Bıyık Gürleştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Bıyık Gürleştirmek

Bıyık gürleştirmek erkekler tarafından merak edilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise bıyığın erkekler için önemli bir doğal aksesuar olmasıdır. Ancak her erkek bıyık konusunda yeteri kadar şanslı değildir. Çünkü bıyık da tıpkı saçlarda olduğu gibi bazı sebeplerden ötürü seyrek kalabilir. Bu durum bazı erkekler tarafından doğal karşılansa da bazı erkeklerin ciddi problemi olabilmektedir. Çünkü bu erkekler, bıyıkların kendileri için son derece önemli olduğunu savunmaktadır. Bıyık gürleştirmek aslında hem doğal, hem de cerrahi yollardan mümkündür. Tıpkı saç ekimi yapılabildiği gibi bıyık ekimi de yapılmaktadır. Ancak öncesinde doğal yöntemlerin denenmesi tavsiye edilir. Çünkü bıyık gürleştirmek, saç gürleştirmekten çok daha kolaydır. Ayrıca kullanılacak birden fazla yöntem bulunur. Bunlar;

 • Trombositten zengin plazma,
 • Çeşitli bakım kürleri,
 • Beslenme ile bıyık gürleştirme,
 • Bıyık mezoterapisi,
 • Bıyık ekimi

İşte bıyık gürleştirmeye dair erkeklerin merak ettiği her şey.

Bıyık Gürleştirmek İçin Uygulamalar

Trombositten Zengin Plazma

Trombositten Zengin Plazma

Aslında PRP, işleminin açıklamasıdır. Trombositten zengin olması, kişiden alınan kanın ayrıştırılmasıdır. Alyuvarlar ayrıştırılır ve trombositten zengin akyuvarlar bırakılır. Bu kan kişiye yeniden enjekte edilerek hücre yenilenmesi sağlanır. Saç ekiminde kafaya enjekte edilen kan, bıyık gürleştirme işlemlerinde de dudak üzerine enjekte edilir.

Beslenme ile Bıyık Gürleştirme

Beslenme ile bıyık gürleştirme uzun vadede mümkündür. Bıyık oluşumu için hücre yenilenmesi şarttır. Bunun için de kişinin protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Özellikle de et, süt, yumurta gibi yiyecekler mutlaka kişinin menülerinde yer almalıdır.

Bıyık Mezoterapisi

Bıyık Mezoterapisi

Mezoterapi daha çok saç sıklaştırma ve gençleştirme işlemlerinde kullanılır. Ancak yapılan son çalışmalar bıyıklar üzerinde de oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Mezoterapi ile vitamin destekli bir bakım dudak üzerine enjekte edilir. Bu da bıyık kıl köklerini güçlendirir ve daha gür bıyıklara sahip olunmasını sağlar.

Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi

Bıyık ekiminde yaş sınırı 24’tür. Çünkü kişinin bıyık için kullanılacak kılların gelişimi 24’ten sonra tamamlanır. Donör bölgeden alınan kıl kökleri bıyık bölgesine ekilir. Saç ekiminden tek farkı kullanılan donör bölgedir. Donör bölgedeki kulların da bıyık kökleri kadar kuvvetli olması beklenir. Bu kıl kökleri daha çok ense bölgesinden alınmaktadır.

Çeşitli Bakım Kürleri

Bıyık gürleştirme için kullanılması tavsiye edilen yollardan biri de çeşitli bakım kürleridir. Bu bakım kürleri kullanılarak yaklaşık 1 yıl içerisinde daha gür bıyıklara sahip olmak mümkündür. İşte bıyıklar için uygulanabilecek o bakım kürleri;

 • Argan Yağı: Argan yağı yoğun olarak B ve E vitamini içerir. Keratin içerdiği de bilinen bu yağ saç ve bıyık bakımında sıkça kullanılmaktadır. Üstelik kozmetik dükkanlarından ve aktarlardan kolaylıkla bulunabilir. Hücre yenilemesine katkıda bulunan ve daha gür bıyıklara sahip olmanızı sağlayan argan yağını her hafta 2 kez uygulayabilirsiniz.
 • Hint Yağı: Hint yağı da pek çok bakım ürününde bulunmaktadır. Bu yağ içerisinde bol miktarda E vitamini, omega6 ve trigliserid bulunmaktadır. Kıl köklerini besleyici bir özelliğe sahip olan bu yağı aktarlardan kolayca edinebilirsiniz. Isıtarak kullanılması gereken bu yağ haftada 2 kez kullanıma uygundur.
 • Badem Yağı: Bıyık bakımında bilinen en önemli kürlerden biri de badem yağı kürüdür. Kıl köklerini güçlendirici bir yapıya sahip olan bu yağda E vitamini ve magnezyum bulunmaktadır. Ancak bu yağı düzenli bir şekilde, sabırla kullanmak gerekmektedir. Badem yağının ayrıca sakal, kaş, kirpik ve saç üzerinde de oldukça önemli bir rolü vardır. Bu yağı hem kozmetik dükkanlarından hem de aktarlardan bulabilirsiniz. Haftada 1 defa uygulamak önemlidir. Birkaç ay sonra bıyıklarınızın daha koyu ve gür çıktığını görebilirsiniz.
 • Hindistan Cevizi Yağı: Demir ve magnezyum deposu olan Hindistan cevizi yağı cilde ve saça da çok iyi gelmektedir. Son zamanlarda, sakal ve bıyık bakımı için kullanılan pek çok kürde Hindistan cevizi yağı bulunmaktadır. Ancak Hindistan cevizi yağının orijinalini bulmak son derece önemlidir. Bunun için eczanelere danışabilir ya da internetten sipariş edebilirsiniz. Haftada 2 defa kullanabilirsiniz.
 • Avokado Yağı: Avokado yağı da son zamanların trend bakım ürünleri arasında bulunuyor. İçerdiği çok sayıda vitamin ve mineral sayesinde hücre yenilenmesine katkıda bulunan avokado yağı, sakal, kaş ve saçlara da kullanılabilmektedir. Bu yağda tıpkı diğer yağlar gibi, üst dudak bölgesine her hafta en az 1 kez uygulanmalıdır. Ayrıca avokado yağının durulanmasına da gerek bulunmamaktadır.
 • Zeytinyağı: Zeytinyağının fayda etmediği neredeyse hiçbir şey yok. İçerdiği vitaminler sayesinde bıyık ve saç seyrekliği yaşayanlara deva oluyor. Üstelik günümüzde pek çok saç bakım ürününün de içerisinde bulunuyor. Isıtarak kullanacağınız zeytinyağını haftada iki kez bıyıklarınıza uygulayabilirsiniz. Ayrıca kısa sürede de sonucu görebilirsiniz.

Bıyık Sıkılaştırma

Buradan da anlaşılacağı üzere bıyık sıkılaştırmak çok çeşitli yöntemler ile mümkündür. Uzmanların görüşü bıyık sıkılaştırmak için önce doğal yöntemlerin denemesidir. Bıyık sıkılaştırma işlemleri arasında en sık merak edilen elbette bıyık ekimi oluyor. Ancak bıyık ekimi, hastanın başka çaresinin kalmaması durumunda başvurulması gereken bir yöntem olarak kabul ediliyor.

Bıyık Seyrekliği Neden Olur

Bıyık Seyrekliği Neden Olur?

Bıyık seyrekliği durumu, kişide bıyık çıkışından bu yana gözlenebilir. Aynı şekilde daha sonra da kazanılabilir. Kısacası bıyık seyrekliğinin altında yatan birden fazla neden vardır. Bunlar;

 • Genetik sebeplerden kaynaklı doğuştan ya da sonradan oluşan bıyık seyrekliği,
 • Aşırı stres durumu,
 • Saç köklerini güçsüzleştiren bazı hastalıkların geçirilmiş olması,
 • Dengesiz beslenme,

Aslında buradan da anlaşılacağı üzere bıyık seyrekliğine sebep olan nedenler ile saç seyrekliğine neden olan sebepler aynıdır. Çünkü yukarıda saymış olduğumuz sebepler kıl köklerinin güçsüzleşmesine sebep olan ciddi durumlardır. Özellikle de stres saç kıran hastalığına sebep olmuş ise bu durum sakal ve bıyıklarda da büyük ölçüde görülür.

Ekim Nasıl Yapılır

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık ekimi nasıl yapılır sorusu son zamanlarda çokça sorulur oldu. Bunun sebebinin strese bağlı dökülmeler olduğu aşikar. Yüz kimliğini yeniden yapılandırmak isteyen erkeklerin başvurduğu bıyık ekimi, saatler içinde sonuç veren etkili yöntemlerden biridir. Ancak bıyık ekimi de tıpkı saç ekimi gibi biz izi kontrolden sonra yapılmaktadır. Bu kontroller sırasında kişini herhangi bir cilt hastalığının olup olmadı kontrol edilir ve anestezi almasına engel herhangi bir durumun olup olmadığına bakılır. Eğer hasta bıyık ekimine müsait ise işlem sağlanır. Ancak öncesinde bazı vitamin takviyelerinin yapılması şarttır. Ayrıca hasta operasyondan 3 gün önce sigarayı, alkolü ve aspirin alımını durdurması gerekmektedir.

Bıyık ekiminde kullanılan teknik FUE’dir. Yaklaşık 4 saatlik bir uygulama olan bu teknikte lokal anestezi kullanılır. Özellikle köselik denilen durumlarda bu teknik son derece başarılıdır. 2 ile 3 hafta arasında şok dökülmeler söz konusu olacaktır. Kabuklanmalar ise 3. Günün sonunda dökülmeye başlar. Ancak bıyık ekiminde süreç saç ekimindeki kadar uzun değildir. Yani 4 ile 6 ay sonunda kişinin ekilen bıyıkları gürleşip uzamaya başlar. Ancak bıyık ekimi yapan klinik ve hekim sayısı son derece azdır. Bu nedenle çalışılacak hekimin bu alanda uzman olması çok önemlidir. Çünkü bıyıkların da tıpkı saçlar gibi çıkış yönleri vardır ve bu yönlerin iyi belirlenmesi doğal bir görünüm için önemlidir.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....