Yapay Saç Ekimi Hakkında Merak Edilen Tüm Detaylar

Yapay Saç Ekimi

Hem kadınlar hem de erkekler sağlıklı ve de dolgun saçlara sahip olmak isterler. Kişilerde saç tam anlamı ile estetik açıdan ön plana çıkmaktadır. Buna karşın günümüzde saç telinin zayıflaması ve dökülmesi problemi en sık yaşanan sorunlardan birisidir. Yetişkin bir insanın ortalama her gün 100 ile 150 adet saç teli dökülmektedir. Bu dökülme miktarı normal olarak karşılanmaktadır. Ancak bu sayıların daha fazlası olduğu zaman saç probleminiz olduğu bilinmelidir. Saç dökülmesi 2 aylık bir süreçte kontrol edilerek hangi seviyede olduğu tespit edilebilir. Saç dökülmesini engellemek için elimizden geleni yapmış olmamıza rağmen saçlarımız dökülmüşse ya da daha gür saç istiyorsak ne yapacağız? Bu sorunun cevabı noktasında 1970’li yıllardan itibaren bu saç dökülmelerine karşı Yapay Saç Ekimi ( biofibre, sentetik saç ekimi ) uygulaması yapılmaya başlanmıştır. Normal saç ekiminde farkı tam olarak nedir merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Yapay Saç Ekimi Nasıl Uygulanmaktadır?

Yapay Saç Ekimi Nasıl Uygulanmaktadır?

Yapay saç ekimi uygulaması peruk tarzı bir uygulama olmayıp suni saçların kafa derisine aynı saç ekimi operasyonları gibi tek tek ekilerek yapılması ile gerçekleşmektedir. Bu uygulama sırasında saça benzemekte olan 20 ile 45 cm’lik saç şeklindeki suni lifler, saçlı deriye ekilerek uygulanır. Her bir adet suni saç özel iğneler aracılığıyla teker teker olmak üzere deriye entegre edilmektedir. Ancak bu uygulama içinde herhangi bir alerjik durumla karşılaşılmaması için, saç ekim işleminde olduğu gibi genel testler yapılmaktadır. Bu yapılan testlerin uygun çıkması neticesinde uygulama aşamasına geçilebilmektedir.

Yapay Saç Ekimine Kimler Uygun Olmaktadır?

Bu uygulama da normal saç ekimi gibi gerekli ön testlerin yapıldığı ve lokal anestezi kullanılarak uzman hekim tarafından yapılmakta olan cerrahi bir uygulamadır. Lokal anestezi kullanılarak yapıldığı için bu işlemde hasta herhangi bir acı ya da his duymaz. Arzu edilen durum elde edilene kadar tek tek yapay saçlar ekilerek işlem gerçekleştirilir. Bu operasyonda, ekimi yapılması gereken saç teli âdeti kişinin saç durumuna göre değişiklik göstermektedir. Kadın, erkek, genç, yaşlı herkes gerekli testlerin uygun olması durumunda bu işlemi uygulayabilirler. Bölgesel ya da genel kellik sorunu olan herkes yapay saç uygulamasından istifade edebilir. Diğer bir deyişle; mevcut saçının yoğunluğundan ve şeklinden memnun olmayan herkesin gönül rahatlığıyla yaptırabileceği bir uygulamadır. Bu yöntem sayesinde saçlarınıza kavuşabilirsiniz.

Yapay Saç Ekiminin Yan Etkileri Nelerdir?

Yapay saç ekimi operasyonlarında, ilk uygulamaya başlanıldığından itibaren karşılaşılan ve değişmeyen en önemli yan etki vücudun bu yapay olan saçları yabancı bir organ olarak algılama ihtimalidir. Çünkü vücudumuz organ nakillerinde de aynı bu şekilde tepki vererek nakil edilen organın geri atılımını gerçekleştirebilmektedir. Doktorlar bu durumu engellemek amaçlı kortizon adı verilen ilaç ile bağışıklık sistemi bastırabilmektedir. Doğal saç ekiminde vücudumuz ekilen saçı kendisine ait olarak algılamaktadır ve reddetme gibi bir reaksiyon kesinlikle göstermemektedir. Bu nedenle doğal saç ekimi işlemi hasta uygun durumda ise her zaman birinci tercih olmalıdır.

Yapay saçların kullanıldığı bu saç ekimi uygulamalarında dikkat gerektiren bir diğer husus ise yapay saçın uygulandığı bölgede oluşan dikiş kanalının iyileşememesi ve beraberinde de bu kanalın her zaman açık kalarak, bakteriler ve mikroplar için ideal bir ortam yaratmasıdır. Bu durum vücudun sürekli bağışıklık reaksiyonları oluşturmasına, iltihap ve kaçınılmaz olarak enfeksiyonun meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bu uygulama sonucunda deri içinde bariz bir iltihaplanma oluşma riski bulunmaktadır. Yapay saçın bakımı normal saçlara nispeten daha zor olmaktadır bunun nedeni ise saç bakımı için kullanacağımız kimyasal bazlı ürünlerden olmaktadır. Yapay saçın bir diğer yan etkisi ise vücudun kabul etmediği saç kökleri deride kalıcı hasarlara neden olabilmektedir.

Yapay Saç Ekimi ve Saç Ekimi Farkı Nedir?

Yapay saç ekimi mevzu bahis olduğunda ilk olarak akla gelen konunun normal saç ekimi ile arasında bulunan farklardır. Bu iki yöntem bir birine benzer yöntemler olarak algılansa da ikisi arasında farklılıklar mevcut olmaktadır. Öncelikli olarak yapay saç ekimi işlemi doğal saç ekimi gibi alternatif bir yöntem olmamaktadır. Bu yöntem daha çok donör bölgesinde saç ekimi için ihtiyaç olan saç köklerinin mevcut olmadığı durumlarda ön plana çıkmaktadır. Eğer saç ekimine uygun bir durumda iseniz yapay saç ekimi tercih etmek hiç de doğru bir tercih değildir.

Yapay saçı doğal saçtan ayırt etmek oldukça zordur. Yapay saçların farklı renk çeşitleri de olmak üzere birçok renk tercihi mevcuttur. Bu sayede kişiye uygun olan saçlar seçilerek, bu alanda uzman klinikler ve uzman hekimler tarafından başarı ile yapılan bir uygulamadır. Ayrıca başarılı şekilde ekimi yapılan yapay saçlar, uygun şartlarda bakımı gerçekleştirilmesiyle 7 ile 8 yıl ömür süresine sahip olmaktadırlar.

Yapay Saç Ekimi Yapılan Saçlar Doğal Gözükür Mü?

Konuya başladığımızdan beri belki de en çok merak edilen soru yapay saç ekimi ile entegre edilen saçların doğal saç gibi gözüküp gözükmeyeceğidir. Bu soruya kesin ve net bir cevap vermek zor olsa da ilk saç ekimi sırasında oldukça doğal bir görüntü ortaya koyan yapay saçlar, zaman içerisinde dış etkenlere bağlı olarak yıpranarak bu görüntüsünü koruyamamakta olup, 2 yıldan itibaren matlaşarak deforme olmaktadırlar. Bu durumun giderilmesi ve doğal görüntüyü devam ettirebilmek için ise saçların yenilenmesi gerekli olmaktadır.

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....