yönteminin herhangi bir zararı yoktur. Çünkü, kesi yapılmaz. Bu yüzden, deride herhangi bir iz kalmaz. Ayrıca, plazmanın hastanın kendi kanından üretilmesinden dolayı alerji gelişimi gözlemlenmez. Sonuç olarak, son derece hızlı, pratik ve başarılı bir uygulama olduğunu söylemek gerekir.

Prp saç tedavisi işin uzmanları tarafından yapıldığı için çokça rağbet görür. Hastadan alınan kan steril bir ortamda saklanır. Kanı oluşturan maddelerin ayrıştırılmasıyla işleme devam edilir. Sonuç olarak, zengin bir plazma elde edilir. Oluşturulan plazma; özel iğneler yardımıyla derinin hemen altına enjekte edilir. Prp tedavisi; saç dökülmesinin boyutlarına ve hastanın ihtiyacına göre şekillenir. Saç derisinin gençleştirilmesi olarak bilinen bu tedavi; etkisini bir süre sonra gösterir. Ancak, etkisini en çok 6-8 ay arasında gösterebilen bir uygulama olduğunu da ifade etmek gerekir.

Prp tedavisi dışında bir de saç mezoterapisi ile soruna çözüm bulunur. Vitamin, mineral, minoksidil, organik silicea ve prokain içeren bir karışım hazırlanır. Bu karışım; saç derisinin hemen altına enjekte edilir. Bu yöntem ile saç kökleri en iyi şekilde beslenir. Daha kaliteli saçlar çıkar. Bunun yanı sıra, saç dökülme hızı düşer. Son olarak, saç ekimi işlemleri gerçekleştirilir. Vücudun herhangi bir yerinden alınan saç kökleri; saçların seyreldiği alana ekilir. Son derece faydalı bir yöntemdir. En kısa sürede verim alınır. Fiyat performans oranı bakımından başarılıdır.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....