Greft Nedir? Saç Ekimi İçin Ne İfade Ediyor?

Greft Nedir? Saç Ekiminde Greft Faktörü

Saç ekimi yaptırmak isteyenler, ülkemizdeki saç ekimi merkezlerini araştırdıklarında genel olarak greft kelimesi ile karşılaşmaktadır. Peki tam olarak greft nedir? Greft genel anlamı ile içeriğinde saç kökleri ve deri bulunduran bir yapıdır. Çoğu zaman saç ekimi yaptıracak olan hastalar greft denince saç kökü olarak anlar ancak ikisi aynı anlama gelmemektedir. Bir greftin içerisinde 1, 2, 3, 4, adet gibi saç kökleri bulunmaktadır. Greft içerisinde bulunan deri oranı ise büyük çoğunlukla greft içerisindeki saç kökü sayısını da belirler.

Saç Ekiminde Kullanılan Greft Nedir ve Neden Önemlidir?

Saç Ekiminde Kullanılan Greft Nedir ve Neden Önemlidir?

Saç ekimi merkezleri özellikle son birkaç yıl içinde adeta ülkemizin yükselen değeri haline geldi. Bu merkezler saç ekiminin yanı sıra kaş, kirpik, sakal ve bıyık ekimi de yapan yerler. Merkezlerde çalışanlar alanlarında uzman, uzun süre bu eğitimleri almış kişiler. Bu konudan yana şüphe yaşamadan uluslararası alanda ünlü olan saç ekimi merkezlerimize saç ekimi yaptırmak isteyen herkes gidebilir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler öncesinde kısa bir araştırma yapmalı ve neyle karşılaşacaklarını öğrenmelidirler. İnternette yazılmış olan makaleleri okuyarak ya da internet üzerinden veyahut telefon ile uzman kişilerle iletişime geçip bilgi almalı ve her türlü sorularına cevap bulmalıdırlar.

Greft az önce de belirttiğimiz gibi hastanın donör bölgesinden alınan ve içerisinde saç köklerini bulunduran bir yapıdır. Bir diğer deyişle greftler, saç ekimi yapılacak kişinin saçlı kafa derisinden alınan örneklerdir. Greft çeşitleri saç kökleri ve deri miktarına göre değişiklik gösterir. Greftler, bu şekilde çeşitlendirilmelerinin yanında büyüklükleri ile de çeşitlendirilir.

Saç ekimi yapılan alanda çıkan saç miktarı ve saçın kalitesi greftin kalitesine ve içinde barındırdığı köke bağlıdır. Greft içerisinde ne kadar deri ya da ne kadar saç kökü bulunacağı tamamen kişinin vücut yapısıyla alakalıdır. Bundan dolayı saç ekimi merkezlerinde saç ekimi operasyonundan önce yapacağınız konsültasyon ile saç analizi yaptırabilir ve uzman kişilerden donör bölgeniz ve greft kaliteniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Greft Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar

Greft Hakkında Bilinmesi Gereken Tüm Detaylar

Saç ekimi yaptıracak olan hastalar greft nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra, belirli iki maddeyi bilmesi gerekmektedir. Bu maddeler saç ekimi operasyonlarının başarılarını doğrudan etkilemektedir. Bu yardımcı bilgiler sayesinde, sizler de saç ekimi merkezine gitmeden önce daha bilinçli ve farkındalık kazanmış bir halde olmuş olursunuz. Dilerseniz greftler hakkında olan bu önemli maddelere geçiş yapalım.

Donör Kişi: Öncelikle bilinmesi gereken en temel madde bu olmaktadır. Saç ekimi operasyonlarında donör bölge hastanın kendi kafasında belirlenmektedir. Diğer bir deyişle bir A kişisinden alınan greftler ile B kişisine saç ekimi operasyonu uygulamak şu an için mümkün değildir. Bunun en temel sebeplerinden birisi ise, başka kişiden alınan bu greftler saç ekimi yapılıp ekilse bile diğer kişiye uyum sağlayamayacaktır.

Greftlerin Sağlığı: Saç ekiminde greftlerin de sağlığı söz konusudur. Bu operasyonların her evresinde saç köklerini içeren greftler canlıdır. Yani bu greftler donör bölgesinden alınırken de dizilip ayıklanırken de ve hatta yeni alanlarına yerleştirilirken de canlıdırlar. Burada önemli olan husus ise bu canlı greftlerin canlılığını, sağlığını koruyabilmektir. Bu noktada hastanın yapabileceği pek bir şey bulunmamaktadır ve bütün iş saç ekimi merkezindeki profesyonel ekibe düşmektedir. Bundan dolayı bu greftlere maksimum hassasiyetle yaklaşmak büyük önem arz etmektedir. Bu süreçler boyunca donör bölgeden alınan canlı greftlere verilecek bir hasar direkt bu greftlerin ölmesine sebep olabilir. Ölü bir greft nakil edildiği zaman ise o bölgede başarılı bir saç ekimi operasyonu yapıldığının söylenilmesi doğru olmaz.

Bu maddelere göre konuşmak gerekirse saç ekimi operasyonlarında en önemli maddelerden birisinin greft olduğu gözükmektedir. Bu nedenle greftlere son derece hassasiyet gösterebilecek yani saç ekimi alanında kendini kanıtlamış profesyonel bir saç ekimi merkezi tercih etmek çok doğru olacaktır. Profesyonellik bu noktada gerçekten çok önemlidir çünkü az önce de dediğimiz gibi işinin ehli olmayan biri tarafından yapılan işlemlerde canlı greftler ölebilir ve bu greftlerin öldüğü ilk bakışta anlaşılmaz. Bu durum ancak saç ekimi operasyonlarının sonuçlarının göründüğü aylara geldiğinde anlaşılır. Bu belirli aylara geldiğimizde saç ekimi yapılan alanda bir saç çıkışı gözükmüyorsa operasyonun çok sağlıklı gerçekleştiği ne yazık ki söylenemez.

Saç Ekiminde Greftler Toplandıktan Sonra Ne Yapılır?

Saç Ekiminde Greftler Toplandıktan Sonra Ne Yapılır?

Donör bölgeden özenle alınan saçlı deri greftleri FUE tekniği sayesinde küçük boyutlarda alınmaktadır. Herhangi bir petri kabı kullanmadan, hazırlanan greftlerin muhafaza edilmesi bu noktada çok önemlidir. Alınan greftlerin nemlendirilmiş bez üzerine düzenli bir şekilde tek tek dizilmesi işlemi yapılır. Saç ekiminde yapılan bu dizme işlemi oldukça uzun ve zahmetli bir süreç olmasından ötürü daha uzun bir zaman almaktadır. Donör bölgeden alınıp hazırlanmış olan bu greftlerin, ekilme işlemleri de biraz zaman alacağından dolayı bu greftlerin kurumaması için nemlendirilmeleri gerekebilmektedir. Bir de bu toplanan greftlerin ne kadar olduğunun bilgisinin işlenebilmesi için sayılmaları gerekmektedir ve bu greftlerin sayım işlemleri de epey zaman almaktadır.

Bir Seansta Kaç Greft Ekilebilmektedir?

Bir Seansta Kaç Greft Ekilebilmektedir?

Saç ekimi yaptıracak hastaların merak ettiği bir diğer soru ise bir seansta kaç greft ekim yapılabileceğidir. Günümüz teknolojisinin gelişmesinden ötürü, saç ekimi artık zor bir operasyon olmamasına rağmen yine de uzun sürmektedir. Bundan ötürü saç ekimi yaptıracak hastaların bu süreçte sabırlı olmaları gerekmektedir. Saç ekim operasyonları 5 ile 8 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre tamamen toplanan ve ekilecek olan greft sayısına göre değişmektedir. Geniş alanda yapılacak bir saç ekiminde yüksek sayıda greft gerekeceği için bu saat artarken, saç sıklaştırma işlemlerinde daha az greft sayısı kullanılacağı için operasyon süresi azalmaktadır. Bir seansta hastanın açıklığına göre 6.000 greftlik bir saç ekimi operasyonu da gerçekleşebilir, 3.000 greftlik bir operasyonda gerçekleşebilir.

Genellikle saç ekimi operasyonlarında 1 ya da 2 seans şeklinde yapılan saç ekimleri hasta için gayet yeterli olmaktadır. Hastanın donör bölgesinden alınan greft sayısının miktarının az olması seans sayısını uzatabilmektedir. Önemli bir noktayı belirtmek gerekirse, seans süreleri hastaya ekilecek olan saçın hem yoğunluğuna hem de operasyonda uygulanacak saç ekim yöntemine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi saç ekimi uzun bir operasyon olabilmektedir. Hastadan alınan greftlerin alımı ve nakli süresince hastaya lokal anestezi yapılmaktadır. Bu lokal anestezi sayesinde herhangi bir acı hissetmeyen hasta, saç ekimi operasyonu sırasında müzik dinleyebilir, dergi okuyabilir ya da isteğe bağlı olarak televizyon seyredebilir ve bunlar kesinlikle operasyonda bir problem oluşturmaz.

Related Articles

CEVAP VER
Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

Saç Ekim Merkezleri 2022

Saç Ekim Merkezleri sadece Türkiye'de değil aynı zamanda Dünyanın birçok noktasında da yer alan kliniklerdir. Saç Ekim Merkezleri belirli standartlara sahip olmakla birlikte bazı...

Saç Ekimi Fiyatları 2021 Güncel Liste (Tüm Merkezler)

Saç Ekimi Fiyatları Tüm Saç Ekim Merkezleri Saç ekimi fiyatları, Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu birçok kritere bağlı olarak değişmektedir. Bir başka deyişle, yaşadığınız şehir,...

POPÜLER KONULAR

Minoxil Sprey Saç Çıkartıyor İddialarına Yanıt!

Minoxil Sprey Söylendiği Gibi Saç Çıkarır Mı? Minoxil Sprey, piyasaya kadın ve erkekler için ayrı ayrı üretilmiş, saç çıkarmaya yarayan ürünlerden biri olarak giriş yapmıştır....